• metal müziği üreten ya da dinleyen isveçlilerin kim olduğunu çok, hatta aşırı çok, merak ediyorum. 11 yıldır buradayım. nüfüsun en yoğun olduğu il ve mahallede yaşıyorum. henüz metal müzik yapan ya da dinleyen bir isveçliyle tanışmadım (sokakta yılda 2 adet görüyorum)

(bkz: kim ulan bu erol egemen)
    (bkz: sen vermedin ben vermedim kim verdi oyları akp'ye)
  • bundan tam sekiz sene önce skövde denen küçük bir şehrine gitmiştim iş için. isveç'i zaten severdim ama gidip görünce bir kez daha anladım ki orası yer yüzündeki cennet. sessiz, sakin kendi halinde ama inanılmaz yeşil bir memleket.

insanları da kızlı erkekli gerçekten güzeller ya, kara kuru halimle kendimden tiksindim o derece, kendi kendime ırkçılık yapıyordum, benim ne işim var ya burada dercesine, ama onlar öyle değildi, genelde gençleri konuşkan, zaten ben olmasam da sri lanka göçmenleri doluydu o zamanlar, o yüzden sanırım göçmenlere alışık biraz daha.

elf denecek kadar güzel kızların oranın burger king'inde, restaurantında çalıştığını görünce anladım ki, bizim bu seviyeleri görmemiz imkansız.

ne güzel yerdi be.
  • yasamadigi halde ahkam kesen salaklari gösteren baslik !

birincisi salak arkadasim basta özellikle stockholm olmak uzere ulkede konut eksikligi yillardir cözulemeyen bir problemdir.bu yuzden insanlar ikinci elden daha pahali sekilde ev bulmaya calisir.cunku bos daire karaborsadir.

özellikle stockholm'de birinci elden kontrat elde etmek yaklasik 5-8 yil suruyor ki gözunuz daha elit semtlerdeyse bu sure 12 yili bulabiliyor.

konut eksikligini azaltmak icin her sehirde ve özellikle stockholm'de onlarca yeni yerlesim yerleri olusturuluyor.ortalik santiye alani.

lutfen öyle bilmeden uzaktan sallamayin.

burada yasayan yada yeni gelmis arkadaslara'da tavsiyem entegre olmaya calisan,”ama benim ingilizcem var yha” diye zirlayip sabah,aksam tr haberlerini izlemeyin.

son olarak zorlayin kendinizi isvecce ögrenin,buralara ayda yilda bir ugrayin.
  • yaklaşık %26lık kısımı yalnız yaşıyormuş.
    garson takriben 23 bin lira kazanıyormuş.
    haftalık 40 saat çalışılıyormuş.
    ben demiyorum, bu abla anlatıyor.
    tanım: yalnızlar ülkesi.
  • güzel sözlüktaşlarım kısa bir entry gireyim: baharın geldiği şu güneşli günlerde cahil cahil ev alma tartışmalarına ara verip dışarıda vakit geçirilmesini (arkadaş falan edinin, mangal yapın), karanlık kış günleri geldiğinde evde yapayalnız dert yanılmamasını tavsiye ettiğim ülke.
  • bugune buyuk bir skandalla baslayan ulke.

120 milyon kron pandemi destegi alan ”vård och omsorg” yani yasli bakim sektörunde hizmet veren özel firma ”attendo”nun 6 buyuk sefine dagittigi milyonluk yillik ikramiyeler meclisi bile salladi.

pandemi surecinde verilen paranin geri alinmasi gundemde ve buyuk ihtimalle de geri alinacak.
  • gecenlerde kanadali bir arkadasla konusurken gundemlerinde ne hakkinda konustuklarini sordum. dedigi sey aynen su:

"valla bizde pek bir sey yok. maple syrup ile out arasinda gidip geliyoruz. iste en fazla gecenlerde arkadaslarla isvec'de ev bulamamaktan dolayi kafamiz bozuldu. gittik niagara selalelerine. actik bir 70'lik. 'a be sikeyim boyle ayatin anasini...' diyerek cektik kafalari."*
  • suan devlet kanali ”svt2” de yayinlanan ”dokument utifrån” ”disardan dosyalar” isimli programda turkiye'deki erkek terörunu isleyen ülke.

isin trajikomik yani anormal derecede siddet görmus yataga bakimli kadinlari,o kadinlarin agzindan anlatiyorlar.

