şükela:  tümü | bugün
  • corona ile zor günler yasayan ülke.

bugün, corona araştırma komisyonu tarafından isveç’in yaşlıları koruma stratejisinin başarısız olduğu açıklandı.komisyonun raporuna göre yaşlı bakımında hazırlıksız ve yetersiz kalınarak bu eksikliklerin önceden bilindiği halde gereken önlemlerin alınmayıp harekete geçilmediği belirtildi.
  • yakışıklı erkeklerin ülkesi.
  • ortalama isveç insanının yaşam tarzından bahsetmek istiyorum.

isveç'te ortalama bir insan büyük ihtimalle mavi yakalıdır. fabrika işçisi, belediye işçisi, devlet memuru, polis, öğretmen, itfaiye, hemşire vs.

bunların eğitim düzeyi çok büyük ihtimalle gymnasienivå olarak geçer. yani 18 19 yaşına kadar okumuştur bunlar. meslek yüksek okulu (bkz: gymnasiet) bitirmişlerdir. isveç'in meslek okulları çok yaygındır. nüfusun büyük kısmı buralardan mezundur. üniversiteli sayısı ise azdır.

mavi yakalı, işçi falan dediğime bakmayınız. burada inşaat amelesi bile ekskavatör, dozer, silindir, skylift vs aklınıza gelen her makineyi kullanacak yeterliliğe sahiptir. bizde bunların operatörü farklı, amele farklı oluyor genelde. tabi yeterliliğiniz olduğu için maaşınız da ona göre oluyor.

ülkedeki en boktan iş kolu fastfood restoran elemanı, tezgahtarlık, kasiyerliktir. amelelik, çöpçülük, şoförlük bunlardan iyidir. belediyede çöpçü dediğiniz insan aslında o araçların eğitimli operatörüdür zira.

mesela vatandaşımız göteborg'da otobüs şoförlüğü yapan bir insan olsun. muhtemelen borås'ta falan yani göteborg'un dışında bir banliyöde oturuyordur. ideal bir apartman dairesi veya villası(müstakil evi) vardır. bunun ve arabasının kredisini ödemekle meşgüldür. karısı da o bölgede bir fabrikada işçisidir veya yarı zamanlı öğretmenlik falan yapıyordur. genelde evli çocuklu insanlar müstakil evlerde otururlar.

bunlar hafta sonlarını evlerinin bakımını yaparak geçirirler. çok çalışkan insanlardır. çok yürürler, spor yaparlar, hobileri vardır. isveç kültürü genellikle çalışmak ve keyif yapmak arasında bir denge kurmak üzerine kuruludur.

hafta içi saat 9 civarında 15 dakika kadar mola verirler. kahvaltıda 2 adet tam tahıllı knäckebröd üstüne bregott tereyağı sürüp, üstüne ham veya port salut peynir koyup yerler. yanında da kahve içerler.

sonrasında saat 11 gibi (bkz: fika) molasıdır. 2 tane cookie alıp bir kupa kahve daha içerler.

saat 1 civarında öğle yemeği molası başlar. insanların yarısı donmuş yemek getirir, onu mikrodalgada ısıtıp yerler. kalan yarısı da pasta bolognese, haşlanmış patates ve isveç köftesi vs. gibi basit bir yemek hazırlamıştır onu ısıtır yer. bunlar haftada bir pizza falan söylerler. arada gevşemek iyidir derler. her iş yerinin mola alanında mikrodalga, tabak çanak, bulaşık makinesi, kahve makinesi vs mevcuttur. neyse akşam 4 gibi eve giderler. hemen bir fika daha patlatırlar. sonra çıkar yürürler dışarda. gelirken alışveriş yaparlar. kiosktan zalando'dan, boozt'tan siparişini verdikleri kıyafeti falan alırlar. akşama güzel bir yemek hazırlarlar. sonra oturur tv izlerler veya netflix falan takılırlar ve 10-11 gibi yatar uyurlar.

hafta sonu cuma günü başlar. genellikle cuma günü yarım gün çalışılır. kalan yarım gün şehir merkezinde alışveriş, piknik, mangal, barda takılmaca vs sosyal işlerle geçirirler. cuma gecesi ise parti gecesidir. arkadaşlarıyla içerler, dans ederler, tepinirler, o ciddi isveçli'den eser yoktur cuma gecesi. sonra eve gelir kusarsa kusar, duş alır, yatar uyurlar.

