şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fiyat/performans oranı en yüksek mantardır.
 • hani pirzola kalemlerinin hemen kenarında sırf yağdan müteşekkil acaip lezzetli ama bi o kadar da zararlı kısımlar vardır..
  insan ister ki bir tabak dolusu sadece o kısımdan olsun falan..

  işte bu istiridye mantarını az biraz yağda kavurduğunuzda ulaşacağınız lezzet birebir bu bahsettiğim hayvani yağın lezzeti..

  hem bu kadar sağlıklı hem de bu kadar leziz az şey bulunur..
 • dayanıklı olduğu için kızartmaya da gelir, soteye de. kırmızı çam mantarının yerini tutabilen bir mantar olduğu için, çintarı özlediğiniz zaman en yakın marketten alıp hasretinizi küllendirebileceğiniz yegane üründür.
 • tereyağı ve sarmısakla kavrulduğu zaman terbiyesizleşiyor bu, tam bir şıllık oluyor. böyle göz, kaş etmeler; güzel kokular felan. kadın halimle cazibesine kapılıyorum. müthiş bir tat.
 • bunca yıldır tanışmamış olduğuma çok üzüldüğüm mantar çeşididir. tadı klasik mantardan çok farklı, harika bir lezzeti var. sanki kendi içerisinde baharatı varmış gibi bir his veriyor insana.

  dün pazarda dolaşırken tanıdım kendisini. tezgahlar arasında gezinip ne alsak diye düşünürken, burnuma böyle sucuk kızartılıyor gibi bir koku geldi. etrafta sucukçu da yoktu, aynı bölgeden dönerken ikinci geçişimde de aynı koku, ama ortada sucuk ürünü satan bir tezgah yine yok. neyse, mantar almak için ilerdeki tezgaha yanaştık, bizim klasik mantarların yanında, bir de değişi görünümlü, ilginç bir mantar daha vardı, üzerinde de istiridye mantarı yazıyordu. pazarcı amca, tezgahın üzerinde bir piknik tüpü yakmış, bu mantarlardan ince uzun şekilde doğrayıp kızartıyor ve insanlara tattırıyordu. benim hanım; "ben bir deneyeyim" dedi ve attı ağzına, illa sen de dene diye tutturdu, "peki" dedim ve attım ağzıma bir tane. o sırada fark ettim ki, benim 1 saattir sucuk kokusu sandığım şey bu mantarlardan geliyordu, lezzeti de inanılmaz güzeldi. insanın ilk defa tattığı birşeyi, bu kadar yabancılamadan, bu kadar çabuk olarak sevmesi sık olan birşey değil. kilosu 10 tl olan bu süper mantarlardan hemen yarım kilo attık poşete ve evin yolunu tuttuk. yarısını tavada tereyağıyla kızartıp hemen yutuverdik. kesinlikle herkese tavsiye edebileceğim, harika bir lezzet.
 • tarım federasyonu tarafından ekolojik istiridye mantarı üretimi projesi ile üretiminin artırılması hedeflenen mantar..
  http://www.tarimfederasyonu.org/…fprojeler.asp?id=4
 • bu mantarı tereyağında arpacık soğan ile sote edip üstüne de krema ekleyerek yemenizi tavsiye ediyorum. tek başına ya da etin/tavuğun /makarnanın yanında muh te şem.
 • pazar günleri k.bakkalköy pazarında kurulan mantar standında ağaç kütüğü kültüründe yetiştirilmiş olanları günlük bulunabilir. özellikle süpermarketlerde ambalajlı satilanların üretim tarihine dikkat edin, diri olan bu mantar bir gun bile beklese süngerleşebiliyor ve lezzetini kaybediyor.

  oceanus'un tarifinde hem fikir olmakla birlikte ekstradan sarmısak ile soteledikten sonra, en son olarak begenenler dereotu koyarsa ekstra bir tat ilave etmiş olursunuz.
 • bir tavada sarımsaklı zeytinyağı yakılır. başka bir tavadaysa harlı ateşte birkaç dakika mantarlar çevrilir(kenarlarının hafif yakılması tavsiye olunur). ardından mantarların üstüne dil peynirleri nazikçe yatırılır. üzerine yakılmış yağ gezdirilir. üzerine kuru fesleğen de serpildi miydi rayihadan gözü yaşarmayan bizden değildir.