• en cok arananlar listesinde ikinci siradaki suc makinesi turk olmayan ulke.
    basit bir arastirma ile denho acar'in midyat dogumlu bir suryani oldugunu wikipedia 'dan okuyoruz kendisi 1985 yilinda ailesi ile midyat'dan isvec'e gocmus .
    hdp isvec'de 2015 secimlerinde sirasi ile %43 ve %39 oy almis haziran ve kasim secim sonuclari ortalamasi alindiginda ulkedeki en cok oy alan parti .yani avrupa'da basarili bir is oldugunda x asilli kotu bir sey veya suca karisinca birden turkiye kokenli numaralarini artik kimse yemiyor . bu konularda az cok bilgisi olan avrupada bu islere karisanlarin daha cok hangi bolgeden oldugu.avrupa'nin escobari denilen sadece ingiltereye 10 milyar poundluk uyusturu sokan lice'li asiretleri bilir.avrupada islenen tore cinayetlerini , mesela isvec tarihindeki ilk tore cinayetiyle katledilen kisi , kurt kokenli fadime sahindal i bilir. bu konular hakkinda burda daha detayli kaynaklari ile yazmistim #69065857 ve #70060744
  • 1920-1980 yılları arasında isveç' in gerçek yerli halkı olan samilere ve göçerlere biyolojik soykırım yaparak o nesli yoketmişlerdir. bu soykırımları, sami genç kızlarının yumurtalarını bağlayarak yapmışlardır. göçebe okulları kapatılmış, ve o halkların yerli dillerini konuşmaları yasaklanmıştır. ve şimdi bu ülke bize sütten çıkma ak kaşık gibi önümüze ermeni soykırımını getirmekte. yorumlar halka kalmış..
  • garip bir ulke vesselam. bakan kullandigi taksininin parasini kendi öder, kral makam arabasini ikinci el sitesinde satiliga cikartir. halbusim canim turkiyem böyle mi
    (bkz: blocket)
    arabayi görmek isteyen
  • hayallerimin ülkesi
  • aslında stockholm’e yazıyorum ama konu sadece bu şehri değil tüm isveç’i içerdiğinden buraya da yazdım.
    - - - -
    hersene olmasına rağmen bu yıl “black friday” kampanyasıyla çıtayı daha fazla yükseltmiş ülke. bir black friday kampanyasıdır gidiyor. örnek verirsem:

- bauhaus’un klozeti 1995 den 995 krona düşürüp % 70 ve 50 ye varan diğer ucuzlukları,
    - dandik yatak,carşaflar satan jysk’in % 70’e varan indirimleriyle aslında herzaman yaptığı indirimleri yinelemesi,
    - eskiden ordu pazarı olan günümüz öob’nin tencere tavada indirime gitmesi,
    - ıca maxi’nin elektrik süpürgesinde olayı aşması nerdeyse araba satacak hale gelmesi
    - rusta’nın sattığı mum lamba çeşitleriyle ortamı deli kızın kafasına çevirmesi, dükkanların noel geyikleriyle dolması ve halılarda indirime girmesi,
    - jula’nın ''black friday cyber monday ''sloganı ile kampanyaya eşlik etmesi, miletin deli danalar gibi mağazada dolaşması,
    - clas ohlson’un gayet uygun fiatlarla indirime girmesi,
    - hornbach’ın şimdiden noel havasına girip indirimli matkap satışlarına başlaması.( noel ile matkap ne alaka bilmiyorum. belki lambaları yerleştirirken duvarları, bütün evi delik deşik etmek, komşuları delirtmek içindir)
    - teknik magazinet’in herzamanki güzel indirimleri.
    - net on net ’in o bitmek bilmeyen “ depoyu boşaltıyor indirime gidiyoruz'” sloganıyla yaptığı indirim.( ne depoymuş ama bitmedi gitti ) gayet güzel indirimler yapmış.
    - “das black friday” sloganıyla ortamların güzeli media markt’ın yarışa girmesiyle indirimli elektronik aygıtların resmi geçidi....
    inanın saymakla bitmez hepsini yazamıyorum.
    bu yılın en güzel süprizi mahalle marketlerinden geldi. evet eskiden bu tip indirimleri büyük elektronik mağazalar yaparken bu yıl yenilikler geldi.
    bizim mahallenin minik hemköp ve ica marketi black friday nedeniyle 5 kilo patatesi 10 krona verdi.( bir gün önceden gündüz verdiler elbette geceyi beklemeden) ica “pink friday” sloganıyla pizza ve coca cola’da yarı fiata indirime gitti.(10 taneden oluşan bir kutu cola’yı 25 krona satması)
    bu arada black friday modası yüzünden dolandırıcı mailler de sacma sapan kampanyalarla nette dolasmaya basladı.