cumartesi günü kalkar yine alışveriş, spor, yürüyüş ve hobilerini yaparlar. pikniğe giderler gene. bir kafede oturur fika yaparlar, çimleri keser, çalılarını biçerler. pazar günü ise kimse hiçbir şey yapmaz. bol bol uyurlar. alışveriş pek yapılmaz pazarları zaten her yer kapalıdır. kitap okurlar, film izlerler, spor yaparlar, ormanda yürürler, bisiklet sürerler uzun bisiklet yollarında.

sıkıcıdır ama stabildir isveçli yaşamı. her şeyden biraz biraz vardır. herkes her şeyini kendisi yapar. herkes yemek pişirmeyi, temizlik yapmayı, çamaşır yıkamayı, tamir tadilat yapmayı bilir genelde. çalışan kesim bu işleri kendisi yapmayanlarla kendi aralarında dalga geçerler çok havalı oldukları için.

small chat denen sohbetlerin konusu fikstir. her zaman havadan konuşurlar çünkü yağmur yağar, dolu yağar, kar yağar, yağaroğlu yağar yani. bazen fırtına olur hatta. bununla birlikte genel dünya gündemini konuşurlar. trump böyle demiş diye dalga geçerler. hepsi trump karşıtıdır. çoğu sosyal demokrat olsa dahi bol bol hükümeti eleştirirler. hayat pahalılığından şikayet ederler. seyahat ettikleri yerleri birbirine anlatırlar. seneye italya'ya gideceksen roma'dan başlamalısın, şurada şunu bunu yaptık geçen sene gibisinden. yeni açılan mekanları falan sorarlar birbirlerine. çoğu futbol izler ama oynamaz. golf, tenis falan çok yaygındır. kimisi avcılık sever kimisi kamp sever. bazısı binicilik yapar. herkesin birkaç hobisi vardır. hepsi masaja gider bunların. akupunktur, ayak bakımı, thai masajı, cilt bakımı vs çok düşkünlerdir bu tip şeylere.

acınası halde olanlar genelde tayland'a seks yapmaya giderler. sonra buldukları ilk hayat kadınını buraya getirirler evlenirler falan. vardır böyle mallıkları.

kadınlar genelde çok seçicidir erkek konusunda. cömert, kibar ve eğlenceli olması gerekir bir erkeğin. genellikle hayalleri bir abd'li zengin bulup abd'de yaşamaktır. böyle tv programları bile var burada.

çoğu isveçli, diğer isveçlileri sevmez. eleştirir onları. sıkıcı bulur. ama kendisi de sıkıcıdır. önyargılı olmakla beraber çoğu ilginç bulur yabancı ülke insanını. çok masumane biçimde ilgi çekici görürler doğu kültürünü. ama son zamanlarda gelen hamam böceği kılıklılar yüzünden bu durum bozuluyor.

avrupa'nın en amerikan kültürünü içselleştirmiş ülkelerinden birisidir. ingiltere'den daha çok amerikan kültürüne aşinalardır. bir sürü muscle car, harley vs süren insan vardır. öte yandan amerikalıları pek sevmezler. onları kaba, gürültülü, servet düşkünü, arrogant insanlar olarak değerlendirirler. isveçliler daha sol görüşlüdür.

hepsi hristiyandır ama hepsi ateisttir aynı zamanda. din burada kültür ve gelenekten ibarettir. yaşlandığınızda psikolojik destek olarak vardır. kimse günah diye bir şeylerden sakınmaz.

burada kibarlık ve etik değerler öğretilir genelde. genç nesil cidden kibardır. teşekkür etmeyi, özür dilemeyi vs bilir. buna çok defa şahit oldum. mesela internetten ikinci el alışveriş yaparken çoğu zaman güvenebilirsiniz satıcıya. paranızı alıp uçmaz pek. çünkü ihtiyacı yoktur 50 100 euro'ya. ikinci el işi de baya gelişmiştir. insanlar çocuklarına çoğu zaman kullanılmış kıyafet alırlar. çocuk sürekli büyüdüğü için masraf etmek istemezler. tutumlu insanlardır bir çok konuda. ama bazı durumlarda da para saçabilirler. mesela kaliteli bir şey satın alacaklarsa acımazlar. hobisi için binlerce euro harcayan çok isveçli gördüm.

