• dün akşam birisiyle yaşadığım bir ''anı'' ile kafamı karıştırmış kızlardır.

kulüp'de kendi halimde takılırken bu 10 üzerinden 12 numaralık kız(huri) geldi ve konuşmaya, kaynaşmaya başladık. yanlış hatırlamıyorsam sigara ve snus birlikteliğinde bi yarım saat devam etti bu güzel konuşma. daha sonra kendisinin şahsıma 2 adet tekila shot ısmarlamasıyla olay iyice ısındı ve fransız'dan tutun her türlü öpüş şekli olay yerinde vuku buldu.(vuku buldu nedir amk.)

buraya kadar her şey güzel. gecenin güzel sonlacağına kesin gözle bakıyorum -ki o kadar olay olmuş hiçbir şey ters gidemez diye düşünürken birden bir eleman gelip kıza birden yapışınca ben biraz şoka girdim tabii. asıl şok ise kızın bu elemanı erkek arkadaşım diye tanıtması oldu. elemanla tanışırken ki yüz ifademi kameraya alsalar kesin oscar ödülü alırdım sadece bakıştan.

ne bok yedikleri belli olmayan kızlardır nihayetinde. melek yüzlü şeytanlar.
  • her şeyden önce güzellik konusuna hiç girmeyeceğim zira klasik deyimiyle zevkler ve renkler tartışılmaz ya da daha entelektüel tabirle de gustibus non est disputandum.

amma ve lakin yaklaşık bir senelik deneyimlerime dayanarak kısa bir isveçli bayan profili çizmeye çalışacağım. esasında isveç insanını kız-erkek diye ayırmak ne kadar doğru bilmiyorum zira millet olarak kız erkek çok ortak yanları var. ayrıca bu değerlendirme ülke sathında değilde yaşadığım orta boy bir isveç şehri baz alınarak yapılmıştır. yani değerlendirmede hatalar olabilir. her neyse, madde madde ilk dikkatimi celbedenden günümüze doğru gelmeye çalışacağım.

1- ortalama bir türk erkeği kadar yere tükürürler. evet yanlış duymadınız, karşıdan gelen bebek gibi hatuna gözlerinizi dikmiş ve yukardan aşağıya süzerken o bebek boğazdan söktüğü sapsarı balgamı hunharca kaldırıma yapıştırıverir. peşi sıra siz ağlamaya başlarsınız nasıl olur bu diye.

2- cok sigara içerler. yani bilmiyorum bana mı denk geliyor ama çok genç yaştan itibaren başlıyorlar özellikle. hemen yakınımda bir lise var fosur fosur sürekli bizim evin önünde sigara içiyor kız öğrenciler. bu diğer yerlerde ve yaş gruplarında da aynı gibi sanki.

3- bisiklete binerler. evet o yolda salına salına yürüyen bebek bisiklete biner. gece klübüne bisikletle gelir altında mini etek ve topuklu ayakkabıyla ve bundan zerre kadar gocunmaz.

4- evet bütün isveçliler gibi sessizdirler. çok nadirdir siz gidip konuşmadıkça sizle konuştukları. bir amerikalı, italyan ya da ispanyolla kıyaslanmazlar bile bu konuda. gelin görün ki siz gidip konuştuğunuzda bir çoğu arkadaş canlısıdır ama şahsi kanaatim sıkıcıdırlar. öyle makara kukaraya pek gelmezler genelde. ya da yabancılara karşı öyleler bilemiyorum, sonuçta bunlar kişisel gözlem. ama tabi her insanda olan içince sapıtma olayı bu arkadaşlarda daha dikkat çekicidir. zira ayık halleriyle sarhoş hallerinde arasındaki fark diğer milletlere oranla oldukça yüksektir.

5- bakımlıdırlar. yani sadece saç baş makyaj anlamında değil genel olarak dış görünüşe önem verirler. okula bile topuklu ayakkabılar, mini etekler, ceketler, dizlere kadar çizmeler, fönlü saçlarla gelirler. tamam türkiye'de de okula böyle gelenler var ama onları okulda herkes bilir ve tiki, concon falan diye isim takılır onlara o ayrı. bunların %95'i bu şekildedir. örnek veriyim; sabah 9'da kütüphaneye gelirler mesela ders çalışmaya bacakta mini etek ayakta kocaman çizmeler akşam 6'ya kadar aynı şekilde o halde ders çalışırlar. ulan insan daralır bunalır be! her neyse.

