şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir geçerliliği var mıdır diye beni düşündüren organizasyon. ayrıca giriş seviyesi sertifikasını almak için 40 soruluk bir testin 26'sını doğru cevaplamak yeterli olmaktadır.
 • bir kaç ay önce sınavına girip, foundation level sertifikasını aldığım, yakın bir zamanda da advanced level'ını almayı hedeflediğim organizasyon.

  birden fazla sertifikası vardır:

  ctfl: certified tester foundation level - sınav 40 soru, sınav süresi 1 saattir. sertifikayı almak için %65'in üzerinde başarı gerekir.)
  ctal: certified tester advance level (ön koşulu ctfl sahibi olmaktır. 3 çeşit advanced sertifikası vardır.65 sorudan oluşan sınav 3 saat 45 dakikadır.)
  - advanced level test analyst
  - advanced level test manager
  - advanced level technical test analyst
  ctel: certified tester expert level (ön koşulu ctal sahibi olmaktır. bildiğim kadarıyla türkiye'de hiç expert level test uzmanı yok)
 • açılımı international software testers qualification board olan kuruluş. foundation level sertifika için sınav üceti 200 dolar + kdv'dir.
 • türkiye'de de yavaş yavaş önemsenmeye başlanan uluslararası sertifika. özellikle avrupa'da software testing alanında iş arıyorsanız, cepte birkaç istqb sertifikası bulundurmakta fayda var. abd'de pek sallanmıyor bildiğim kadarıyla. sertifikanız varsa bu rahatlıkla iş bulacağınız anlamına gelmiyor olsa da, kendinizi geliştirmek ve test alanında gündemi takip etmek açısından yararlı.

  advanced düzeydeki sınavlarının zorluğunu göz önünde bulundurursak oturup çalışmadan geçmek mümkün değil.
 • (bkz: isaqb)
 • software testing ile alakalı standartları belirleyen, yetkinliği ölçen ve sertifika veren bir kuruluş. sadece test ile ilgilenenler değil, ıt ile alakalı diğer roller için de standartların öğrenilip sertifika alınması öneriliyor.
 • bir haftalık zaman diliminde günde 2-3 saatten toplamda 20 saat civarı çalışarak, sınavına girip 31/40 alarak sahip olduğum sertifikadır. sınava girecek arkadaşlara tavsiyem birkaç kaynakta yer alan mock testleri çözmeleridir. ayrıca sınav sırasında kesinlikle soruların ingilizcesi de okunmalıdır zira türkçe sorularda ciddi şekilde tercüme hataları mevcuttur.