süreklilik, sürdürülebilirlik, sustainability, hållbarhet bu laf esastır burada iş hayatında. her şey planlıdır. plansız iş yapılmaz. 3 ay sonra taşınacağın bellidir. 5 ay sonra işe başlayacağın yer bellidir. 4 ay sonra hangi görevleri yapacağınız bellidir. size geniş bir zaman verirler o zaman içinde o iş zaten yapılır yaya yaya. ama kaliteli yapmanız esastır. insanlar size işinizde bir defalık güvenirler. güvenlerini suistimal etmediğiniz sürece size güvenmeye devam ederler. herkes bu güvenin değerini bilerek yaşar.

hediye vermek almak baya bir yaygındır burada. her yıl iş yeri noel hediyesi verir. her çalışana doğumgünü hediyesi alınır. aile arasında da özel günlerde hediye verilir alınır. hediye konsepti de genellikle almaktan imtina edeceğiniz kadar pahalı ama küçük şeylerdir. mesela paranız vardır ama asla 20 euro vermezsiniz bir 70 gramlık çikolataya, işte o çikolata hediyeliktir. veya iittala bir porselen kupa. 25 euro etmez bir kahve kupası ama hediye edildiğinde sevindirir. böyle hediyeler yaygındır.

resmiyeti baya gevşektir. kimse takım elbise kravat takılmaz burada. kimse kimseye bey hanım vs demez. herkes herkese ismiyle hitap eder. hiyerarşi vardır iş yerinde ancak bizdeki gibi değildir. müdür karar alırken üstündür ama onun haricinde odaya girdiğinde ayağa kalkmalar falan olmaz. müdür oturur hademeyle işçiyle kahve içer muhabbet eder molalarda, odasının kapısı biriyle özel konuşmayacaksa hep açıktır. kimse kimseye patron, şef, müdürüm vs demez. böyle üstten bakan patron tiplerini hiç sevmezler. kendini ederinden fazla güçlü, iyi, zengin vs. göstermek genellikle ayıplanır burada. birisini övdüğünüzde mesela genellikle off puff yapar utanır sıkılır. insan değeri konusunda eşitliğe önem verirler. mesela yemek verilecek lüks bir restoranı kapatırlar işçiler, yöneticiler hepsi bir arada noel yemeği yerler. öyle ayırmazlar işçi yönetici vs diye.

böyle bir yer işte burası da.
  • ne güzel anlatmissiniz(#117028806).
    kücüklügümün ülkesi gerci hala da öyle
    bircok nedenden dolayi cok seviyorum bu ülkeyi asagida sadece üc tanesini yazdim:
    - bayraginin fenerbahceyi andirmasi ( sari lacivert diyelim)
    - insanlari:diger skandinav ülkelrine göre daha aciklar
    - ve dogasi
    gecenlerde bi arkadas oraya arabayla gidersen kesinlikle arabanin deposu hep dolu olsun cünkü bazen 70 km yol boyunca benzinlik ve insan bulamazsin demisti.
  • dünyanın birçok bölgesinde görülen kimilerince komplo teorilerine konu olan bazılarınca uzaylıların veya birşeyin reklamı yada sanat eleştirmeni dennis dahlqvist tarafından newage trendi sonucu oluşturulduğu söylenilen monolit'ler isveç'de önce arboga, sonra katrineholm derken şimdi de vättern'de görülmüş.

konu mankenimiz şık, alımlı monolitimiz burada
    https://www.svt.se/…isk-monolit-uppsatt-vid-vattern

tanım: bir kuzey ülkesidir.
  • sonunda coronavirüs için önlem almaya başlamışlar.

kapalı alanların neredeyse hepsine sınırlı sayıda insan alınacak. toplu taşımada yoğun saatlerde maske zorunlu olacak. evden çalışabilen herkes 24 ocak'a kadar evden çalışacak. şu anda akşam 10'dan sonra başlayan alkol yasağı 8'e çekilecek.