6- evet sarışındırlar ama aslında sanıldığı kadar fazla değil. yani çakma sarışınlık türkiye'deki kadar yaygındır. ama tabi açık tenlidirler o başka o yüzden sarı saçlar doğalmış gibi görünür.

7- yaptığım araştırmalara dayanarak söylüyorum %88'i türkiye'ye (alanya, marmaris, kuşadası) gitmiştir. en son konuştuğum bir tanesi "alanya güzel ama türk erkekleri çok rahatsız ediyor dedi" (yorum yok).

8- evet rahattırlar, bu da tamamen yetişme tarzıyla alakalı tabi. ama tabi bizde rahat dedi mi hemen başka yönlere çekme hastalığı vardır ben oralara hiç girmeyeceğim.

9- kütüphanede nasıl davranılması gerektiğini bilmezler, en sessiz yerde öküz gibi bağıra çağıra birbirleriyle ya da telefonda konuşurlar. tamam yerleri tahta kaplatan onlar değil ama arkadaş yürürken bari biraz dikkat edin o topuklarınızla yaa! tak tak tak! a.k. beynimde yürüyorlar sanki!

10- lan güzellik konusuna girmeyeceğim dedim ama nereye girmiyorsun. 10 gün almanya'ya gittim de hayata küstüm şerefsizim. güzeller lan, valla öyle böyle değil hem de çok güzeller. hem güzeller, hem bakımlılar daha n'olsun.

evet sevgili okuyucular altı ay süresince yaptığım gözlemleri bir şekilde tarafsız olarak toplamaya çalıştım. tabi yaşadığım yerin küçüklüğü ve altı ayın kısa bir süre olması dolayısıyla tespitlerin güvenilirliği çok yüksek değil ama en azından bir fikir verir merak edenlere.

yazın gelmesiyle gelen değişenler:

+20 derece üzeri güneşli havayı gördü mü,(+ diyorum zira burda -20 derece güneşli hava da olduğu için) deniz kenarı olsun olmasın, kendilerini bikinilerle sokaklara atar ve şehirdeki çimlik alanların her santimetrekaresini süt gibi vücutlarıyla istila ederler. uuu beybi güzel bi hareketlenme oldu bende.

son olarak eklemek istediğim bir konu daha var. efendim şimdi tipik akdeniz insanı klişesine girmek istemiyorum ama arada bariz fark var akdeniz insanı ve kuzeyliler arasında. ha türk insanı ne kadar akdeniz insanı diye hala tartışılır ama bence bir nevi akdeniz insanı sayılırız biz de. bu son tespitimde bir başka akdenizli olan bir yunan, bir kaç italyan ve lübnanlı arkadaşla da tartıştıktan sonra mutabakata vardık. yani bu tespit türk-yunan-italyan-lübnanlı ortaklığıyla akdeniz insanı nezdinde yapılmıştır bir nevi.

efendim şimdi en son dedik ki, güzellik şöyle böyle ama gelin görün ki bu hanımkızlarımızda bizim kızlarımızın ya da başka herhangi bir akdeniz kızının o çekiciliği, alımlılığı, işvesi yok. yani hani bizde bir kız saçını geriye atar, alttan bir bakış atar böyle içi erir insanin, ne yazık ki bunu burdaki arkadaşlar için söyleyemeyeceğim. burda taş gibi bir kız görürsünüz ''off anam şuna bak beeaa" diyerek ağzınızdan salyalar saçarak bin türlü seksüel fantezi kurabilirsiniz ama o kadar yani. böyle içinizi eritmeniz bizdekiler gibi, anca afedersiniz başka bir tarafınızı sertleştirir bu kadar yani. bakın beyler açık konuşuyorum, haifa wehbe'deki cilvenin onda biri bunlarda olsun bu topraklarda çok şey değişirdi.
  • sadece aragornlara verirler, bizim gibi hobbitlere de anca sempatik gülücükler atarlar.
  • yüzde yirmi beşi, cinsel yönden aktif olduğu dönem içerisinde en az elli erkekle birlikte oluyormuş. amına guvvet amlı yiğidim!
  • kesinlikle ve kesinlikle orijinal kizlardir. bir kere, orijinal derken bu sadece pozitif anlamda algilamamak gerek. soyle ki, 3 senelik deneyimlerime dayanarak ve 3 tane farkli isvec sehrinde yasadigimi ve okudugumu ve calistigimi belirterek isvecli ve genel olarak iskandinav kizlarinin avrupadan, hele hele rusya ve ukrayna hatunlarindan cok farkli oldugundan eminim (not ruscayi ana dilim gibi konusuyorum, o yuzden bu kiyaslamayi yapma hakkini kendime taniyorum). en buyuk farkliliklari, avrupanin baska ulkelerinde goremeyeceginiz kadar "ulkeye endeksli" olarak insanlarla konusurlar: isvecli degilseniz, 2ci sirada italyan, fransiz ve ispanyol olmaniz gerekir ki, tanistiginiz hatunla isleri ileri tasiya bilesiniz. tabii ki, bu kriter butun isvecli kizlar icin gecerli degildir, ama buyuk cogunluk, ki bu cogunluga dayanarak genelleme de yapa biliriz boyledir. oyleyse analizimize soyle devam edelim:

