şükela:  tümü | bugün
  • türk ehliyetlerini kimse sallamadigindan eger ki türkiye'den isvec'e yerlesmisseniz buranin ehliyetini edinmekten baska bir careniz yok.

genel anlamda b sinifini almadan diger siniflarda almak pek mantikli bir secim olmaz. haliyle ise b sinifi ile basliyorsunuz. isvec'te ehliyet almak, diger avrupa ülkelerine nazaran biraz zor.

baslarken önce trafikverket sistemine ödemenizi yaptıktan sonra eve gelen kagitlarla beraber bir göz muayenesi kontrolüne giriyorsunuz. bu göz muayenesi sonucunda da “olur” raporu alabilirseniz ehliyet için ilk adımı geçmiş oluyorsunuz.

bundan sonrasi 4 asamadan meydana geliyor.

risk 1- alkol, uyusturucu etkisinde surus
    risk 2- buzda sürüs
    risk 3- teori sinavi
    risk 4- pratik sinavi

öncelikle iyi bir rehber hocası bularak hem teori, hem de sürüş sınavına iyi hazirlanmaniz gerekmektedir. bu sınavlar öncesinde motor bilgisinden, direksiyon bilgisine kadar tüm ince ayrıntılar konusunda bilgi sahibi olmalısınız. ehliyet teori sınavı konusunu biraz daha açmak gerekirse, bilgisayar başında yapılan bu sınav düzeneği sonunda “sonuç al” butonuna basarak direk oradan kaç puan aldığınızı görebiliyorsunuz. kopya çekmek imkansız! çünkü hiçbir şekilde internet bağlantınız yok ve pek çok hoca da başınızda dolanarak sizlerin neler yaptığı hususunda kontrol sağlıyor.

bir türk sürücü olarak isterseniz sınava türkçe girme hakkına da sahipsiniz. sürücü hocanız ile beraber (belgelerinizin tam olma durumu) mevcut ise, kendi semtinizde dilediğiniz gibi aracınız ile kabiliyet sürüşleri de yapabilirsiniz.

alkol-uyusturucu etkisinde sürüs kismi bir sinavdan cok seminer havasinda geciyor. elbette digerlerine oldugu gibi buna da hazirlanip öyle gitmelisiniz.

bir buz sürüşü deneyimi var ki ben özellikle bu asamada cok eglendim. buz sürüşü dedigime bakmayın, sizler için hazır olarak kurulmuş olan zemini yagli parkur üzerinde, kayarak bir araca ne kadar hakimsiniz o görülmek isteniyor. bu adımda da başarılı olabilirseniz isveç ehliyeti için bir adımı daha başarı ile gerçekleştirebilmiş oluyorsunuz.

isler yolunda gitmezse ne olur?
    risk 1 ve 2'yi atlatirsiniz zatende risk 3 ve 4 asil vermeniz gereken sinavlar. asamalardan birinde basarisiz oldugunuzda iki ay icinde yeniden hazirlanip basvurmalisiniz.

maaliyet?
    saglik basvuru kagidi 250kr civari, teori sınavı, 325kr, test sürüş sınavı da (onlarin aracinin kullanim bedeli ile birlikte) 1200 kr tutuyor. risk 1 500kr ve risk 2 ise 1800kr tutuyor. egitim ücreti v.s. bu hesaba dahil degildir. kendim kitaptan internetten calisip pratik konusunda da zaten kendime güveniyorum diyen icin tutacagi bu. ben sinava kendim kitaptan hazirlandim ancak pratik sürüsü icin (normalde 10 yillik sofor olmama ragmen) bir hocadan 3 saatlik ders aldim. zira ne kadar sürücüyüm derseniz deyin farkli bir ülke ve az cok farkli kurallar söz konusu.
  • alkol-uyusturucu etkisinde surus yapilmayan, sadece egitimi verilip gecilen ehliyet alma sureci.

3 saat hocaya bakip arada kafa sallayip uykuya dalmamayi basarirsaniz gecmenize yetiyor.

kaygan zeminin de gecme-kalmasi yok 1800 kr veriyorsun 1 saat ders 20 dk da surus.

asil mokarin teori ve pratik sinavlarinda yendigi surectir, teoride bizdeki gibi ezber sinav yok hakkaten trafik kanununu biliyor olmaniz lazim, pratikte yani direksiyon sinavinda da denetcinin baktigi cok spesifik bir surus tarzi var onu istiyorlar.