umarım önlemler biraz olsun işe yarar.
  • maske tavsiyesi pandemi bitmesine yakın 7 ocaktan itibaren başlıyormuş. diğer ülkeler maske olayını bitirip aşıya geçti bile, daha yeni maske olayına uyanmış ülkedir. ülkeler arasında internet explorer gibi bişi yani. stratejinin başarısız olduğunu ifade edebilen tek kişi de kral sanırım. kral adammış "kral çıplak" diyebildi.
  • güney isveç'te bir jinekoloji kliniğini arıyorum. uzuna bir süredir tekrarlayan bir şikayetim var. gittiğim birinci basamak sağlık merkezinde jinekolojik muayene yapılmadığı için sağlık personeli bana reçetesiz satılan ilaçları denememi ve ancak işe yaramazsa kendileriyle yeniden iletişime geçmemi, o noktada uzman doktorla görüşmem gerektiğini söylüyorlar. ve ben uzman doktordan randevu almayı deniyorum.

kliniğin telefon numarasını bulmak için yaptığım aramada çıkan sonuçlar içinden gözüme hastalara bir türlü randevu sırası gelmediğine dair haberler çarpıyor, ancak öte yandan hasta yasasına göre de 90 günden uzun beklememesi gerek hastaların. neyse bir şekilde bana en yakın kliniği arıyorum ve üç ay bekleme ihtimalini göz önünde bulundurarak biriyle konuşmak üzere bekliyorum.

telefonu açan kadına, artık resepsiyonist mi tıbbi sekreter mi bilmiyorum, şikayetimi anlatıp, beni neden oraya yönlendirdiklerini açıklıyorum. daha önce konuştuğum hemşireye göre bu kadar uzun süredir, sıkça tekrar eden ve ilaçla düzelmeyen bir şey, ciddi olmalı. kronik bir enfeksiyon mu, std mi, ne yani bakılması gerek, bunu anlatıyorum. eh bir de uzun zamandır takibi yapılmayan pcos'im var, uzman doktorla görüşmüşken buna da baktırmak istiyorum çünkü yaşadığım yerde ultrason da çekilemiyor zaten.

şikayetlerimi dinleyen kadın kimlik numaramı ve birtakım bilgilerimi alıp kaydediyor. tahmin ettiğim gibi bekleme sürelerinin ortalama üç ay olduğunu belirtip, "şu anda covid yüzünden bu süre daha uzun olabilir, ne yazık ki söz veremiyorum ancak ilk boşlukta iletişime geçeceğiz" diyor. elinden gelen bir şey olmadığını çok iyi bildiğimden tam konuşmayı sonlandırmak üzere iyi günler dileyecekken, giderayak bana bir tavsiyede bulunuyor: "eğer çok iritasyon yaşarsan zeytinyağı sürmeyi dene, gerçekten cilde iyi geliyor, rahatlatıyor" diyor.

aklıma seneler önce, lisansın son yılındayken arkadaşlarımla almanca dersinin başlaması için sınıfta beklerken telefonlardan bakındığımız sözlükte "vajinismusu zeytinyağı ile yenmek" başlığında yazanları okuyup, gülmeyi ders başladığında bile bırakamadığımız o gün geliyor. gülen sadece biz değiliz elbette, bütün internet. o dönem almanca dersi veren hocanın isveççe dersleri almış olduğu, isveççeyle alakalı sohbet edişimiz aklıma geliyor. 2013 yılı güz dönemi. bundan yedi sene sonra, yine güz döneminde, isveç'te sağlık hizmeti almaya çalışıyorum ve bir sağlık personelinden isveççe olarak vajinama* zeytinyağı sürmenin iyi bir fikir olabileceğini dinliyorum.

artık şu hayatta beni hiçbir şeyin şaşırtmayacağını düşünerek telefondaki kadına "ciddi misiniz hiç duymamıştım, ama mutlaka deneyeceğim, tavsiyeniz için teşekkür ederim" diyerek konuşmayı sonlandırıyorum.

henüz minimum üç aylık o süre dolmadığından randevu alabilmiş değilim. ama zeytinyağı iritasyona gerçekten iyi geliyormuş, kesin bilgi.
  • yeni kararların açıklandığı ülke.

