şükela:  tümü | bugün
 • isveç'in 2025 yılında bütünüyle sigarayı yasaklayacak olması durumudur. yani bakın içilmesi zaten yasak olacak da satılması da yasak olacak, hala algılayamayanlar için yani bildiğin uyuşturucu yerine koyulacak bildiğimiz sigara. ne satılabilecek, ne içilebilecek, tabi yaptırımı ne olur bilemem.

  kaynak

  adamlar aşmış sanırım benzin ve mazotla çalışan araçları da yasaklayacaklardı.

  büdüt: ortada bir çeviri hatası olabilir, yabancı kaynaklar örneğin dünyadaki en güvenilebilir kaynaklardan biri olan associated press'e göre isveç parlementosu'nun 2025 yılında ülke olarak dumansız hava sahası olmayı hedeflediğini belirtmiş. bizim yerli kaynaklar neden bu haberi böyle çevirmiş hiçbir fikrim yok.
 • nikotin sürekli kullanan neredeyse her kişinin bağımlı olduğu bir madde. bağımlılık olmadan sigara içiciliği oranı çok düşük. bağımlılığı kişinin çalışabilmesine, yol açtığı kalp, damar ve akciğer hastalığı iyice ilerlemeden engel olmuyor. en sinsi ve toplumsal zararı en yüksek maddelerden birisi aslında. bu nedenle en acil önlem alınması gereken maddelerden de birisi.

  edit ek: insanlığın sigara ya da benzeri yolla tütün kullanımının (smoking) sıfırlanabileceğini zannetmiyorum ve bunun denenmesinin başka sorunlara yol açabileceğini düşünüyorum. (buraya yazmayacağım.) yine de "mümkün olduğunca" azaltılmalı. isveç'te sigara ya da benzeri yolla tütün kullanımı (smoking) rastlanma sıklığı* ~%20; dünyanın en düşüğü değil. denesin isveç; sonucunu görelim.

  edit 2: hepsinin nihai amacı nikotin almak olsa da, tütünün yakılarak dumanının içe çekildiği ürünler, enfiye, tütün çiğneme, snus, elektronik sigara aynı sağlık sorunlarına yol açmıyor. haberlerden anlaşılan yasaklanmak istenenin ilki (smoking) olduğu ve sağlık sorunlarına en fazla yol açan da o bildiğim kadarıyla.

  edit 3: bir yazarın katkısı üzerine: elektronik sigara da yasaklanacakmış. yani çevreye duman/nikotin salan biçimleri yasaklanacak; böyle olması daha mantıklı. "smoke-free" demişler zaten.
 • ülkemizde de olması gerekendir.
  belki 2100 yılında olacak ama olacak.
  şimdi ters gelebilir düşünce.
  yıllar önce toplu taşımalarda, öğretmenin derste öğretmenler odasında sigara içtiği günlerde birkaç yıla kahvehane de bile sigara içmek yasak olacak dense ne kadar inanılırdı?
 • (bkz: snus) lobisinin son icraatı. sözlüğün dünyadan bi' haber yazarlarının 'medeniyet yha" veya "sigara zaten uyuşturucu yha" gibi çağdışı ezbere argümanlar ile yorumlamaya çalışacağı yasak olacaktır aynı zamanda.
 • vay amk bak şu isveç'e.

  aynı durum ülkemizde yaşanacak olsa olacaklar nedir biliyor musunuz?

  4.murat geri geldi.

  özgürlükler kısıtlanıyor.

  sigarama karışma.

  içkime karışma.

  isveçin 2025 yılında hayata geçirmeyi düşündüğü yasağı savunduğumu sanmış aşağıdaki yazarımsı. herkesin hayatına kimse karışamaz sevgili yazarımsı o konuda aynı düşünüyoruz fakat kıyaslama olayını anlamamışsın.

  mesela şu başlığı bir gözden geçirmeni ve yazılanları okumanı tavsiye ederim.

  (bkz: 22.00-06.00 arası alkol satış yasağı)
 • aptalcadır yasaklamak yeraltına iter ve devlet kontrolü ortadan kalkar. içine ne konulduğu bilinmeyen sigara içer insanlar.

  sigara da içmiyorum ama bu yasak aptalca.

  ve evet özgürlük karşıtıdır. 4. murattan da beterdir. avrupa ve kuzey ülkelerinin yaptığı her şey doğru değil bir üstteki yazarımsı.
 • iskandinav halkı ağır yasaklar ve kurallar altında eziliyordu...

  tanım: doğru bulduğum karar.
 • saçma bir yaptırım kısa vadede imkansız. ticari bir kaygıyla yapıldığını düşünüyorum. piyasaya kendi sigara markalarını mı çıkaracaklar diye düşünüyor insan
 • keşke türkiyede olsa da mecburen bıraksak dediğim olay.
 • bu iğrençlik yüzünden toplumun tüm fertleri çok ağır bedeller ödüyor. kepazeliğin seviyesi gün geçtikçe maddi manevi inanılmaz artıyor. isveç'i tebrik etmek lazım. umarım bu rezilliği ülkelerinden tamamen defedebilirler.