şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle istiklal marşı başyapıt olarak nitelendirilebilecek üst düzey bir edebi sanat eseridir. geçmişte meclisteki yetkili abiler, mehmet akif ersoy'un bu şiirinin ulusumuzun milli marşı olmasına oy çoğunluyla alkış kıyamet karar vermişler, ona da eyvallah.

  yalnız yıllarca okullarda her pazartesi ve cuma günleri eşlik ettiğimiz marşımızın sözleri sizce de biraz fazla dini vurgu içermiyor mu? milli marşımız olmasa abdurrahman önül'ün saba makamında ilahi olarak yorumlayacağı bu eserin, laikliği temel prensip edinen dönemin türkiye büyük millet meclisi'nde milli marşımız olarak kabul edilmesi gerçekten ilginç olmuş.

  ''bu ezanlar -- ki şehadetleri dinin temeli --
  ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.''
 • (bkz: milli benlik)
  o dönem ve hala içinde bulunduğumuz çağda din; devletlerin kerpiçidir. milletin dini olması gerekir. milliyetçilik ve din; ulus bilinci için, kenetlenmek için lazımdır. hele o dönem elzemdir. ama artık gelişmiş ülkeler bundan yavaş yavaş vazgeçiyor. çünkü savaşın kuralları değişti. eskisi gibi iman gücü ile savaş kalmadı. kalmayacak. din sadece savaş için gerekli değil bu arada. toplumsal sözleşmede önemli bir etken. din, her zaman devletlerin işine yaramıştır. ve maalesef, bizde uzun dönem yarayacağa benziyor.
 • papa'nın hala istediği hristiyan ülkenin başkanını bir günde ayağına kadar getirebildiği bir dünyada laikliğin anlamı sorgulanmalıdır evvela.
 • bir laik olarak katılmadığım tespit. içinde ezan geçiyor diye laiklik tehlikeye girmiyor.

  devlet işleyişi ve terbiyesine dinin karıştırılmasıdır laikliğe aykırı olan şey. laikliğin özünü dinsizlik olarak betimleyen cahil cühela kesim pek tabii bu dizeleri laikliğe aykırı sayabilecektir.