şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • 2025 yılından itibaren olacağının duyurulmasıdır.

kaynak
  • bizim hedeflerimiz arasında olmayan yasaklamadır, ama başarabileceğimize inanıyorum, yeter ki adım atılsın.
  • tebrik ediyorum
  • sigarayı birakmaya calisan biri olarak destekledigim olay. 6 yil sure de vermisler o zamana kadar birak bir sekilde diyor. bizde asla olmaz cunku, ulkeyi icki ve sigara icen adamlarin vergisi ayakta tutuyor.
  • kim öle, kim kala!

tütün tüketim oranı düşüktür de şimdi onların. umalım örnek olsun.

info: @abugi gabayi godi godi bilgilendirdi. tütün tüketim oranı %11 imiş.
  • isveç bu konularda çok net. türkiye'de olduğunda özgürlükler kısıtlanıyor batı batı batı örneği veririz ama isveç'te %3,5 ve üzeri alkollü içecekleri de sadece 18.30'a kadar açık olan systembolagetshoplardan +20 olduğunuzu kanıtlayan kimlik ile satın alabilirsiniz. onun dışında gece kulüplerinde veya restoranlarda alınabilir. marketlerde ufak büfelerde sadce %2-3 alkollü hafif biralar bulunabiliyor.

bu adamlar sigarayı da yasaklar zaten sigaranın en pahalı olduğu ülkelerin başında geliyordu sigara içmek lüks.

edit:jakeal122uyardı, yaş sınırını yanlış hatırlamışım +18 değil +20 olarak düzelttildi.

daha edit: hyve uyardı, %3,5 ve üzeri alkollü içeçekler olmalıymış ben %5 yazmışım.
  • sigara içmeyen insanların etkilenmemesi için özel sigara içme alanları oluşturulması iyi olur. ama kimsenin içtiği sigarayı devletin yasaklama hakkı yok
  • sigara içmenin kesinlikle yasak olması gerekir. bunun bir özgürlük kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. bu tamamen benim düşüncem.

sokakta "açık hava diye" önümdeki adamın sigara dumanının yüzüme vurması, herhangi bir özgürlük modelinde yoktur. ya da kafede sigara içenlerin açık alanlarda rahatça içerken, içmeyenlerin kapalı alana oturmak zorunda kalması da özgürlüğün herhangi bir yerinde yoktur.

şimdi geleceğim, asıl konuya. tüm bunları geçtim. sigara içerek hayatınızın süresini kısaltıyorsunuz. sigara sebebiyle (akciğer kanseri) erkenden ölerek çocuğunuzu yetim bırakmaya hiç hakkınız yok!

nerden mi biliyorum? kendimden!

edit: soranlar olmuş, aydınlatmak adına: hikayenin tamamı
  • isveçlilerin adıyaman tütünü içeceğini gösteren gelişmedir.
  • (bkz: snus)