şükela:  tümü | bugün
  • eveeet. şimdi gelelim ithalatçı ve üretici firmaların cirit attığı istoç piyasasına. bizim de burada bir şubemiz var. bayrampaşa'da üretimini yaptığımız çeşitli ev eşyalarının satışını yapıyoruz daha doğrusu şu günlere kadar yapıyorduk.. yapmaya çalışıyorduk.

artan döviz kur'ları bizi üretim yapamaz hale getirdi. firmamız şuan üretim yapmıyor. stoklarda olan mevcut ürünleri satmaya çalışıyor. istoç şubesi bu yıl kontrat yenilemedi büyük bir ihtimal boşaltacağız.

bilen bilir istoç plastik piyasasının kalbidir. haliyle plastik türkiye de dolar üzerinden satıldığından dolayı üretici firmanın çektiği çileyi çokta izah etmeye gerek yok. herkes son tüketiciye ürün satan esnafları konuşurken nedense üretim yapan ve ülkenin çekirdeği olan üreticilerin hatrını soran, iki çift laf eden yok.

son iki yıldır kepenkler bir bir iniyor. batak, iflas aldı başını gidiyor. peşinen not; belki bu başlığa sebep olduğum için bir çok kişi mesaj atacak, başlık altına "yok öyle birşey" yazacak. ben bu kişileri yarın sabah istoç'a bekliyorum.. bir iki bakkal, büfe gezip hatır sorsunlar. emlakçıları gezip kiralık dükkan sorsunlar. girdikleri emlakçıyı "istoç en son ne vakit bu kadar boşaldı" sorusunu sorsunlar.. o vakit başlık daha bir anlam kazanacaktır.

koskoca firmalar batıyor. ismini vermek olmaz mutfak eşyası üreten sektörün öncü firmalarından biri geçen hafta battı mesela.. 200 çalışanı var. piyasa da duyduğumuza göre 600 çeki var. bunun gibi çok örnek var. yazdıkça ciğerim yanıyor. çünkü oturup çayını çorbasını içtiğimiz insanlar bunlar.

beyaz bayrak çeken bu firmaların çoğu akp öncesi kurulmuş, babadan oğula ömür verilmiş firmalar. böyle yok olup gitmeleri inan ki çok koyuyor insana.

ama hala "kriz falan yok" tavrıyla demeç verip insanlarla "kriz varsa fırsat var" açıklamaları yapan bazı kişileri görmek çok acı.

umarım düzelir. ama inancım yok maalesef.