begendikleri tip erkekler:
    1. isveclilerin - kadinli erkekli kendilerine endeksli olmalari onlarda yabancilara karsi belirgin bir sogukluk yaratir. bir turk, bir rus, bir arap hatun icin hic te cekici gozukmeyen sari sacli sari tenli, tobias linderoth tipli, (gerci bunlarin bradd pitt tiplileri de var), erkekler suphesiz ilk siradadir.
    2. amerikanlar ve ya kanadalilar, overseas ingilizcesiyle konusanlarin cok buyuk avantaji vardir. boyle meziyetlere sahip erkekler kesinlikle tercih edilir, tipli olmasi, akilli olmasi ve ya zengin olmasi bir sey ifade etmez;
    3. italyanlar, fransizlar ve ispanyollar - tercih edilme sebepleri sirf isveclilerin o ulkelerde tatil yapmalari, ve o ulkeleri tanimalaridir. bu 3 ulkenin onlarca universitesinden erasmus yapmaya gelen ve kolaylikla 1 gecelik iliskiye girip isvecli kizlari atan erkekler var, buna ragmen onlari gene de tercih ederler, burada bazi azinlik icin gecerli bir sebeb te, bu 3 ulkeden olan erkekleri gelecekte ziyaret ederek orada bedava tatil yapma imkanidir.
    4. diger avrupa ulkeleri: almanlarla her ne kadar yakin olduklarini iddia etseler de, isvecliler kesinlikle almanlar kadar hosgorulu ve canayakin degil. buna ragmen tipli, calisan ve bir az da cool takilan almanlarin sansi hep vardir.
    5. latin amerika: her ne kadar az tercih edilen bir secim olsa da, isvecte bayagi populer olan salsa ve latino kulturu nedeniyle iyi salsa yapanlara gene de ilgi vardir. hatta salsa yeteneginiz superse, vucut olarak cok ta guzel olmayan bir isvecli hatunu hemen tavlaya bilirsiniz.
    6. araplar ve diger caucasian irki uyeleri (turkler dahil): genellikle sempati duymazlar, bir isvecli hatun size yanasip bir seyler sorarsa ve italyan tipli ama turk oldugunuzu ogrenirse bilincalti hayal kirikliginin da etkisiyle size cok soguk davranabilir. burada sohbeti devam ettirmek icin cok buyuk linguistic meziyetlerinizin olmasi gerekir, ve benden soylemesi, asla ve asla 'bastirmayin', her zaman ters tepki yapar. tabii butun bu soylediklerim kategoriler sadece yabancilar icin gecerli, gocmenler icin gecerli degil, keza sakir sakir isvecce konusan, isvecin o garip kulturunu kavramis ve sindirmis her kes isvecli kategorisine girer. bunu da not duseyim.
    filistin ve ortadogu yuzunden her ne kadar arap sempatizani gibi gozukseler de, gocmenler yuzunden araplara nefret eden kesimler de vardir. ozellikle isvecte en cok yaygin olan irkci kufur 'blatte' - kelimesi araplar icin soylenir, ya da bi bakima araplarin takma adidir. turklere gelince, genel olarak turk erkekler sevilmez, tercih edilmez, hep onyargiyla yaklasilir, kendi tecrubemden soylersem turklere karsi yapilan onyargi sebepsiz degildir. anlayin artik...
    7. burada siyahi erkeklere bir parantez acalim: genel olarak cok tercih edilmezler, ben ciddi iliskiye girenini cok az gordum, genellikle bob marley hayrani, marijuana icen ve hippi gibi takilan hatunlar tarafindan tercih edilir. ama bir seks objesi olarak siyahiler cok populerdir (bkz: zenci psikiyatrist), bir cok arkadasim istismar edildi denilecek kadar cok cekti hatunlardan.
    8. son sinif erkekler - hic sanslari olmayan hindistanli, pakistanli ve bangladesliler basta olmak uzere, uzak dogulular ve guney dogu asyalilar. isvec genel olarak irkci bir memleket oldugu icin yine uzak dogululara, japonlara bilhassa, saygi duyup arkadas olurlar, ama bir bangladesliyle konusurken tiksindiklerini gizlemezler bile.

