şükela:  tümü | bugün
 • ismet özel'in giderek tarifsiz hale gelen hasletlerinin nereye varacağını merak ederken karşımıza çıkan bir dernek olmuştur. dernek tek başına bir anlam ifade etmeyeceğinden olsa gerek ismet özel bir de manifesto kaleme almıştır.

  http://www.8sutun.com/node/27614

  *
 • ismet özel'in imder genel baskani sifati ile dernege iliskin yapmis oldugu basin duyurusunun tam metni asagidaki gibidir.

  http://ismetozel.org/…ame=news&file=article&sid=576
 • saatleri ayarlama enstitüsü tadindaki dernek.
  söyle de bir tanim olabilir; sevrci düsünce toplulugu 'na antitez olarak kurulmus dernek.

  basin aciklamasindan:

  "istiklâl marşı derneği’nin niçin kurulduğunu söylemek için önce bir şeyi açıklığa kavuşturmamız lazım. aslında bir şeyler yapmak istiyoruz da istiklâl marşı’nı bahane ediyoruz değil. aslında bir şeyler yapmak istiyoruz da yapmak istediğimiz şey yolunda istiklâl marşı’nı istismar ederiz diye düşünmedik. aslında bir şey yapmak istiyoruz da istiklâl marşı’nı suistimal ederek bunu yaparız diye düşünmedik. doğrudan doğruya istiklâl marşı’nın öne çıkarılması gerektiğine inandığımız için, istiklâl marşı’nın öne çıkarılmasının türkiye’nin mübrem ihtiyacı olduğu için istiklâl marşı derneği’ni kurduk. aslında böyle bir derneği kurmanın manasız bir şey olduğunu söylemek mümkün."

  "...siyasi görüşlerden birisinin sloganı o: “hepimiz aynı kilimin desenleriyiz” aynı kilim fakat farklı farklı desende. istiklâl marşı derneği bu yaklaşımı da reddediyor. çünkü bu son derece küçültücü ve rahatsız edici bir tarif. biz istiklâl marşı derneği olarak , kendimizi bir desen olarak görmüyoruz . kendimizin birer desinatör olduğunu düşünüyoruz."
 • atatürk hadisleri ve nutuk tefsiri ders müfredatına eklentiler hazırlaması gereken bir dernek.
 • türk ırkının diğer ırklara üstünlüğünü alenen ilan edecek kertede coşmuş bulunan ismet özel'in bir başka uçuşu. bu derneği ciddiye alanların olup olmadığını merak edip dururken sözlükte karşılaşmak şaşırtıcı doğrusu.hele ki, milliyetçiliğin tehlikeli sınırlara dayandığı şu günlerde.

  bu kadar imrendirici bir şeyse günün birincisi olmak, bugünün birincisi bir zamanlar ismet özel'i sevdikleri için şu anki saçmalamalarını en azından göz ardı edebilenler olmalı.
 • ozturkler'in medreseye gidip murekkep yalamis mumin versiyonu.

  ismet ozel'in boyle bir ise girismesini ise, ozdemir ince'nin bugunku hali ve attila ilhan'in son yillarinda sultan galiyef'e duzdugu sonu gelmez methiyelerle birlikte dusundugumde aklima bir tek "sair kocayinca..." diye baslayan bir tamlama geliyor.

  bir de knut hamsun'un poposunda killar beyaza kestigi vakit yedigi nazi hurmalari geliyor aklima.
  bazen sairin elindeki anahtar mantigin kapisini bile acamiyor demek ki.

  dipnot: sevgili can yucel'i bu akibetten koruyan cenab-i hakk'a bin sukur.
 • dernek mükemmelen ifade edildiği üzere saatleri ayarlama enstitüsü'nü hatırlatsa da buradan veya başka bir yerden hareketle ismet özel'in ırkçı olduğunu iddia etmek yanlış olur. kendisinin türklük anlayışı, türki dil konuşan ve müslüman orta asya halklarını bile, islamiyetle onun için mücadele etme şeklinde bir ilişki kurmadıkları için, kimlik tanımlarının ve kimlik tarihlerinin islamla ilişkisi olmadığı için türk saymamaktadır. kavramı başka şekilde kullanarak yeni bir türklük ontolojisi kurmaya teşebbüs etmekte, hafif veya şiddetli, bir megalomani işareti olarak herkesin a'yı anlayacağı kelimeyi b'yi kasdetmek üzere kullanmakta ısrar ederek, kendi tek kişilik semantik anlayışını tüm topluma dayatmaktadır. özel'in türklük anlayışı/vurgusu, değil ırkçılık, milliyetçilik bile sayılamaz. kısmen yaratıcı, kısmen kurnazca bir şekilde türkiye cumhuriyetinin kuruluş tarihini (gayrı müslimlerin mübadelesi, devlet tarafından müslüman etnik varlıkların türklük için malzeme olarak kullanılması gibi) istismar ederek, kendi islami milliyetçilik denemese bile millet teorisini yazmaktadır.
  ismet özel'in şairliğinin iyi olmasından* bağımsız olarak kendisine ırkçı, hatta bildiğimiz anlamında milliyetçi denmesi yanlış olur. kendisinin kelimelerini, en azından kendisi bağlamında yanlış kullanmak olur.
  kendisinin bu tanımlarına ve yaklaşımlarına hiçbir şekilde katılmamakla beraber yanlış anlaşılmasının önüne geçmek için kültür ocağı ya da aydınlar ocağında yaptığı söyleşiyi okumanın faydalı olabileceğini ifade etmek isterim. (sitesinde bulamadım)

  edit: http://docs.google.com/…oc?id=ahw6kgpcjhxp_10f92vgw

  bu daha okunaklı olabilir mobil cihazda..: https://docs.google.com/…4srf0vzey0huxzdjh4ocmw/pub
 • süper olay. en kısa zamanda ben de yakalarsam muck muck derneği açıcam. hem günün anlam ve önemine de uygun.
 • istiklal marşı tarafından kurulmuş olması kuvvetle muhtemeldir;

  zira dernek isimleri kurucu özneyi ya da faaliyet hedefini işaret ederler..

  mesela güne kanarya sesiyle başlamanın önemine vakıf olanlar biraraya gelirse "kanarya sevenler derneği" kurarlar, "kanarya derneği" değil..
  balık tutmazsa ölecek hastalığından musdarip olanlar biraraya gelirse "amatör balıkçılar derneği" kurarlar, "balık derneği" değil..

  mesela beyoğluna gönül verenler bir araya gelip "beyoğlunu güzelleştirme ve koruma derneği" kurarlar, "beyoğlu derneği" değil..

  şimdi söz konusu dernek "istiklal marşı sevenler derneği" değil.. "istiklal marşını güzelleştirme derneği" falan da değil..
  bu durumda "ayva derneği" ne ise "istiklal marşı derneği" de odur..
 • içinde türk kelimesi geçmeyen bir şiirden,
  bir şairin türk islam sentezine yol devşirmesi tuhaf değil mi,
  diye sordurtan dernek.
  sorularımız bununla da bitmiyor tabii, neyse...