• iran cumhurbaşkanı ruhani ile isveç hükümeti arasında bir takım resmi temaslar gerçekleşmiş.

heyetler arası görüşmelere isveç'in ezik kadın bakanları türban takarak katılmışlar.

kendini feminist olarak tanıtan isveç hükümeti, kadını metalaştıran türbanı bu derece özümsemesiyle kamuoyunu ayağa kaldırmış.
    https://twitter.com/…den7/status/830582121408450560
    https://twitter.com/…euer/status/830798952761016320

kendi yorumuma gelecek olursak, hiç şaşırmadım. isveç gibi ülkelerin hükümetleri kadar sünepe hükümetler bulamazsınız. bunlar rakka'ya gitse, eşcinselleri çatıdan atma törenlerine katılır, "ne kadar da domestik bir örf, anane bu böyle wow" derler. post modernizm ayağına gericilik övgüsünü, küreselciliği başımıza bela ettiler böyle böyle. neyse ki batı insanı uyanıyor. ingiltere, abd falan sırtından bu kamburu attı son seçimlerle. sizlere theresa may'in iki fotoğrafını atayım da feminizm, kadın hareketi nasıl olur öğrenin. tabi bunlara kalsa theresa may falan kadın siyasetine yakışmıyordur, muhafazakar bulurlar aq.

theresa may arapları nasıl hizaya dizmiş
    bak bu foto daha bomba
  • iki bin dört yüz yıl önce kserkses'in başaramadığı avrupa ideasının fethini ruhani'nin günümüzde başardığını gösteren gelişmedir.

sonuç olarak iran büyük devlettir.
  • otantik bir goruntu vermistir.
  • (bkz: feministlerin aslında kadın mücadelesini batırdığı gerçeği)
  • ortadoğu kafasıyla anlamanın imkansız olduğu davranış. isveç gibi ülkelerde dini hassasiyetlere çok önem verilir. insanların %80'i ibrahimi dinlere inanmazlar fakat insan hakları konusunda oldukça saygılıdırlar. yani eğer iranlı bakanlar için problem olacaksa örteriz der geçerler. bizim gibi egoist ruh hastası insanlar değillerdir, çözüm odaklı düşünürler.

ha egoist değillerdir ama zeki ve ahlaklı insanlardır. meclise bisikletle gider vekilleri, zimmetten irtikaptan uzak dururlar ve hepsi de okumuş, yabancı dil bilen, vizyon sahibi insanlardır. bizdeki vekiller gibi değiller evet. bari isveçliler'e bulaşmayın, birileri de temiz kalsın şu dünyada.

edit: çok sayıda mesaj alıyorum bu entry ile ilgili. neden yaptıklarını yorumladım sadece, doğru veya yanlışlar beni bağlamıyor, ben politikacı falan değilim. isveç'te yaşayan, ailesi isveçli olan biri olarak bu insanların dine nasıl bir bakış açısı olduğunu biliyorum az çok. ve evet bu insanlar sizin mantığınız ile düşünmüyor, düşünmek zorunda da değil açıkçası. kendi vücudü kendi hakkı ve kendi ülkesinin çıkarlarıdır sözkonusu olan. sizi geren ne bunu da anlamış değilim.
  • erkeklerin acizliği yüzünden inanmayan kadınların başını kapaması kadar lüzumsuz bir şey olamaz. senin dinin sana kardeşim. elin kadınından senin inancına ne.
    kadının saçından senin dinine zarar geleceğini düşünüyorsan bir daha sorgula inancını.
    erkekliğinin yegane temeli kadının saç teli mi?
  • çıkıp dini hassasiyetlere hoşgörü ile savunulamayacak rezil ve acizce hareket.

iranlı kadın bakan seninle görüşürken başını açıyor mu ki sen onunla görüşürken başını örtüyorsun. diplomasinin temeli mütekabiliyettir. diplomaside hoşgörü falan yoktur.

bizim rte dini hassasiyet ayağına yurt dışına gittiğinde kilisede günah çıkarsa olur mu? ne alaka?

esas dini hassasiyetin varsa bu inanç özgürlüğü noktasında olmalıdır ki, bu durumda da isveçli bakanlar müslüman olmadığına göre türban takmaları özgürlük ve demokrasinin tamamen tersine bir harekettir.
  • haberin doğruluğuna tam emin olamadım ama birleşmiş milletler insan hakları heyetinden birisiyidi sanırım, o da bunu paylaştığı için doğru olarak varsayıyorum.

çok büyük bir rezalettir. bakın, normal bir rezalet değil çok büyük bir rezalet. yıllarca kadın hakları adına verilen mücadelelerin bir çırpıda yok edilmesinden başka bir şey değil bu. bazı sağcılar avrupanın en müslüman ülkesi isveç derken şaka yapmıyorlarmış. düşünsenize özgürlük ve eşitlik diye gezen, trumpın kabinesinde kadın yok diye onunla dalga geçenler gidiyorlar ve diplomatik bir görüşmede sırf karşı kültürde var diye baş örtüsü takıyorlar.

ulan sen başta kadınsın. bir kadın olarak böyle bir şey sana teklif edilse irana gitmemen ve görüşme yapmaman lazım. nasıl olur da kabul edersin bu durumu. ikinicisi sen isveç gibi bir ülkeyi temsil ediyorusun. dünyanın en büyük 25 ekonomisinden birisin, avrupa içinde iyi bir yerin var. bu ne böyle orta afrika devletleri davranışları. cidden isveç çok kötü yönetiliyor. sırf saçma sapan islma saygı, azınlıklara saygı adı altında bu işler yapılıyor. geçen seçimde herkesin faşist diye korktuğu parti %13 oy almıştı, şimdi görsünler bakalım bu parti kaç oy alıyor. cidden büyük bir rezalet. demokratik ülke diye sevdiğimiz ülkelere bak, ne duruma gelmişler.
  • bir zamanlar arap zirvesinde italya başbakanı silvio berlusconi'ye elini öptüren kaddafi vardı, bilmem anlata bildim mi? avrupalı bunlar para, halkının rahatı/çıkarı için herşeyi yapar.
hesabın var mı? giriş yap