basın toplantısı devam ediyor. mikael damberg (s), ann linde (s) ve isveç halk sağlığı kurumu genel müdürü johan carlson ile 16.30’da başladı.
    verilen kararlardan bazıları: isveç vatandaşı olmayan herkesin isveç'e girişinin reddedileceği anlamına geliyor hükümet bugün danimarka ve birleşik krallık'tan giriş yasağına karar verdi. (karışıklık olmasın diye açıklama eklendi:
    hükümet basın toplantısında yaptığı açıklamada, isveç vatandaşlarının ülkeye girmesine izin verildiğini, diğerlerinin girişine izin verilmediğini söyledi.)
    damberg, yasağın gece yarısı yürürlüğe gireceğini duyurdu dışişleri bakanı ann linde (s) birleşik krallık'a gereksiz seyahatlere karşı tavsiyede bulunmak için bir karar verildiğini duyurdu. - hala bir yolculuğa çıkıyorsanız, büyük bir sorumluluk bireysel yolcuya aittir. ingiltere'deki isveçlileri ülkedeki büyükelçiliğe başvurmaya çağırıyor. hükümet ayrıca tüm yolcu uçaklarını 48 saat durdurmaya karar verdi. diyor linde.
    johan carlson, yeni virüsün daha bulaşıcı olabileceğini söylüyor.12 aralıktan itibaren gelen herkesin test edilmesi teşvik ediliyor. ingiltere’den gelen isveçliler 7 gün boyunca evlerinde karantinaya alınacak.
    virus’ün uzun zamandır var olduğu biliniyordu. neden sadece şimdi önlemlere başlanıldığı, ve carlson'a neden havaalanlarında test uygulamadıkları soruldu. - sisteme girmeniz ve nasıl davranmanız gerektiğine dair kurallar alabilmeniz için ikamet ettiğiniz yerde kendinizi test etmeniz önemlidir. - havaalanında yapılan testler, yalnızca bazılarını danimarka veya nakliye yoluyla gelenleri içerir.

isveç tv.si svt, hükümete, örneğin danimarka'ya kıyasla karar vermenin neden bu kadar uzun sürdüğünü soruyor.“ - bu kararların nasıl ve neye dayanarak alındığına bağlı. damberg'e göre daha uzun vadeli bir karar olan bir giriş yasağı getirdik diyor.” ve ekliyor.
    - uzun süre kapalı kalmanın sürdürülebilir olduğunu düşünmüyoruz. ”

johan carlsson’a yaklaşan aşı bu durumdan nasıl etkilenecek sorusuna johan carlson: - hiç etkilenmediğini hissediyorum. aşılama her zamanki gibi devam edecek. diyor.
    tv4 giriş yasağının ne kadar süreceğini merak ediyor. - bir ay süreyle geçerli olacağını öngörüyoruz, diyor mikael damberg.
    dışişleri bakanı linde (s), hükümetin ingiltere'den uçuşları durdurduğunu açıkladı.
    - linde, hükümetin bugün ingiltere'den gelen tüm yolcu uçaklarını 48 saat durdurmaya karar verdiğini söylüyor.
    durdurmanin, nakliye planları için geçerli olmadigini söyluyor.
    toplantı bitti.
    yazı gazeteci anna sjögren’den alıntı yapılmıştır.
    - - - - -

(bu kararlar şu an açıklanırken bu sabahtan itibaren arlanda havalimanına birleşik krallıktan gelen 7 uçak inmiş.)

edit.damberg yaklaşık 1 ay derken neden giriş yasağının ingiltere'den 48 saat için geçerli olduğu sorulmuş yanlış anlamalara neden olabileceği için gazeteci tarafından açıklama yapıldı.
    ''danimarka ve birleşik krallık'tan gelen giriş yasağı bir ay süreyle geçerli olacak. birleşik krallık'tan tüm yolcu uçakları için uçuş yasağı 48 saat geçerlidir.''

