şükela:  tümü | bugün
 • bir tespit.

  öncelikle istiklal marşı başyapıt olarak nitelendirilebilecek üst düzey bir edebi sanat eseridir. geçmişte meclisteki yetkili abiler, mehmet akif ersoy'un bu şiirinin ulusumuzun milli marşı olmasına oy çoğunluyla alkış kıyamet karar vermişler, ona da eyvallah.

  yalnız yıllarca okullarda her pazartesi ve cuma günleri eşlik ettiğimiz marşımızın sözleri sizce de biraz fazla dini vurgu içermiyor mu? milli marşımız olmasa abdurrahman önül'ün saba makamında ilahi olarak yorumlayacağı bu eserin, laikliği temel prensip edinen dönemin türkiye büyük millet meclisi'nde milli marşımız olarak kabul edilmesi gerçekten kayda değer bir ayrıntı değil mi?

  ''bu ezanlar -- ki şehadetleri dinin temeli --
  ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.''
 • (bkz: milli benlik)
  o dönem ve hala içinde bulunduğumuz çağda din; devletlerin kerpiçidir. milletin dini olması gerekir. milliyetçilik ve din; ulus bilinci için, kenetlenmek için lazımdır. hele o dönem elzemdir. ama artık gelişmiş ülkeler bundan yavaş yavaş vazgeçiyor. çünkü savaşın kuralları değişti. eskisi gibi iman gücü ile savaş kalmadı. kalmayacak. din sadece savaş için gerekli değil bu arada. toplumsal sözleşmede önemli bir etken. din, her zaman devletlerin işine yaramıştır. ve maalesef, bizde uzun dönem yarayacağa benziyor.
 • papa'nın hala istediği hristiyan ülkenin başkanını bir günde ayağına kadar getirebildiği bir dünyada laikliğin anlamı sorgulanmalıdır evvela.
 • bir laik olarak katılmadığım tespit. içinde ezan geçiyor diye laiklik tehlikeye girmiyor.

  devlet işleyişi ve terbiyesine dinin karıştırılmasıdır laikliğe aykırı olan şey. laikliğin özünü dinsizlik olarak betimleyen cahil cühela kesim pek tabii bu dizeleri laikliğe aykırı sayabilecektir.
 • istiklal marşı savaş zamanı milli birlik ve beraberliği sağlamış bir başyapıttır. laikliğe uygun olup olmaması önemli değildir. dünyanın neresine gidersen git din farketmeksizin dini etkenlerin ülkelerde etkili olduğu aşikarken gidip istiklal marşını laiklik bağlamında eleştirmek yersiz bir suçlama olur.

  mesela abd'de de in god we trust ülkenin mottosudur.

  bu ezanlar da bu ülkenin milli değeridir.

  önemli not: muhalif
 • bilgi verecek gibi olacak ama kusura bakmayın, istiklal marşının şairi mehmet akif islamcı biridir ancak yobaz değildir.
  öyleki dönemin padişahı, istibdat dönemi mimarı sultan abdülhamit'ten nefret eder, hatta ismini duyduğunda kustuğu söylenir.
 • mehmet akif'in baskılardan dolayı kendi isteğiyle hilvan'a sürgüne gittiğini bilmeyenleri gösteren iddia. şeriat çığırtkanlığı yapmış olsa yapan diğer hacı hoca gibi asılırdı. ki buna gelmeden önce marşı yazmasını o günkü meclis kendinden istemişti.

  az bilin de yazın yobazlık yapmayın, yobaz dediklerinizin seviyesine düşüyorsunuz.
 • rahatsız oluyorsan okuma sen

  değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli
 • "türk" kelimesi de içermemektedir. bakın çok enteresan!
 • önce tanım girmeyi öğrenin sonra gelip burda istiklal marşı'nın vatansever duygularla yazılmadığını kanıtlamaya uğraşın.

  parayla mı alıyorsun bunları sayın kanzuk?

  tanım: iki üç entry yukarıda da açıklamaya çalıştığım, temeli olmayan, alakasız ve yersiz bir iddia.

  imla.