yillardir buradayim ulkem yuzunden hic bu kadar utanmamistim…
  • sedat peker'in açıklamaları, the new york times alıntısı ve bugünkü isveç medyasıyla konuya geniş yer verilmiş. mafyanın, hükümeti video klipleriyle sarsarak cumhurbaşkanına yakın bir dizi üst düzey görevlinin suçlandığı belirtilen yazıda :
    youtube videolarının son bölümünün 10 milyon kişi tarafından görüntülendiği, kötü şöhretli bir gangsterin ( burada gangster sözcüğü kullanılmış ) video serisinin bir sonraki gösterimi için tüm türkiye'nin tırnaklarını ısırdığı (bu tanım heyecan, bağımlılık anlamında) belirtilmiş.

gazetecilere yönelik cinayet komploları, latin amerika'dan bakanlık düzeyine kadar ulaşan kokain kaçakçılığı, bazı siyasi isimlere yönelik suçlamalar narcos dizisinin yeni sezonuna benzetilmiş. bu şahıslar:

organize suçla bağlantısı nedeniyle seçilen içişleri bakanı, venezuella- türkiye kokain kaçakçılığı rotası oluşturmakla suçlanan eski başbakan ve oğlu, eski polis şefi ve bakan gösteriliyor. mumcu cinayetine de yer verilen yazıda hükümetin suçlamaları görmezden gelerek peker'i '' sözleri ciddiye alınmayacak nitelikte bir gangster oldugu'' sözüne yer verilmiş.

buna rağmen mafya liderinin bu hamlesinin türkler arasında çok önemli zemin kazandığı, sadece birkaç yıl önce peker'in erdoğan hükümetini destekleyen ve muhalifleri şiddetle tehdit eden hükümet yanlısı gangster olarak görüldüğü, 2020 yılı başında soruşturmadan kaçarak b.a.e'ye sığınıp youtube üzerinden videoları yayınladığı söylenmiş. aynı yazıda peker'in gözardı edilip hayalkırıklığına uğrayarak hükümetten intikam almak istediği, polisin türkiye'deki evine baskına giderek kızı ve eşine silah çekildiği için üzüldüğü, ev araması sırasında eşinin iççamaşırlarının karıştırılması gerçeğinin onu etkilediği ve mafya liderinin seri videolarının heyecanlı tv dizisine benzeyip izleyicilerde beklenti olusturduğuna değinilmiş.

ugur mumcu'nun yakınlarının bu bilgiler ışığında yeni soruşturma isteği ve bu talebi sınır tanımayan gazetecilerin de desteklediği yazılarak birsoru eklenmiş:

“ bu skandalın hükümet için ne kadar ciddi olduğuna dair bir gösterge. soru ise:
    bu skandalları inkar stratejisi mi yoksa cumhurbaşkanının kendi saflarından bir günah keçisi bulup bulmayacağı mı ? ”

mafyanın türk hükümetini sarstığı başlıklı diğer bir yazıda ise bu konuyla ilgili the new york times'dan alıntı eklenmiş.

peker'in “ inanın bana bu zorbalara ölümden korkmayan bir adamdan daha tehlikeli bir silah olmadığını öğreteceğim “ twitter gönderisine de yer verilmiş.

içişleri bakanının iddiaları red ettiği söylenerek peker'in erdoğan'a doğrudan yönelik suçlamalardan kaçınmaya dikkat ettiği halde klip içeriklerinin ona büyük zarar verebileceği, ekonomik kriz ve korona virüs vakalarının artışı ardından kamuoyu anketlerinde gerileme gözlendiği belirtilmiş.
    https://www.nytimes.com/…ogan-crime-corruption.html
    https://www.svt.se/…s-miljonpublik-besvarar-erdogan
    https://www.svt.se/…urkiets-regering-for-korruption

tanım : bir kuzey ülkesi.
    edit : bir tek peyniri yazmayı unutmuşlar.
  • hayatımda yendiğim en güzel falafelin bulunduğu ülke.
    hayır adamlarda öyle bir mutfak yok ki, isveç’e gidince ne yenir diye arattığımda 2. sırada filan falafel çıkmıştı. almanlar nasıl bizim döneri alıp ayrı bir boyuta çıkardılarsa, isveç de falafeli apayrı bir boyuta çıkarmış.
hesabın var mı? giriş yap