şükela:  tümü | bugün
 • arapça "meyve" anlamındaki semer'den gelir ve dolayısıyla, birşeyi istismar etmek; meyvelerini toplamak, yararlanmak anlamında olumlu bir fiil olarak da kullanılır.
 • cehalet bey ve yoksulluk hanım'ın evliliklerinden olan ilk çocukları. kalabalık bir aile oldukları söylenir.
 • bebeklerde istismar lehine değerlendirebilecek yüksek spesifite gösteren radyolojik bulgular:

  1- metafiz kırıkları kolay kolay olmaz.

  2- posteromedial kaburga kırıkları da kolay kolay olmaz. hele arkadan kırıklar şüphe doğurur.

  3- skapula kırığı

  4- sternum kırığı

  5- spinal proses kırıklarıdırlar.

  ve lineer kafatası kırığı da olabilir ama bu çok yüksek spesifite göstermez. çünkü bebek gerçekten kafatasının üzerine düşebilir. ve klavikula kırığı da normalde olabilir çok yüksek spesifite göstermez.
 • tecavüz yerine kullanılan kelime.
 • istismar, türkçeye arapçadan geçen ve sözlük anlamı olarak iyi niyeti kötüye kullanma, sömürme anlamına gelen bir sözcüktür.

  istismar etmek, bir kişinin ya da kişilerin iyi niyetini kötüye kullanarak yararlanmak, bir düşünceyi kötüye kullanarak zarar vermeyi hedeflemek, karşısındakinin kendi rızası olmadan ve iradesini dikkate almadan sömürmek gibi anlamları içerir. istismarlar her toplumda, her kurumda ve her koşulda mümkündür. ahlâk kurallarına ters ve çoğunlukla da yasa dışı olarak değerlendirilir. genelde gücü (ekonomik, sosyal, siyasal ya da cinsel) elinde bulunduranların başkalarına yönelik suistimalleri ve keyfî yönelimleri olarak ortaya çıkmaktadır. burada bireylerin kişisel mahremiyetleri ve temel hak ve özgürlükleri açık bir şekilde ihlal edilmiş olmakta; cinsel istismarlardan tecavüze, zorbalıktan işkenceye kadar ilerleyen istismarlar kişilerde ruhsal ve fiziksel bozukluklara ve hatta can kayıplarına neden olur.

  belli başlı istismar biçimlerini ise;

  *fiziksel istismar: bir kişini rızası olmadan şiddete maruz kalarak fiziksel olarak acı verilmesi;
  *cinsel istismar: bir kişinin rızası olmadan veya fiziksel ve psikolojik baskıya maruz kalarak cinsel amaçlar için kullanılması;
  *psikolojik istismar: bir kişiyi yapmak istemediği bir şeyi yapmaya razı etmek için duygusal durumundan yaralanarak psikolojik baskı uygulanması;
  insan hakları ihlalleri;
  *hayvan istismarı: hayvanlara yönelik şiddet, kötüye kullanım;
  *zorbalık;
  *çocuk istismarı: çocuklara yönelik fiziksel, duygusal ya da cinsel istismar.
 • 80 milyonun büyük bir kısmının istismar kelimesinin anlamını bildiğini düşünmüyorum. böyle durumları istismar ile ifade etmek toplumun yeterli tepkiyi göstermesine engel oluyor bence.

  (bkz: sikmek)

  kesinlikle daha fazla tepkiye sebep olurdu hatta çözüm bile olabilirdi.

  ensar vakfında 40 çocuğun istismar edilmesi yerine ensar vakfında 40 çocuğun götünden sikilmesi daha büyük tepki yaratırdı.

  bunu televizyonda kullanamazdık belki ama sosyal medya elimizin altında. facebook kullanan babalara, annelere bu şekilde ulaşmak daha etkili olurdu, daha denetleyici bir aile yapısı oluşabilirdi.

  kimse oğlunun zorla götünden sikilmesini istemezdi.

  belki de iğrençlik işe yarar.
 • semere'den gelir, ürün vereni sömürmek manasına.
 • istismar eden için çoğunlukla bilinçli ve ihtiyari bir seçimdir. istismar edilen için ise; çoğunlukla bilinçsizce ve edilgenleşilerek yaşanandır. bilinçdışı yahut bilinçaltı bir düzlemde ve/veya o anın/zamanın somut koşullarında istismara açık bir kişi yahut durumu kullanan kişiler; kötülüğü seçerler.