spotify’e 6 aylık abonelik 10 kron gibi reklamla sizinle ilgili bilgilerinizi calmak ve kullanmak isteyen hesaplar türedi. amazon, spotify, coop consum adını kullanarak black friday indirimli çekleri dağıtan viral hesaplar da bu koroya eslik ettiler.
    -son aylarda tv reklamlarında duygu sömürüsü yapan ikea’nın yarın ne yapacağı bilinmiyor. bilinen tek şey 20 kiloya kadar olan ve uzunluk 150, genişlik 60 cm yükseklik 60 cm’i gecmeyen kargoyu bedava gönderip kasım ayında % 20 indirime giderek bazı ürünleri black friday özel indirimli satması.
    şu alışveriş çılgınlığı bitse de hepimiz normalle dönsek.

bu arada verilen linkte adını sayamadığı firmaların tüm isveç’te black friday haftasında neyi,nerede ne kadar indirime gittiğine dair bilgiler veriliyor.
    https://black-friday.sale/se/
  • kulu'nun kulufornia diye bilindiği ülke.. kulu'da bile bu kadar kululu yok.. kululuları üzmesinler..
  • okullarında çocuklara "kaynak analizi" öğreten ülke.

türkiye'de 17 sene okumuş biri olarak türkçe'ye nasıl çevrileceğini bulamadığım muhtemelen türkçe'de olmayan bir kavram olan "källkritik" kavramını çocuklara öğretiyorlar.

yani medyada, internette, sağda solda yarak kürek duyduğunuz her şeye inanmayın, sorgulayın, kaynağını araştırın diyorlar. hangi kaynak güvenilirdir, ne şekilde bilgi gerçektir diye çocuk eğitiyorlar.

bir de gerçekliği kanıtlanmış "bilgi" ile insanların anlattığı "fikir" kavramının farkını falan gösteriyorlar.

sonra dönüp bizim eğitim sistemine ba... siktiret ya!
  • cok ovduk falan ama kotu yanlari yok degildir. en buyuk sorunu da bu ulkenin asosyallik ve depresyondur, insan iliskileri cildirtir insanlari. insanlar hakli bu ulkede depresyona girmekte. mesele sadece hava degil, isvecliler kadar icine kapanik ve herkese ayni konusan samimiyetten uzak insanlar bulmak zordur dunyada, yarrak gibi bir kulturleri oldugunu dusunuyorum. herkese guler yuzlu ve dostca yaklasan bu insanlar asla sizi o kisisel balonlarinin icine dahil etmez, zaten siz de kimseyi kendi baloncugunuzun icine almazsiniz bu duruma alisinca. dunyada belki en fazla yalniz yasayan insan oranina sahip ulkeden bahsediyoruz. zamanla yalnizlik oyle boyutlara ulasir ki delirmeye baslarsiniz ama yine de uygun davranmak zorundasinizdir insanlara. biri size nasil oldugunuzu sorarsa o kisiye iyiyim sen nasilsindan daha farkli bir cevap vermek secenekler arasinda yoktur. olur da birisine bok gibi hissediyorum veya cok kotuyum dediniz, o an hakkaten sictiniz, dislanirsiniz veya uzak dururlar sizden en iyi ihtimalle. aslinda herkes bombok hissediyor ama bunu disa vurani yanlarinda istemiyorlar.

istisnalari saymazsak aile kavrami yok denecek kadar azdir ve sadece noelde bir araya geldiginiz uzaktan tanidik gibi davranilan toplantilardir. hasta oldugunuzda veya kotu bir gununuzde yaninizda gercekten bulunacak kimse olmaz, bunu da aslinda devletin vatandas odakli olmasina baglayabiliriz cunku her derdinize sistem kosuyor insanlar yerine.