- - - -
    son edit:
    adam westin toplantıyı sonradan derleyip toparlamış:

“hükümet bugün yeni korona mutasyonu ile ilgili önlemler sundu. danimarka ve birleşik krallık'tan seyahat edenler durduruldu - ve birleşik krallık'tan çoktan gelmiş olanlar karantinaya alınmaya çağırıldı. “ - yeni mutasyon hakkında johan carlson, isveç'te var olduğu hariç tutulmamaktadır, ancak henüz bunu doğrulayamadık. ”

içişleri bakanı mikael damberg hükümetin basın toplantısına bugün "çetin/zorlu haberler" olduğunu söyleyerek başladı. gece yarısı itibariyle, danimarka ve birleşik krallık'tan giriş yasaklanmıştır. - ” birleşik krallık, yeni virüs varyasyonundan en çok etkilenen ülke. mümkünse eskisinden daha hızlı yayıldığı bildiriliyor. yeni enfeksiyonun buraya yayılma riskini en aza indirmek için hükümet bugün birleşik krallık'tan giriş yasağı kararı aldı.

mikael damberg, yasağın temel olarak isveç vatandaşları dışındaki herkesin isveç'e seyahat etmeye çalıştıkları takdirde reddedileceği anlamına geldiğini söylüyor. danimarka son zamanlarda enfeksiyonun yayılmasını artırdı ve tüm alışveriş merkezlerini kapattı. bundan dolayı, ama aynı zamanda danimarka'da yeni varyasyon bulunduğu için, orada da sınır kapalıdır. - mikael damberg, danimarkalıların noel hediyeleri satın almak veya malmö'de vakit geçirmek için isveç'e gitmenin cazip gelmesi riski olduğunu söylüyor.
    yasaklardan isveç vatandaşları, isveç'te yaşayan veya çalışan diğer kişiler ile yük taşımacılığı yapan kişiler hariçtir.
    dışişleri bakanı ann linde, dışişleri bakanlığı'nın birleşik krallık'a seyahat tavsiyesini güncellediğini söyledi. - ann linde, birleşik krallık'a gereksiz gezilerden derhal geçilmesini tavsiye ediyoruz, diyor. ayrıca birleşik krallık'tan tüm yolcu uçuşları 23 aralık çarşamba günü saat 16.00'ya kadar 48 saat durdurulacak. kargo uçuşları ve ambulans uçuşları hariçtir. -
    avrupa düzeyinde ortak bir tartışma ve tutum sağlamak için bu önlemi sınırlı bir süre için uygulamaya koymayı seçiyoruz, diyor ann linde.

isveç halk sağlığı dairesi genel müdürü de yeni enfeksiyon hakkında konuşmaya katıldı. isveç'te var olduğu hariç tutulmamaktadır ancak halk sağlığı kurumu tarafından teyit edilememiştir. - bu varyant öncekinden daha bulaşıcı olabilir, ancak varyantın özellikleriyle ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. bununla birlikte, hastalık semptomlarının farklı görünmediğini söylüyor johan carlson. birleşik krallık'tan isveç'e giriş yapan kişiler yeni karantina kuralları kapsamındadır. - isveç halk sağlığı kurumu, 12 aralık'tan itibaren ingiltere'den isveç'e seyahat eden herkesten mümkün olan en kısa sürede covid-19 testi yaptırmaları gerektiğine karar verdi.

birleşik krallık'tan gelenler, bir haftaya kadar, yani geldikten sonra yedi gün, evde kalmaya ve başkalarıyla mümkün olduğunca uzun süre temastan kaçınmaya teşvik edilir. johan carlson, testin varıştan sonraki beş günde tekrarlanması gerektiğini söylüyor. johan carlson, özellikle sağlık ve bakım alanındaki işverenlerin, birleşik krallık'ta bulunan çalışanlar söz konusu olduğunda bunun yapılmasını sağladığını vurguluyor.

aftonbladet bugün, uçakların danimarka'da durdurulduklarında ingiltere'den isveç'e uçmaya devam edebileceğini bildirdi.

svt, hükümetin neden daha önce harekete geçmediğini sordu. - biraz kararların nasıl alındığına bağlı, bizce oldukça hızlı kararlar aldık. buna ek olarak, danimarka'nın henüz vermediği bir karar aldık - yani, uzatma durumunda bu 48 saatten sonra işe yarayabilecek bir giriş yasağı getirdik, diyor mikael damberg. ''

adam westin.

hesabın var mı? giriş yap