şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • marijuananın yasallaştırılması konusundaki çalışmalara pilot test niteliğinde bir araştırma için, 5000 kadar vatandaşına marijuana kullanma izni vermeyi tartışan devlet.

https://www.euronews.com/…juana-legally-for-studies
  • endonezya ve etiyopya'da yaşanan boeing 737 uçak kazalarıyla ilgili thy görseli kullanacak kadar propagandacı leş bir medyaya sahip ülke. gazetenin adı: 20 minuten.

link
  • avrupa birliği ile olan ilişkisi norveç ile karşılaştırılan ülke.

https://politikaatlasi.com/…odel-isvicre-ve-norvec/

--- spoiler ---

isviçre, avrupa birliği ile ilişkilerini sertleştirebilecek bir diğer referanduma hazırlanıyor.19 mayıs’ta ab’nin schengen bölgesinde silah kullanımını ve kısıtlayan yasasına karşı koyma şansları olacak.yılda bir görev yapan yedek ordu üyeleri,görevde olmadıkları dönemde evlerinde silah barındırma hakkına sahip.ab’nin bu ayrıcalığın kaldırılması ve yarı otomatik silah barındırmanın yasaklanmasını öngören talimatı isviçrelileri çileden çıkarttı.federal mahkeme avcılık kulübü üyelerinin haklarını korumak gibi hamlelerle ab yasasını hafifletmiş olsa da öfke dinmedi.

her halükarda, ülkenin en büyük partisi olan milliyetçi isviçre halk partisi, schengen bölgesinin hareket özgürlüğüne ve avrupa insan hakları sözleşmesi’ne karşı çıkıyor. isviçre referandumlarla, bu tür avrupa yasalarının kendilerini etkilemesini engellemek ve benzer yasalara göre kendi anayasalarını değiştirmek için ülke çapında adımlar atması ilişkileri zedeleyebilir.isviçre sözleşmeden veya ticaret için hayati önem taşıyan schengen bölgesinden çıkmaya zorlanabilir.

brexit yanlıları norveç ve isviçre’yi avrupa birliği prangalarından bağımsız imrenilesi örnekler olarak görüyorlar.yine de iki ülke, yüzeysel olarak benzer olsalar da, mevzuatta ve avrupa’ya yönelik popüler tutumda büyük farklılıklar göstermektedir. her ikisi de kıskanılacak derecede müreffeh ve istikrarlı demokrasilerdir ve siyasette pragmatiklikten yanadır.yine de, norveçliler ab ile daha yumuşak ilişkilere sahipken, son zamanlarda yapılan referandumlar ab karşıtı milliyetçilerin istediği gibi sonuçlanmasa da isviçre uyumsuz ve gergin bir tutum takınıyor.brüksel ise brexit sonrası britanya-ab ilişkilerinin norveç’ten ziyade isviçre’ye benzemesinden çekiniyor.

yine de benzerlikler farklılıklara kıyasla daha fazla. her iki ülke de uzaktaki izlanda ve küçük lihtenştayn ile birlikte, ortak pazara erişim sağlayan avrupa serbest ticaret birliği’ne (efta) üye. her ikisi de schengen bölgesine ait: 2005 yılında isviçrelilerin %55’i schengen’e katılma isteğinde bulunmuştu.her ikisi de gümrük birliğinden uzak durmuş ve kendi değerli bağımsızlık ve egemenliklerini korumak adına, gerçek ab üyeliğini katı bir şekilde reddetmiştir.norveçliler 1994’te hayır (% 52.2 ile% 47.8) dedikten sonra yeni bir referandum yapılmadı. 1992’de isviçre, diğer üç efta üyesinin katıldığı avrupa ekonomik alanına katılma teklifini % 50,3 hayır oyuyla reddetti. 2001’de müzakerelerin yeniden başlaması ezici bir çoğunlukla reddedildi. her iki ülkede de seçmenlerin sadece beşte biri hala ab’ye tam olarak katılmak istiyor; benzer bir oran (isviçre’de daha yüksek olmakla birlikte ) şu an sahip oldukları ab düzenlemelerinden de kurtulmak istiyor; ve her ülkede en büyük grup – yarıdan fazlası – şimdiki durumdan memnun. her iki ülkenin de yakın zamanda ab’ye tam olarak katılması için en ufak bir şans yok.

