şükela:  tümü | bugün
 • a aa.. turistik vize mi veriyolarmis? kulliyen yalan, turla gitmiyorsaniz turist olarak gitme hakkiniz yok dedi bana kendileri ama!?!... kraldan cok kralci olan adami oturtursan oraya boyle olur iste

  edit1: vercekleri gun arayip bi davetiye daha istediler sagolsunlar (hem de resmi tatilde)
  edit2: aldim valla aldim
 • 09:30 - 12:30 arası bu vize icin basvuruda bulunabiliyorsunuz, ancak 06:00'dan itibaren vize numarası verilmeye baslandıgı icin, 09 gibi giderseniz, muhtemelen o gün sıra size gelmez.

  07 gibi giden birisi 10. sıradan yer bulabiliyor kendisine. ancak bazı günler 17 kisiye ancak bakabilen memurların performansını dusunursek, tünel civarında sabahlayıp ilk sıraya yerlesmek akıllıca olur.
 • ticari vize için başvurduğunuzda sizden en son yediğiniz öğle yemeğine kaç para ödediğiniz sorulabilen. garip bir şekilde tüm sorulara ters yanıt verildiğinde alınabilen bir vize olduğu yaşanarak öğrenilmiştir.
 • 06:00 dan itibaren vize başvurusu sırası verilen vizedir, evet... gelin görün ki bu işin öncesi vardır, yarım (00:30) da gitmenize rağmen 10. sırayı alıp, iş sadece içeri girmeye kalınca, saat 10:30'da hala içeri alınmadıysanız yavaştan yusuflayın derim. o soğukta saatlerce beklemiş olmak sinirlerinizi laçka eder, akıllıysanız bu soğukta isveç'e gezmeye gitmezsiniz tabi.
 • eger ki vizeyi master icin aliyorsaniz yaklasik otuz bin ytl ye tekabul eden bir parayi teminat olarak gostermenizi isteyen -ki bu tanidik bir bankaci kanaliyla kolaylıkla halledilebilir- gosterdiginiz takdirde, family appendix i vs doldurup istenen tum belgeler de muntazam $ekilde teslim edilirse 6 haftada gayet rahat alinan vizedir.
 • kolay alınan bir vize ancak sıkıcı tarafları var tabi. turistik vize işlemleri için yaklaşık 2 hafta kadar bir süre ayırmanız gerekiyor. önce istanbul vize den randevu alıyorsunuz sonra oraya evrakları bırakıyorsunuz, bir haftaya size isveç konsolosluğundan randevu alıyorlar, oraya gidiyorsunuz, küçük bir mülakat ve fotograf falan çekimi akabinde bir sonraki hafta istanbul vize'ye pasaportunuz gelir diyorlar.
  ve ayrıca bazı diğer shengen ülkeleri gibi 6 aylık cok girişli değil kalacağınız gün kadar tek girişli vize verme olasılıkları yüksek, art niyetlerinizi karşılayacak cinsten değiller.
 • isveç konsolosluğu'nun vize ücreti olarak 125 "tl" isterken, aracı kurum olan istanbul vize'nin 25 "euro but only euro" istediği vize çeşidi..

  ha bir de, başvuru formu ve aile eki belgelerinin tamamen ingilizce doldurulması gerekiyormuş.. misal, türkiye yazan yerleri tipex ile sildirip turkey yaptırıyolar, o derece..
 • daha önce başka bir ülkeden schengen vizesi almış olanların, belgeleri tam olduğu sürece alırken zorlanmayacakları bir schengen vizesi türü.. önceden vize almamış olanlara sorular sorabiliyorlarmış.. örneğin, önceden vize almamış olsaydım; "bu mevsimde(12 kasım - 22 kasım) neden isveç?" diye soracaklarmış.. sonra gerek duymamışlar..

  ayrıca; (bkz: isveç konsolosluğu/@mavi gozlu ev)
 • eğer erasmus programı ile gidiyorsanız prosedür farklıdır. istenen belgeleri listelemek gerekirse:

  -"application for residence permit for students and doctoral students" formunun eksiksiz doldurulması
  -kabul mektubu(bu belgede sizin erasmus öğrencisi olduğunuz belirtilmek zorunda)
  -kendi okulunuzdan erasmus öğrencisi olduğunuza ve ne kadar hibe alacağınıza dair resmi yazı
  -kendi okulunuz ve isveçteki okul arasında imzalanmış olan "bilateral veya learning agreement"
  -aylık en az 7300 isveç kronunu(sek) kendi adınıza olan bir hesapta göstermeniz. (örneğin 6 ay için 43800 1 sene için 73000 2 sene için 146000 imiş)
  -1 sene veya daha az bir sre ile eğitim görecekseniz kalacağınız sreyi kapsayan bir seyahat ve sağlık sigortası
  -pasaportunuzun ön ve tüm dolu sayfalarının kopyası
  -pasaportunuzun geçerlilik süresinin dönüş tarihinizden en az 3 ay daha fazla olması
  -35x45 boyutunda yeni çekilmiş arka fonu açık renk olan karşıdan çekilmiş bir fotograf

  ** başvurular şahsen yapılmak zorundadır ve erasmus öğrencileri ücretten muaftır.

  **ayrıca büyükelçilik randevu ile çalışmaktadır.randevu telefonla(3124554140) pazartesiden perşembeye sadece 14:00-15:00 saatler arasında alınabilir.
 • master amaçlı başvurulduğunda, 2009 sonbaharı itibariyle,
  - 2 sene boyunca ayda toplam 700 euro kadar paranız olmasını ister bankada. toplamda 15.000 euro falan yapıyor evet.
  - bugüne dek türkiye'de karşılaştığım en sempatik, insancıl çalışanlara sahip konsolosluk ve vize başvuru süreci isveç'inkidir.
  - vizeyi 12 aylık verirler. haziran başında başvurulduğunda eylül başında çıkmaktadır (ve isveç'te üniversiteler 31 ağustos'ta başlar eğitime)

  yine master eğitimi için, uzatmaya başvurduğunuzda (2010 sonu itibariyle), eylül başındaki başvurunuz aralık sonu itibariyle hala cevapsızdır. vizesiz vizesiz dolanmaktasınızdır yani. sıkışıklığın onlar da farkındadır ama, o yüzden "uzatma işlemleri 4-5 ay sürebiliir, ilk senesi olanlara öncelik veriyoruz" derler websitelerinde.

  "arayıp öncelik istemeyin boşuna" deseler de birçok ecnebi dosta göre "abi arayıp tez için yurtdışına çıkacağım, vizemin çıkması lazım hemen" şeklinde bir yarı ultimatomla 2-3 gün içinde uzatma vizesi elde edilebilmektedir.

  ha bi' de, uzatmaya başvururken de istediğiniz her ay içiin yine 700 küsür euroluk banka hesabı göstermeniz gerekir. 8.000 euro falan yapıyor yani, evet.