şükela:  tümü | bugün
 • pilot şehir olan göteborg'da bir grup işçinin (deneme amaçlı) günlük 6 saatlik çalışma düzenine geçeceğini öğrendiğim, bugün gazetede gördüğüm haberdir. (haber)

  aynı haberde, amerikalıların yaptığı bir araştırmada fikri işçilerin (misal ben) daha düşük günlük çalışma saatlerinde daha verimli olduklarının tespit edildiği de yazıyor.

  sonra efendim bu almanlar neden mükemmel, isveç'liler neden refah içerisinde, isviçre'de neden çok para var vesaire.

  şunu kabul edelim, sen günde 10 saat çalıştırılmayı hak ediyorsun arkadaşım. senin üretmeye, geliştirmeye, yenileştirmeye bir katkın yok, olmadı, olmayacak.

  çünkü sen dünya düzeni içerisinde ülke olarak bu dünyaya birşeyler veren değil, bu dünyadan sürekli birşeyler alan olarak pozisyonlandın.

  senin üretmen, geliştirmen istenmiyor. senden tek istenen kulllandırman, harcaman ve satman. sen pazarsın, parasın, diğer bir deyişle tüyleri yolunacak tavuksun...

  o otobanlar, duble yollar boşuna mı yapılıyor sanıyorsun sevgili kardeşim?!

  boşuna mı "alın size para, bunlarla yol yapın, hadi bakayım" deniyor? boşuna mı insanlara bu kadar kredi verildi, gelecekleri ipoteklendi, arabalar, evler, cep telefonları satıldı zannediyorsun.

  otobüsün içerisindekilere bakıp , "yazık, maddi durumu kötü herhalde" diye düşünülmesini boşuna mı istiyorlar zannediyorsun?

  daha da kötüsü böyle düşünen, toplu taşıma kullanmayı fakirlikle özdeşleştirmiş milyonlarca vatandaşın olduğunun farkında mısın?

  sen üretmeyeceksin, geliştirmeyeceksin. sen taşeronsun. o üretenlerin, harcatmaya programlanmış taşeronları. zaten bu çalışma koşullarında ve yoğunlukta senden birşey beklemek mucize olur.

  hadi bitir şu raporu...

  edit: link
  edit 2: imla
 • (bkz: #33315993)

  ------ spoiler------

  ... isveç, zaten nükleer enerji kullanan bir ülke. 1960 yılında ilk nükleer santralini yapmışlar, 1980 yılında tartışmaya geçmişler (daha yapmayalım vs. ), defalarca ertelenmiş ve nihayet 2009 veya 2010 yılında yeni nükleer santral yapmayacağız demişler. yani isveç, bir şekilde nükleerin semeresinden nasiplenmiş, sonrasında doğa,çimen,yeşiller,böcekler falan demeye başlamış. isveç'in şu an 10 tane aktif reaktörü var. bu da enerjideki %52 lik bir dilime denk geliyor.

  --------spoiler-------
 • gayet tabiidir. çünkü o toplumda insana saygı vardır. herkesin birey ve insan olma hakkı vardır. kalıbımı basarım araştırma sonucu da mutlaka olumlu olacaktır. iş hayatın dışında da bir hayatın olduğunun farkında olursan ve kendini iş dışında da ifade edebilirsen yaptığın işi de severek ve en verimli biçimde yaparsın. eğer bir memleket gerçekten ilerleyecekse yönetenler kendi halkına samimi bir değer verecek. kendilerini o halkın yerine koyacak. olay budur.
 • günde 7 saati resmi, 5 saati de kacak olmak üzere 12 saat canlari cikana kadar üretim ve hizmet sektörlerinde asgari ucrete calistirilan göcmen iscilerin üzerini örtme amacli aktivitedir, pr calismasidir.

  bana isveci övmeyin en agir laflari ederim.
 • 10-15 yıl içerisinde tüm gelişmiş ülkelerde yayılacağını düşündüğüm uygulama.
  sanayi devrimi sonrası 8 saate düşen mesai saatleri, bilişim devrimi sonrasında önce 6, saha sonra 4 saate inecek öngörüm var. 20 yıl önce 10 mühendisin 1 ayda yapabildiği bir işi artık 1 mühendis 1 günde halledebiliyor. hal böyle olunca da genç işsizliğin önüne geçmek mümkün olmuyor.
  ab ülkelerinde genç işsizlik oranı korkutucu durumda. artan nüfusu karşılayacak istihdam yaratamadığınızda yapabileceğiniz tek hamle 1 ile 2 kişiyi istihdam etmek olabilir. bunu da aynı anda iki kişi yerine mesai saatlerini düşürüp yaparsınız.
  şirketler için oluşacak maliyeti karşılamak için vergi teşvikleri yapılabilir. işsizlik maaşı + gelir vergisinde indirimle şirketler üzerindeki yük kaldırılır. merkez bankalarının verdiği para nereye gittiği belli olmayan sıcak para arzlarındansa böyle bir hamle durgun ekonominin canlanması için daha etkili olacaktır.
 • isveçte yaşasam günde 12 saat çalışmaya da hazırım dedirten über uygulama. burdan eğer okuyorlarsa işveç göçmen servisinden mesaj kutumu yeşillendirmelerini bekliyorum.
  (bkz: işte bunlar hep umut)
 • isveç'in bütün pis işlerini 3.dünya vatandaşı göçmen işçilere yüklemesinin bir sonucu. haftada 6 gün, günde 12 saat çalışmaktadır bu işçiler. ellerine geçen para, normal bir isveç vatandaşının eline geçen paranın üçte biridir. ha bu bile geldikleri topraklarda muazzam para eder tabi. sene boyu it gibi çalışır göçmenler. senede 15 gün, ya da 30 gün (o da şanslılarsa tabi) tatil yapmak için çırpınıp dururlar.

  peki bu durum, isveç devletinin ya da vatandaşının suçu mu? tabi ki değil. o işçileri it gibi çalışmak zorunda bırakan doğdukları ortadoğu ülkelerinin ağzına sıçayım ben.
 • (bkz: seks işçisi) 'i için hala zor. çok zor.