bir ornek vermek gerekirse bir arkadasim kalp ameliyati oldu gecen yil, olum riski olan bir ameliyat olmasina ragmen annesi aramadi bile, babasi ise ameliyattan bir gun once ziyaret etti 2 saat gitti. adamin yaninda durdum, arkadas nihayetinde eleman ailesinden gormedigi ilgiyi benden gordu ve buna cok sasirdi bunun cok olmayacak bir durum oldugunu falan soyledi. kendimi ovmek icin yazmiyorum bunu, genel gecer her turk insani boyledir sonucta, arkadasinizin zor gununde yaninda olursunuz.

o kadar zevksiz ve fazla seviyeli(ya da resmi) bir insan iliskileri vardir ki, yardim olsun diye posetini tasidiginiz yasli kisi size para vermeyi teklif eder. bir arkadasinla kahve icersin mesela, hemen kahve sonrasi "sana parasini swish'ten gondereyim" diye teklif ederler. bizde bunu bir arkadasin soylediginde alacagin cevap "sacma sapan konusma la" olur, insan buna kizar bizim kulturumuzde.

tek kendileri olabildikleri zamanlar cuma geceleri sacma sapan ev partileridir ama o zaman da kimse ayik degildir zaten. o nedenle bu kismi saymaya gerek duymuyorum. gercekten aptal saptal 15 yasinda cocuklarin hoslandigi tipte partilerdir ve bunu 40 yasinda kelli felli insanlar bile yaparlar. zaten bu ulkede yasayan bir 25-30 yasi ustu turk gorecek ki tum swedeler icinde bir dayaklik ergen barindiriyor. o formal sifatin altinda 15 yasinda suicidal bir emo ergen var ve bunu icmedikleri her dakika gizliyorlar. yani icince de cekilmez oluyorlar.

anne baba sadece uzaktan arkadas, kardesini noelden noele goruyorsun, amca dayi yegen falan oyle kavramlar pek yok varsa da dedigim gibi uzaktan arkadas. sevgilin varsa eh neyse ama yoksa boku yedin, yalnizliktan oleceksin demektir bu. ha bu ulkede seks partneri bulmak sorun degil, cuma geceleri herkes sarhos ve vurusacak birini arar ama sevgili bulmak buyuk mesele bunu da belirteyim. cunku o ilk temas dunyanin en zor seyi.

ozetlemek gerekirse herkes yalandan samimi gorunmeye calisan kaskati kalpli insanlar ama bir o kadar da ic dunyalarinda depresif ve kirilganlar. herkes icerden ciglik atiyor hayatinda ama sokakta herkes birbirine guleryuzlu ve kibar. bunu yaparlarken de herkese ne kadar duygusuz ve guclu olduklari alt mesajini veriyorlar cunku zayif gorunmekten de cekiniyorlar.

soguk, karanlik, karli ama vicik vicik, ruzgarli ve zengin memeleket. evet paraya para demiyorlar. gunde 18 saat pc basinda oturan birisiyseniz cok seversiniz isvec'i, gecim derdiniz yok cunku. ama yasamak gercekten basli basina mesele. bizdeki gibi dustugun zaman elinden tutan bir aile veya cevre yoktur. sistem sizi ayakta tutmaya calisir, sistem her seydir ama sistemin de duygusal bag kurma gibi bir fonksiyonu yoktur.
  • hali hazırda bir isveç firmasında çalışıyorum, türkiye ofisinde.

isveçe gitmiştik 1 yıl kadar önce, tam da öğle yemeği vaktinde vardık ofise, ceo ve cfo ile çıktık yemeğe...

adamlar yemek boyunca stockholm'de o gün çok yağmur yağdığından, normalde yürüyerek geldiklerinden ama o gün yağmur vesilesiyle otobüs beklediklerinden otobüslerin de, yine hava koşullarından biraz geciktiğinden bahsedip durdular.

türkiyede muadil bir şirketin ceo'su sanırım otobüsün dolmuşun ne olduğunu unutmuştur...
  • tecavüz oranlarında son 5 senede yaşadıkları ivme dikkat çekici. bunda mültecilerin payı var mı yok mu bilmediğim için o kısımda yorum yapmıyorum. sıralama şu şekilde:

“reported rapes per 100,000 people, last available year.

south africa: 132
    sweden: 63
    australia: 28
    us: 27
    norway: 19
    uk: 17
    france: 16
    finland: 15
    south korea: 13
    mexico: 13
    ıreland: 10
    germany: 9