direksiyon sinavi hakkinda ipuclarina deginmek gerekirse;
    - motoru calistirmadan koltugu ayarlayip emniyet kemerinizi baglayip aynalara bakacaksiniz, bunu unutursaniz ehliyeti de unutun.
    - araci vitese alip debriyaja basarak motor calistiracaksiniz.
    - kirmizi isiklarda araci bosa almayacaksiniz ayaginiz debriyajda duracak.
    - eco-driving dedikleri bir halt var, temel mantik debriyaja ne kadar az basarsaniz o kadar iyi o yuzden mesela vites degistirirken 1'den 3'e sonra direk 5'e ve yavaslarken de motor freniyle durmaniz lazim.
    - takip mesafesine cok dikkat ediyorlar yakin takip edersen hata, uzak takip edersen de "arkandaki adam cok biraktigin icin kendi mesafesini ayarlayamiyor" diye yine hata.

peki gunluk hayatta boyle araba kullanan isvecli var mi ? tabi ki tek bir allahin kulu bile yok. hatta isvecli suruculer avrupa'nin en odun suruculeri olabilir. sadece bu hafta benim aracima 2 defa carpildi, birinde kavsakta ambulansa yol vermek icin durdum arkamdaki adam duramadi, ikincisi de isyerinin otoparkinda bir kadin park yerinden geri geri cikarken ben 2 arac boyu mesafede bekliyor olmama ragmen hizli gelip onden carpti.

demek ki bu kadar agir ehliyet sureci olmasa isvec yollarinda yarragi yedik.

edit: en temel arac kullanma bilgisi haric motor sorusu olmayan ehliyet alma surecidir bosuna motora calismayin.
  • "helelö benim türk ehliyetim var o yüzden hemen sınava girip alırım xd" diyenlerin genelde babayı aldığı olay. bu gözler türk ehliyeti olup 5 kere direksiyonda ve teoride kalan kaç türk gördü. hele bir tanesi vardı ki teoride kalıp durduğu için başka bir türkten ders almak zorunda kaldı. zor olduğundan değil, ders çalışır gibi çalışmak, bol bol test çözmek gerekiyor. 65 sorudan 52'si doğru olmak zorunda.

geçen gün türkçe teori kitabına bakayım dedim, kör oldum. türkçesi türkçe değil, içindeki bilgiler de yanlış. mecburen isveççesine çalıştım ben de. sınava türkçe girilebiliyor, sorunun isveççe versiyonu da görülebiliyor. bazı terimlerin türkçe karşılıkları aşırı saçma olduğu için türkçeyi eleyebilirsiniz.

direksiyon sınavında da sürmeye başlamadan önce iç-dış kontrolleri yapmak gerekiyor. yağ seviyesi, lastiklerin ve farların durumu, aynalar vb. kontrol ediliyor. daha sonra her bir ayrıntıya dikkat ederek denetçinin sizi geçirmesini dileyeceksiniz. dileyeceksiniz diyorum zira ilk girişte alamayan pek çok kişi var. üstelik şunun gibi sebeplerin herhangi birinden dolayı olabiliyor:

yol verme çizgisinin üstünde beklemedin,
    park ederken manevranı beğenmedim veya lastik 1 mm kaldırıma değdi,
    eco-driving yapmadın, düşük viteste gittin vs,
    dönerken kör noktaya bakmayı unuttun
    vb...

tolere edilebilen hataların ne olduğuna göre bağlı olarak ufak hataları görmezden gelebiliyorlar ama örneğin otoyolda mal gibi sağdan sollamaya çalışırsanız direkt kalırsınız.
  • isvec’te x bir araci kullanabilmek icin sahip olunmasi gereken belgeyi elde etmek. turk ehliyetleri avrupa’da geciyor laflarina inanmayin. isvec’e giris yaptiktan 1 sene gecmesinden sonra eger isvec'te arac kullanmak istiyorsaniz mecburen ehliyeti almaniz gerekli. fakat alma eylemini gerceklestirmek turkiye'deki kadar öyle basit degil. 4 asamadan olusuyor.
    1. alkol ve uyusturucu dersi
    2. halkbana dedikleri buz ustunde surus
    3. teori sinavi – 4 asamanin en kasici sinavi
    4. surus sinavi
    ilk 2 tanesini ders olarak aliyorsunuz ve dersten kalma söz konusu degil. teori sinavi ise bilgisayar ortaminda gerceklesiyor. 70 soru soruluyor ve 52 ortalama yaparsaniz ehliyeti almaya hak kazaniyorsunuz. ikinci seferde alabilmistim. ilk sinava evde kendim calisarak girdim, 42 net yaptim. (sinava gireceklere yararli olmasi adina : daha sonrasinda internette isvec ehliyeti teori sorularina calismaya imkan saglayan birkac site buldum. kiyaslama yaptigimda www.isvecehliyet.se diger sitelere gore daha fazla icerik sunan, mobil uygulamasi da olan bir platform. ise giderken yada donerken mobil uygulamadan calisarak sinava girdim. ve gectim. tavsiye ederim. )
    sonuncu olarak ise surus sinavi bulunmakta burda da ister 5 senelik ehliyet sahibi olan tanidiklariniz ile surus yapabilir, isterseniz de ehliyet kurslarinin hocalarinla surus yapabilirsiniz.