yine de norveçliler anlaşmalardan memnun görünüyor. ab’nin ortak pazarın bir parçası olan norveç’i posta hizmetlerini ve elektrik şirketlerini açmaya zorlamasıyla ilgili şikayetler mevcut. bunun yanında isviçre halk partisi gibi norveç’in ilerleme partisi de, schengen bölgesindeki sınırsız göçe direnmekten yana.

isviçre’nin brüksel’de uyumsuz algısı iki ana sebebe dayanıyor. birincisi ülkenin ab ile olan ilişkileri, 100’den fazla ikili anlaşmadan oluşan bir arapsaçı tarafından yönetiliyor. bu nedenle ab, isviçre’yi avrupa yasalarının çatısı altına sokmak için sözde bir “kurumsal mimari” inşa etmek istiyor.

brüksel için ikinci sorun ise referandumlar.ab’nin önerdiği her yasa için isviçre referanduma gidebiliyor.isviçre yasalarına göre belli bir süre içinde toplanan 50 bin imza referanduma gidilmesi için yeterli.bu öngörülemezlik kalıcı bir gerginlik yaratıyor.geçtiğimiz kasım ayında isviçre halk partisi, isviçre hukukunun avrupa üzerindeki üstünlüğünü savunmak için “önce isviçre yasası” teklifinde bulundu.yasa kesin bir şekilde reddedilse de (aynı gün inek ve keçilerin boynuzlarının kesilmesini yasaklamak için yapılan teklif daha çok destek aldı.), bu tür olaylar isviçre ile ab arasındaki ilişkiyi gergin tutuyor.

uzun tarafsızlık geçmişinden dolayı isviçre, avrupa’nın ortasında garip bir şekilde izole oldu. 2002 yılında ancak bm’ye katıldı ve hiçbir zaman güvenlik konseyi’nde bulunmak için teklif vermedi.norveç’in tutumu ise tamamen farklı.ab’ye katılmayı reddetmesine rağmen enerjik dış politikası ile kendi sikletinin üstünde operasyonlar yürütüyor.güney sudan, kolombiya, sri lanka ve israil-filistin bölgelerindeki barış operasyonlarına katıldı.acı ıı.dünya savaşı tecrübesi rusya ile sınırı, engin karasuları ve atlantik’e hakim deniz ve balıkçılık filosuyla, güçlü bir nato üyesi olmaya devam ediyor. cenevre’de birçok bm kurumu olmasına rağmen, isviçre kendi bağımsızlığı tehdit edilmediği sürece anlaşmazlıklar ortaya çıktığında taraf tutmamaya dikkat ediyor. isviçre ve norveç arasında çok az diplomatik veya ekonomik kardeşlik görüşmesi var. bugünlerde isviçre modeli brexit yanlıları tarafından nadiren öne sürülüyor.
    --- spoiler ---
  • her açıdan mükemmel olan, ilerde kesinlikle yaşamak istediğim yegane ülke. dünyadaki cennet burası olsa gerek.

kıskanılan ülke isviçre
  • doğduğum ülke.

isviçre'ye tekrardan dönme ihtimalim zor gözükse de, bir gün bunu gerçekleştireceğime inancım sonsuz.

bu nasıl olur bilmiyorum ama benim hala umudum var.

aslında dönmem için ihtimaller ayan beyan ortada ama hangi yolun doğru yol olduğunu zamanla göreceğim sanırım.
  • onu bunu bilmem benim burda yaşamam gerek, isviçre’den bayan taliplerimi arıyorum.

ı need to live here, ı'm looking for my girl suitors from switzerland.
  • bugün daha bi komik olan ülke
    (bkz: cmylmz diamond elite platinum plus)
  • ilk ayak bastigim andan itibaren yedi senedir kok saldigim, yakin gelecekte ayrilmak zorunda kalacagim ulke. dusundukce cocuk gibi beni aglatan ayrilik korkum. gidecegim yerse buranin tam tersi, dumduz, manzarasi sadece binalar olan, kalabalik, zurih'e kiyasla hapishane diye tabir edebilecegim gibi bir yer, amsterdam. belki sandigim kadar kotu degildir, belki de cozum olarak yilin 6 ayi orda, 6 ayi burda olacak sekilde bir yasam surebilirim. sehir merkezinin sessizligi, iki adim atinca inekleri gorebileceginiz dogayla ic ice, uzaklara bakinca golun arkasinda dag manzarasi ve alabildigine yesil, duzenli, her seye sinir olan benim icin bile gunluk stresi nerdeyse olmayan bir ulke.