• kardes, gelinin kiz kardesi neyim varsa, bir tane de ben alabilir miyim?
  • bizim ülkede mümkün olmayan maliyettir.sebeplerini sıralıyorum

- bir defa evleniyorum set isterim
    - eltime bla bla kadar bilezik takılmış bana da taksınlar
    - düğünümü yarak kürek kır bahçesinde isterim
    - kiralık gelinlik mi giyeceğim, özel dikilmeli
    - ayyy ben dış çekim yaptırıcam
    - koltuk takımları özel yapım olmalı
    - balayına ebesinin amına gitmeyi düşünüyoruz

bunlar gibi sebeplerden dolayı burada 1000 tl ile ancak gelin başı yaptırılır.
  • başlığı açan arkadaşı tüm yüreğimle kutluyorum. gözyaşları içinde okudum entryi. sonrasında her zaman olduğu gibi ülkemden tiksinmeye devam ettim.
  • türk kızı aynını yapsa ne olur biliyor musunuz?
    çok modern erkek olan müstakbel kocasının akrabaları arkasından dedikodu yapar: bir gelinlik bile giymedi, ikinci evliliği mi ne? saçını makyajını bile kendi yaptı, paçoz, vs vs. damat da no makeup makeup’lıları makyajsız doğal güzel sandığı için kadının gerçek doğal halini beğenmez, daha düğünde(pardon düğün yoktu nikah töreninde) etraftan doğal güzellere kayar gözü. hiç bir beklentiye girmemesi sanki kusurlu da onun karşılığında böyle davranıyormuş konumuna düşürür sonunda kadını.
    yani boşuna dememiş eskiler “erkeğin üç kaşığı varsa birini kıracaksın” diye genç kızlara. hani hep ikiyüzlü falan diye suçlanıyor ya türk kızları bu ve benzer başlıklarda. kadını erkeği yok, ikiyüzlülük toplumsal bir olay.
    kısaca beklentiye girerken, hayal kurarken herkes kendi durumunu da hesaba katsın bizahmet.
  • ortalama bir svidiş evliliği 54000 kron, yani yaklaşık 35000 lira imiş.
    https://www.thelocal.se/20100407/25946

bu arada bir türk lirası ise 1,64 isveç kronu.
    (yanlış okumadınız)
  • sanırsın herkes görücü usulü evleniyor. bu listeyi hazırlayıp erkek tarafının eline tutuşturma işi, anlaşıp konuşmuş iki kişi arasında niye olsun ki. bizim maddi gücümüz belli deyip bunları konuşamıyorlar mı. mecbur mu herkes set ya da altın türevi şeyleri almaya. abartılı düğün yapmaya. türk olup kafasına göre evlenen bir biz değilizdir herhalde.
  • ikea dan koltuk takımı ve h&m den gelinlik. beyaz esyalar electrolux gelin arabası da volvo olacak.
  • şimdi kabul etmek gerekir ki biz de bir isveç erkeği değiliz.
  • benim kuzen norveçli bir kızla evlendi. valla türkiye'deki kadar olmasa da masraflı oldu. tamam bizdeki kadar yarak kürek adetleri yok ama bu troll vatandaş sizi tufaya getiriyor.
  • isveçli kadınların arasından bizim turkiyedeki gibi bir kere evleniyorum ben manyaklarından çıkar mı bilmiyorum ama bizim kadınların arasından isveçli gibi tek tük de olsa çıkıyor. tabi kime denk gelir o kısım tamamen şans. erkeklerimiz de isveç erkeği gibi olmadığı için çok sorun etmiyor zaten kimse. yine de keşke hepimiz o zihinsel düzeye erişebilsek. gerçekten neyin önemli olduğunu ve mutlu edeceğini anlasak.
hesabın var mı? giriş yap