• alması dünyanın en kolay işi olan vasat vize. tipiniz düzgünse, fakir ve köylü değilseniz anında veriyor adamlar vizeyi. vize verilmez vize alınır.
  • izmir vfs global şirketi sayesinde hemen aldım. çok ta yardımcı oldular. fotokopi çektiler bir çıktı eksikti inernet kafe tarif etti kadın geri dönünce sıra alayım mı tekrar derken tanıyıp yanına çağırdı vs. kargo bedeli 50 lira ama gelip kendiniz alırsanız ücretsiz dediler. kendim gidip aldım. dönüş uçağım 10 gün sonraya idi. vizeyi de 20 günlük vermiş.
  • vfs'yi arayarak büyükelçilik'ten randevu aldım. bir hafta sonraya verdiler randevuyu. aracı kurum olmadan direkt büyükelçilik üzerinden başvurdum, bir günde çıktı vizem, evrakları verdim ertesi günü aradılar vize işi tamam, gelin alın evraklarınızı diye. ama tabii yalnızca 30 günlük verdiler, gezim 15 günlüktü zaten. o kadar evrak hazırla, git gel, insan bari 3 aylık verir 30 günlük nedir ? ilk başvurumdu benim, o yüzden normal karşılıyorum, ama bu vize olayının insan haklarına aykırı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
  • aracı firma olmadan vize başvurularını nasıl yapan yazar arkadaşlar bana nasıl yaptığınızı yazsanız beni bir yeşillendirseniz ne olur
  • vfsyi arayıp başvuruyu istanbul konsolosluğundan yapacağımı söyledim. 15 gün sonraya randevu verdiler ve email adresime hazırlanması gereken evrakların listesini gönderdiler. 15 gün sonra konsolosluğa gidip evrakları teslim ettim,1 hafta sonra sabah 9-10 arası gelip teslim alabilirsin dediler. 6 aylık vize verdiler.
  • an itibariyle aldığım vize
  • 22 gün içerisinde 7 günlük tek girişli verdiler. lan tamam 7 günlük istedikte hastalığı var olayı var neden kısıtlı zaman içinde veriyorsun. yine 7 günlük ver ama daha geniş zaman aralığında ver. o kadar evrak, masraf hepi topu 7 gün için.
  • bugün başvurduğum, 17 aralıkta sonucunu beklediğim vize türü

ilk vizem fransa'dan üç aylık, umarım buradan 6 aylık multi alabilirim

edit: seyahat sürem boyunca tüm schengen, 1 giriş 39 gün vermişler, yanımdaki surilerde oturum izni alıyordu, yakışmadı isveç...
  • yakında direkt konsolosluğa başvurarak almaya çalışacağım vize türü. turistik olacak. tavsiye olanlar yeşillendirebilir mi?

edit 1 : şehir dışından gelmem sebebiyle istanbul vize randevusuna 15 dk geç kaldım. almadılar ve tekrar randevu almam gerektiğini söylediler. direkt konsolosluk randevusu çok geç tarihe verildiği için vfs üzerinden randevu almak durumunda kaldım. gelişmeleri yazacağım
  • 6 ocak itibariyle aldığım vize. toplam 9 günlük seyahat planlamıştım, gönlü bol davranıp 6 aylık vermemişler tabii, 23 günlük multi vermişler. 18 aralıkta başvuru yaptım, 6 ocakta vize çıktı. uzun sürdü biraz ama araya noel ve yılbaşı tatilleri de girdiği için böyle olmuş olabilir. italya 2 günde veriyor o ayrı mevzu.*

ben normal turistik öğrenci vizesine başvurdum. başvurduğum yer vfs global'in beyoğlu şubesi. emin değilim ama direk konsolosluğa da başvurulabiliyor galiba. belki yardımı dokunur diye başvururken verdiğim bütün belgeleri yazıyorum:

- 2 adet biyometrik fotoğraf

- eski pasaportum

- daha önce aldığım bütün vizelerin fotokopisi (4 tane schengen vardı bende)

- e-devletten aldığım öğrenci belgesi (ıslak imzalısına gerek yok)

- e-devletten aldığım tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

- son 3 aylık banka hesap dökümü (hesapta para gözüksün diye sağdan soldan para yollatabilirsiniz, ben öyle yaptım. 7 bin küsür vardı bende)

- seyahat sağlık sigortası

- babamın emekli hesabının son 3 aylık dökümü (ben orjinal belgeyi verdim, fotokopisini kabul ediyorlar mı bilmiyorum)

- babamın ıslak imzası bulunan sponsorluk dilekçesi

- babamın imza sirküleri (bunun fotokopisi yetiyor, orjinalini vermeyin)

- uçak rezervasyonu

- booking'ten otel rezervasyonu (vizeye başvurduktan sonra hemen iptal etmeyin, ne olur ne olmaz diye vize sonuçlanana kadar bekleyin)

- schengen vize başvuru formu

bunların haricinde toplam 530 tl ücret çıkıyor. nakit olarak vfs'ye ödüyorsunuz. eğer ilk kez başvuracaksanız parmak izi de alıyorlar galiba. the end.
hesabın var mı? giriş yap