şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok ilginç bir olay bence bu.

  ulan sizi aynı adamlarsınız, aynı kültür, aynı medeniyet seviyesi, çok benzer diller..

  niye bu göt dondurucu coğrafyada ortadoğu aşiretleri gibi bölündünüz ki?

  birleşip, scandinavia diye ülke kursanıza, finlandiya ve danimarka'yı da davet edin hatta.

  finlandiya gelmez belki ama danimarka kesin atlar böyle bir oluşuma.
 • `türkiye ve azerbaycan'ın iki ayrı ülke olması sorunsalı`yla aynı sorunsaldır.
 • bunların vakti zamanında aynı ilk entry'de betimlendiği gibi tek bir devlet olduğunu bilmeyen yazar beyanatı, niye ayrıldıklarını irdelemek lazım. özetle şunu söylemeliyim ki iskandinavya'da çok devlet olması bir çeşitlilik bir zenginliktir, norveç ve isveç kültürleri ise benzerlikler taşısa bile kendi aralarında derin farklılıklar içerir. iskandiav ülkelerini tek bir parça haline getirmek oradaki çeşitliliği öldürmekten başka bir işe yaramaz.
 • geçen izlediğim bir danimarka filminde bi aileyi isveçli isveçli diye aşağılıyolardı:)) adamlardaki lükse bak aq..bide en yakın arkadaşım isveçte yaşıyor,dediğine göre en fazla göçmen finlandiyalılarmış isveçte. yani aynı gibi gözükselerde çok farklılıkları var demekki.
 • (bkz: beyaz zambaklar ülkesinde)

  bi oku bak...
 • biraz coğrafya ve tarih kitabı okusanız sebebinizi bilirdiniz. bari belgesel izleyin o da yok bari tarih filmler falan izleyin.

  tek cümlelik sebebi: isveç norveç dilleri birbirine yakın olsa da ikisi arasında dağ sırası vardır. karadan ulaşım imkansız değildir ancak zordur. sudan ulaşımda da açık deniz söz konusudur.

  ulaşım zorsa vergi toplanması da zor olur verginin karşılığı olan yol su elektrik de zor gelir. akp boşuna duble yol yaptık diye gevelemiyor senelerdir.

  neyse basitçe anlatayım en bariz örnek: 2. dünya savaşındna almanlar norveçi işgal etmiştir madenlere el koymak için zira petrol çıkana kadar norveç tırt bir ülkedir. sadece maden ve balıkçılık yapan kendi yağında kavrulan bir ülkedir. sanayisi yoktur demiyorum ama bir isveç değildir. arada danimarka da kaynamıştır. isveç tarafsızım dediği halde almanlarla iş tutmuştur hala nazilere sempati duyan isveçlilerle tanışmışlığım var (hatta arkadaşım var) bu dörtlü baltık grubunun şamar oğlanı danimarka gibi görünse de asıl şamar oğlanı finlandiyadır. yüzlerce yıl kah bağımsız olmuş kah biat etmiş kah işgale uğramış. 2. dünya savaşında almanlarla iş tutmuştur ama kötülememek lazım zira rus işgalina karşı vuruşmuşlardır. almanlardan yardım gelse de gelmese de rus işgalina karşı durmuşlardır. stalin e kök söktürmüşlerdir.

  sadece ikinci dünya savaşında yaşananlar dahi bu 4 ülkenin birleşmesini engeller.

  ülkemizde cahillik diz boyu olduğu için hangi milliyetçiye sorsan azerbaycanla tek millet olduğumuzu söyler. maraş katliamı alevilere yöneliktir ve o dönemin sözde milliyetçileri tarafından organize edilmiştir. ve ancak azerbaycanın yarıdan fazlası şii dir. yani azerbaycan ırk olarak bize dini olarak ise iran'a benzer. azerbaycan la öyle kolay birleşemeyiz. ben birleşmeyi çok isterim ama birleşildiği takdirde azerbaycanı kafir ilan edecek çok tip var ülkemizde. kafir ilan edip savaş ilan edecek çok tip var.

  konuya dönersek bir arada yaşamak zor iştir.

  isveç norveç bi arda yaşamayı bi ara denemişler ama çok uzun ömürlü olmamış.

  şu an birleşseler mesela. isveç norveçten çıkan petrolden pay ister. norveçli verir mi amk bulmuş petrolü. ya da norveçli zenginler kulis yapar isveçte balıkçılığın azaltılması için ki norveçliler balık satsın gibi. çok basit örnekler veriyorum kolay anlaşılması için. arada ulaşımı engelleyen coğrafi zorluklar varken toplanan vergilerin adil dağıtılacağına kim nasıl söz verebilir. kaçak elektrik faturalarının kime kitleneceği çok büyük bir mesele yani.

  edit: baltık ülkeleri litvanya, letonya ve estonya yı dahil etmedim. konu isveç ve norveç üzerinden tartışıldığı için.
 • iskandinav tarihine giriş 101

  medeni şekilde birlikte yaşayabildikleri ve kendilerine komple nordic diye ortak isim bulmaları birbirlerine bayıldıkları anlamına gelmiyor.. biz malesef çok sevmediğimizle bir arada yaşamak konusunda hiç fikir sahibi değiliz.
 • hepsi tamam da, bir isveç-isviçre varken, neden norviçre yok? esas sorunsal bu, bunu konuşmak lazım.