şükela:  tümü | bugün soru sor
 • efendim her geçen gün yeni bir savaşa mı yaklaşıyoruz yoksa ölümü gösterip sıtmaya mı razı ediliyoruz bilinmez.

  geçtiğimiz mayıs ayında isveç hükümeti savaş ya da kriz durumlarının hane bazında nasıl yönetileceğine dair broşürler dağıtmış. işin ilginci benzeri broşürler 2. dünya savaşı sırasında da hazırlanıp halka dağıtılmış.

  kaynak

  söz konusu savaş tamtamları her dönemde çalmış. örneğin falih rıfkı atay 1960 tarihli dünya gazetesi köşe yazısında şunları yazmış;

  -harb tehlikesi var mı?-
  amerikalıları pek iyi tanıyan büyük röportajcı raymond cartier son hadiseler üzerine yeniden nevyork'a gittiği zaman şaşakalmıştır. bilindiği üzere amerika 1. dünya harbine hayli geç ve uzun tartışmalardan sonra girdi. 2.dünya harbine de öyle! hepsinde halk efkarını kandırmağa uzun boylu uğraşmak gerekmiştir. şimdi bütün amerika istisnasız üçüncü dünya harbine hazır; amerika berlin için harb eder mi sorusuna onda dokuz kişinin cevabı evet! ...

  dinamikler değiştikçe dünyanın her yerinde yeni bir savaşla karşı karşıya kalıyoruz ancak 3. dünya savaşı gibi devasa çaplı bir savaşa hiçbir ülke hazır değil gibi geliyor. inşallah ne bizler ne de gelecek nesiller böyle bir şeyle karşı karşıya kalmaz.
 • isvecte bu yil büyük bir tatbikat yapildi. muhtemel dogudan gelen bir düsman (bil bakalim kim) belirlenmis.
  bu brosurler her eve geldi. ayrica bize kendinizi 2 hafta idare edecek kadar yiyecek saklayin dediler.
  bunun 2 sebebi var, dusmanlarimiz var saflari guclendirin geyigi isvec gibi ulkelerde de oynanan bir oyun olmaya baslayacak gibi. artan sag populist partiler yatirimlarini korku insasi uzerine yapiyor olabilirler. diger sebep kuresel krizin kapida olmasi. bugun yasadigimiz enerji krizi, kuresel isinmanin sonucu olarak kendini yakinda iyiden iyiye hissettirecek tarim kriziyle beraber avrupayi cok zorlayacak gibi.
  gerci biz hala bos konulari konusuyoruz ama onumuzdeki 20 yilda dunyayi daha farkli sorunlar bekliyor.
  belki biraz paranoyakca gelebilir ama surdurebilir tarim cok onemli. isvec su an buna yatirim yapiyor zira ülke kendini besleyebilir durumda degil.
 • kardeş, şu ortadoğudan az uzak olsunlar, mümkünse avrupanın ucunda yesinler birbirlerini, olmadı birazda alman, fransız ingiliz göçmeni alalım.
 • sezar'a atfedilen şu sözü hatırlattı:
  barış istiyorsanız savaşa hazır olun.
 • adamlar o kadar sakin ve dingin; huzur içerisinde aşmış bir hayat tarzı sürüyorlar ki dünyadaki en ufak bir gerginlik durumunda savaş çıkar mı moduna girerek gardını almaya çalışıyor. bizde savaş zaten her gün var. ekonomik, toplumsal, siyasal savaş her an...mücadele yaşamın her anında...