şükela:  tümü | bugün soru sor
  • olay afganistanli bir adamin isvecten surulup ulkesine geri gonderilmesiyle basliyor. afganistana istanbul aktarmali gitmekte olan bir ucaga bindiriliyor ve ucaktaki bir isvecli bir kiz bu olayin farkinda ve kamerasiyla olup biteni anlatiyor. afganistanli adamin ucaktan indirilene kadar ucagin kalkmamasi icin elinden geleni yapiyor. ırkciligin tirmanarak arttigi bu donemde takdir edilmesi gereken bir davranis olmus. turk kabin ekipleri de anlayisla karsilayip olayi cozume bagliyorlar.
    kaynak

edit: arkadaşlar ortada anlaşılmayan bir durum söz konusu, globalleşen bir dünyada artık ırk din dil önemini kaybetmeye mahkum nitekim beyaz mavi gözlü isveçli bir annenin siyahi, çekik asyalı bir babanın çekik olmayan, muhazakar bir ailenin ateist çocuğu olduğu bir dönemdeyiz. bir ülke bir yönetim bu kavramları soyutlayamadığı sürece gelişmekten bir adım uzakta kalacaktır. nitekim gelişmiş ülkelere katkı verenlerin çoğu farklı din dil ve ırk lara sahip insanlardır. yeni dünyada unutulmaması gereken bir nokta sen nerede olursan ol düşünebildiğin yaratabildiğin öğretebildiğin sürece o ülkenin gerçek vatandaşısın. ve unutulmamalıdır ki bu insanların arkasında duranlar onların haklarını savunanlar ise o milletin gerçek milliyetçi insanlarıdır.
  • çözüm derken, afganı türkiye kabul edecek he mi?
  • gelen yavsak ingiliz, ingiliz comarliginin en nadide ornegini gostermis. isvecli kizin israri, uzerine defalarca dusunulecek ve kendinizi sorgulamaniza sebep olacak. bir yanda hayatin olagan akisi icinde bekleyen yolcular, bir yanda hayatin olagan akisinin olaganlastirdigi bir infaz ihtimali.

vicdanimiz, birebir yasamadigimiz vicdansizliklara karsi duyarsizsa o zaman medeniyeti sorgulamak gerekir, facebook'ta paylasip paylasmamayi cok dusundum cunku orada degildim, orada olsaydim nasil bir tepki verirdim, sirtimizi donup sorumlulugumuzu havale ettigimiz yeryuzunun bu sistemi icinde bir insan hayatinin degeri bizim icin ne kadar onemli, iste tum bunlar yuzunden hakkinda uzunca bir sey yazamiyorum su an.

ileride belki.
  • isveçliler'in bir kez daha bu dünyaya çok fazla olduğunu göstermiş olay. dünya hakikaten onları hak etmiyor. hayır zaten güzeller bir de huyu, suyu, karakteri güzel şerefsizlerin. altın millet resmen. seviliyorsunuz isveçliler. başka bir hayatta karşılaşmak üzere. ne yazık ki bu hayatta bizim payımıza insanların yanarak ölmesine sevinen patates kafalı çomilerle yaşamak düştü.
  • iyi güzel de,adam niye sürülmüş,suç işlemiştir belki,konu hakkında bilginiz veya bilgimiz var mı?
    afgan ve müslüman diye isveç bu adamı sürmez,gelip burada hemen ırkçı isveç dövleti diye karıştırmayın ortalığı.
    edit:adam suç işlemiş,ceza almış.
  • helal olsun koca yurekli kiz.
  • amk gerizekali kevasesi. afgan ve diger gocmenler sayesinde ulkesi avrupa'nin en cok tecavuz vakasi gorulen yerine donmus, hala tatli su humanistligine devam ediyorlar. malmo'nun arka sokaklarina davet ediyoruz kendisini cok gocmen boku yemek istiyorsa. ami gotu dagitmadan cikabilirse oralardan.

insallah onumuzdeki secimde gocmen karsiti isvecli demokratlar partisi iktidar olur da belki bu ulkeyi ucurumun dibinden kurtarir.
  • yetersiz bir tepki vermiş kızdır. bence tepkisini genişletip protesto amaçlı olarak o afgan kişiyi ve varsa tüm ailesini isveç'te teki evinde süresiz olarak yaşamaya davet etmeli ve onlarla yaşamalıdır. o zaman inanırım tepkisinin samimiyetine.
  • isveç elden gidecek bunlar hala... salak kız
  • ne olursa olsun cesareti ve azmi takdire sayandir.