diger ozellikleri:
    1. fiziksel:
    a) genelde tombul yani chubby'dirler, sismanlari da az degil, ortalama boylari 165in uzerindedir, efsanelerdeki gibi 180 cmlik kizlar ve daha uzeri cok az.
    b) kollari - omuzlardan dirseye kadar cok siska kizlarda bile bayagi kalindir, ve etlidir.
    c) bacaklari - genellikle kisadir (uzun bacaklilari var, ama ortalama bir yuzde atarsam, 70%i kisa bacaklidir) ve cok tombuldur. dokundugunuzda bayagi serttir bacaklari, kadinsi degildir.
    d) genelde gogusleri kucuktur, ya da kollarinin tombul olmasi yuzunden boyle bir goruntu olusmus ola bilir, ama kesin olan bir sey var ki, gogus dekolteli t-shirt'ler ve ya elbiseler isvecli kizlarin favorisidir, goguslerini yariya kadar gostermekten hic utanmazlar, hatta bundan zevk alirlar
    e) yuzleri - genellikle cok ama cok guzeldir, belki gozu alismamis bir turk icin ruslara benzetilme ihtimali vardir ama, kesinlikle slav kzilarindan farkli iskandinav tipli yuzleri vardir, tabii guzellik denince akla gelen ilk sey yuz guzelligi oldugu icin isvecli kizlara genel olarak guzel denir. ama ortalama slav kizlarinin fiziksel x yuz x karakter guzelliklerinin cok altindadirlar.

2. karakter:
    a) isvecli kizlarin buyuk cogunlugu ciddi iliski icin sadece arkadas cevresinden ve uzun suredir tanidiklari erkekleri secerler. bir iliskinin baslama suresi ortalama 4-6 aydir, iliski baslamasi derken kastettigim ilk opusmeden sonra bu iliskinin facebook'ta ilan edilmesi ve ya sinif arkadaslarina 'min kille' benim erkek arkadasim diye takdim edilmesi suresidir.
    b) tanisma: isvecli kizlar genellikle kompleks yapmadan yaniniza yaklasip konusurlar, bu konusma ulkenize arti kiz tavlama meziyetlerinize bagli olarak yatakta da sonlanabilir, bir sigaranin icilmesi suresi kadar kisa da olabilir. benden soylemesi, sokakta, durakta ya da bar karsisinda bir kiz size gulumseyerek yaklasip sigara isterse yuzde 99 sadece o sigara bitene kadar sizle konusur, kanindaki alkol oranina bagli olarak sigarayi aldiktan sonra tesekkur bile etmeden gidebilir. ilk baslarda yadirgarsiniz, zamanla alisirsiniz, kizmak, tepki vermek onlar icin fark etmez. zira yukardaki sayidigim ulke kriterlerine uygun degilseniz sizi 'farketmeme' ve ya 'insan saymama'ya kadar varan direk davranislari vardir.
    c) bulusma: hic yatmadiginiz, opusmediginiz isvecli kizla kahve icmek, kafede oturup muhabbet etmek bir iliskinin baslanmasi anlamina gelmez. zira, bu kahve icme fasillari aylarca surup size hic bir ilerle kaydetme imkani vermez. o yuzden isvecli kizdan teklif alsaniz dahi, fazla umitlenmeyim derim.
    d) seks: benim de ara-sira takildigim bazi sitelerde genellikle seks icin degil de, bdsm ve diger maksatlarla takilan kizlar bayagi cok oluyor, amma internetten kiz dusurmek o kadar da basit degildir. bir sosyal arastirmaya gore, isvecli kizlar tanismak icin, ciddi iliski icin internet sitelerini en cok tercih eden avrupali hatunlar. ama hem isvecli kiz hem de erkekler icin duydugum ve gordugum bir gariplik var. ortalama isvecli sevgililer, couple'lar haftada 1 ve ya 2 kez sevisiyorlar, kisacasi seks manyagi degiller. kendi nacizane tecrubem, ve arkadaslarimin soylediklerine gore, yatakta isvecli kizlar hic iyi olmadiklarini iddia edebilirim, genellikle erkeklerden aktiflik bekliyorlar, ve her soylediginze ters tepki vere biliyorlar.
    e) konusma tarzi: genelde cok yuksekten konusurlar, asiri rahat takilirlar, erkeklerden daha aktif ve daha ozguvenlidirler. kolaylikla otobuste, durakta gegirirse bir isvecli super hatun, sasirmayin. isvecte bu normal degildir, ama kizlar icin normaldir. ve bir not: el parmaklarinda hep yarisi kacmis, yarisi kalmis oje izleri vardir. sanki ozel bir stilmis gibi genelde boyle takilirlar. eger benim gibi, kadinlarin ellerine dikkat edenlerdenseniz, tombul kocaman parmaklarin ve yari ojeli tirnaklarin kotu tandemi keyfinizi kacira bilir.