  "oysa insan, yalnız davranışıyla değil, içinden de kötülüğe karşı direnmemeli; hayatında kötülüğe karşı direnmekten başka yüksek ve güzel şeyler olmalı ki bütün ilgisini bu konuya toplamasın benim gibi. bütün vaktini bununla kaybetmesin ve yorulmasın benim gibi. her nefes alışında bu cümleyi alıp vermeli insan: kötülüğe karşı direnmeyeceksin. ilk tokadı yediği zaman insan bu gerçeği bilse... yapılan işkenceler önemini kaybeder. önemsiz bulduğunuz için de işkence yapılmaz size: faydasız hareketlerden kaçınır insanlar. oysa, yüzünüze bakar bakmaz, gözlerinizin ifadesinden, size eziyet etmenin onlar için faydalı olacağını görüyorlar. ne kadar gözlerinizi kaçırmaya çalışsanız fayda vermiyor, daha beter oluyor. sizi ölü sanmaları gerekiyor önce: bizden bu dünya için ümitlerini kesmeleri gerekiyor. bir ölüyü konuşturamayacaklarını bilirler ve vazgeçerler işkenceden. haksızlığın insan ruhunu nasıl yıprattığını biliyorlar ve bunun için ısrar ediyorlar. herkesin başına bir sorgu yargıcı dikiyorlar: neden bu sözü söylediniz? neden mi? öyle istedi canım. olmaz. bir sebep bulmalısınız. mantık denen bir zehir aşılamışlar. nedenini bulmak sorumluluğunu duyuyorsunuz. canın cehenneme, diyemiyorsunuz. hürriyet, gerçek hürriyet kalkıyor ortadan." - (bkz: oğuz atay) (bkz: tutunamayanlar)

  aslında bana sorarsanız; sadece "kötülüğün kenidisi"ne karşı değil; genel olarak "kötülüğün varlığı"na karşı da direnmemek gerekiyor. kötülüğe maruz kalıp gerçek anlamda madden ve/veya manen istismar edilen kişilerin, bilinçaltlarında karşılarındaki insan ya da durumun "kötü ol(a)mayacağı" önyargısının/sanrısının yattığını düşünüyorum. neredeyse her türlü istismar vakasında, istismar edilenin o ya da bu noktada "kandırılmış" olması ya da hissetmesi bu yüzden. aslında belki de sizi kandırmaya çalışan yok. kötülüğün varlığını inkar ederek içinizde; siz kandırıyorsunuz kendinizi karşınızdakiyle ilgili olarak. velhasıl; kötü insanlar ve durumlar vardır. gözününü kapamayın. hatta bunun çocuklara daha küçük yaştan hayatın bir gerçeği olarak öğretilmesi gerektiği kanaatindeyim. kötülüğün sıradanlığı, es geçilmemeli. tek başına suç psikolojisi alanı dahi yeterinden fazla veri sunuyor bu konuda.

  "kötülük olmasın!" direncinizi kırın. bir keresinde bana çok yakın biri, "sendeki en büyük problem bu kadar iyi olman," demişti sinirle. egomdan, sevgiden vs. o lafın ağırlığını hissedememişim o gün. hatta muhtemelen hoşuma gitmişti. bugün; hayatımda kerelerce, tekrar ve tekrar başıma gelen şeylerde kendi payımı ve sorumluluğumu arıyorum. hayat sizi korumuyor. kimsenin de umrunda filan değilsiniz birkaç çok yakınınız dışında. o yüzden, eğer o pis anlamıyla istismarı hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız; öncelikle onun varlığını kabul edin, derim. ihtimal dahilinde görüp ona göre davranmaya başladığınız an, daha güvenli olacak bu dünya artık sizin için...
 • bir sinema tabiri olarak da kullanılır.

  belli bir unsuru öne çıkararak seyircinin ilgisini çekmeye çalışan filmler, istismar filmleridir. seks, şiddet filan.