• geç kalınmıştır.
    evvelden faal olan bir hattın "öeee köprü yaptık tamam gerek yok artık" denilerek kaldırıldıktan seneler sonra trafik kabusunun artmasıyla denizden bir arabalı vapur hattının ihtiyaç olduğu ancak fark edilmiştir.
    tabii güzel yurdumun üç tarafı denizle çevrili ama neden hala herşeyde "kara ulaşımı" diye diretiliyor anlamak mümkün değil.
    denizcilik konusunda bu kadar imkana sahip başka ülke yokken denizciliği "lüks" gibi gören bilgisiz siyasetçiler yüzünden abanık vergiler de bireysel deniz taşıtı kullanımına da ağır engel olmaktadır.
    neyse ya düşündüm de gereksiz bir hat bence, onun yerine "çamlıca'dan mecidiyeköy'e teleferik" yapılması daha mantıklı yani...
  • amerika'yı yeniden keşfetmek işine pek meraklı günümüz yetkililerine de 60'lı yıllar da bile buradaki araba kuyruğunun istinye devlet hastanesinin önüne kadar uzadığını hatırlatılması gerekir.
  • ilk anda "çubuklu araba vapuru ney yav?!?" diye düşündüğüm hat ismi. açlıktan aklım gitti sanırım, fenayım...
  • yaklaşık 45 yıl önce kaldırılan istinye paşabahçe arabalı vapur hattı nın yeniden tesisidir.
  • çok geç kalınmış bir proje. trafiği bir nebze de olsa azaltabilecek uygulamadır.
  • ikinci köprüye mahkum kalmama engel olan yüzyılın icadı... evden 15-20 dakikada varırım, boğazı seyredip çayımı içerim, fotoğraf çekerim, pamuk gibi olurum... sonra bi 29ş geldi mi iş tamam. maslak'tan metroya binip her tarafa gidersin.

10 gün sonra açılalı 3 yıl olacak. hat haftaiçinde oldukça kullanılıyor. genelde istinye'den çubuklu'ya geçerken daha çok araç var. öğlen saatleri yayalar çok yok, iş saatlerinde bir kitlesi oluştu. haftasonunu pek bilmiyorum. daha verimli olabilecek bir hattır efendim.
  • istanbul'un trafiğinin en büyük nedeni, yeterli ve akılcı deniz hatlarının olmamasıdır. yıl 2015, deniz hatları konusunda ne yapılsa geç kalınandır aslında. bu rota akılcı mı? tartışılır yine de.
  • koca istanbul'da en büyük keyfim kireçburnu taraflarında yürüyüş yapmaktı. arabayla köprüyü dolanmak eziyet geliyordu. şimdi biraz kolaylarım diye düşünüyordum ki işin istinye yönünü düşününce hevesim kursağımda kaldı.

beykoz tarafında çubuklu güzel bir seçim, kavacık'a uzak değil. trafiği de istanbul şartlarında yok denecek kadar az. ancak istinye doğru bir seçim olmayabilir. haftasonu oralar kilit oluyor, üstüne vapur yanaşacak, içini kusacak. oldu mu sana keşmekeş?

en iyisi katlanır bisiklet alacaksın, ev zaten çubuklu iskeleye 2 dk. oradan geç, gez dolaş ve dön.

yine de güzel olay. belki sonradan değişir istikamet?
  • istinye merkez ile iskele arasına park yasağı getirilmezse trafiğin içine iyice edecektir. zamanında bile kuyruklar hastanenin önüne kadar uzuyordu.
hesabın var mı? giriş yap