ve son olarak: isvec feminizmin cok ama cok hatta asiri guclu oldugu ulkedir. genelde ailede ve iliskide her seyi kadin halleder, kararlari kadin verir. bu sosyal olgunun da vermis oldugu etkiyle, isvecli kizlar tanismadiklari yabancilara karsi onyargili ve bizim kriterlerimize gore 'kaba' davranirlar. siz siz olun, feminizm konusunu isveclilerle tartismayin, ben cok tartistim, argumanlarinizin ne kadar guclu olmasinin anlami yoktur, anlamiyorlar.
  • kısa bir süre isveçte yaşamam sebebiyle içlerinden bir sürü arkadaş edindiğim kızlardır. türk ve erkek olan arkadaşlarımdan bana birini ayarlasana oradan diye günde ortalama 5 tane mesaj gelir. benim genel tepkim de şimdi siz bi hanzoluk yaparsınız kesin kızlar da benden bilir, öyle ayarlama falan olmaz; gel buraya tanış kendin olur.

ama bazen de aklımdan geçmiyor değil, şöyle en feministinden bir iki tane ayarlasam bunlara da akşam yer süpürüp kıza yemek yapıp bir de önüne servis etmek neymiş görsünler. sadece seks boyutunda olaya bakanlar, o kızların bir gececik olsun dışarı çıktığında kaç adamla birden aldatabildiklerini deneyimlesinler. her konuda biz eşitiz tamam mı deyip ağızlarına sıçılsın her türlü ev işi vs. bunlara kitlensin. sırf akşam yemek yapmadı diye yeri göğü inletecekleri türk kızlarına hasret kalsınlar. 'aman sen kalkma ben getiririm oğluşum'lar mazide kalsın. üstüne bir de muhtemelen beğenilmeyip terkedilsinler. ama insan kıyamıyor işte arkadaşlarına, hele ki tam bir türk kültürü içinde büyümüşlere. ben de diyorum yazın alanyaya falan gidin iki hafta takılın oradaki isveçli kızlarla* hevesiniz sönsün, köyünüzden kız alın yine.
  • kar yagar da basmaya kiyamazsin ya, iste öyle birseydir.
  • - su an 10 tanesiyle sozluge girdik, ortam cok super.
    + 10 tane mi?
    - evet, birazdan 5'i saksoya basliyacak.
    + 8)
    - kalan 5'i de memelerimi emecek oh$
    + hadi ordan
    - bu da yalanina sokumcular icin gelsin: http://imgur.com/mox9e8w
  • genellikle sarışın, renkli gözlü ve koca memeli hatunlar. *
hesabın var mı? giriş yap