şükela:  tümü | bugün
 • çakıyla donatılmış muazzam ordu.(bkz: isvicre cakisi)
 • isviçreli bilim adamlarınca her türlü teknik ekipmanı ve yeni teknoloji gereksinimi sağlanan ordu. özellikle yirmi açılı diş fırçalarıyla dişlerini fırçaladıklarından düşmanı dişlerinden yansıyan parlak ışıklar sayesinde yenerler.
 • ayrıca en büyük silahı bilimum ordulardaki askerlere kredi kartı verip uyguladığı faizle hayatlarını karartmasıdır..
 • normal zamanlarda sadece bir generalden ibaret olan, ama savaş anında sağından solundan çıkan erat ve erbaşlar sayesinde komple bir ordu haline gelen hededir. hödöleri hettiriverir gari.
 • sanilanin aksine cidden varolan, hatta varolmak ne kelime isvicre'de dogal yasamin bir parcasi olan muazzam askeri guc. isvicre'de eli yuzu duzgun her isvicre vatandasi erkek 20 yasindan itiabaren askerlik yapmakla yukumludur. turkiye'deki gibi bir kere yapmakla da kurtulamazsiniz. 20 yasinda 3 ay yapilan askerlik, her 2 yilda bir yavas yavas kisalarak, 35 yasinda 2 hafta yapilarak yerine getirilir.

  isı gucu olan koskoca adamlar, "abi ben onumuzdeki ay yokum, aksere gitcem, benim islere biraz baksana" der buyuk bir piskinlikle. isvicre ordusu silah altina aldigi kisilere askerlik boyunca normalde calisirken kazandigi aylik ucretin %90'ini aylik maas olarak odemeye devam eder, kalan %10'unu da hali hazirda calistigi sirket karsilar. maksat adamin ve de ailesinin ekonomik olarak hicbir zorluk cekmemesidir.

  birgun tanistigim 33 yasindaki bi adam 2 haftalik askerlik gorevini yerine getirmeden once bana, "var ya dagda 2 hafta super tatil, butun gun kayak ve kamp, harika bisiy olm bu" demis ve tum saskinligimi toplamistir. baska bir zamanda ise devlet televizyonunda haber spikeri olan adamin askere gitmesi, bir kac hafta sonra dondugunde askerdeki goruntulerini yayinlayip eglenceli bir ortam yaratmasi cok ilginctir. (bkz: tsr - television suisse romande)

  baska bir onemli konu ise, bu kadar cok dil konuslan bir ulkede askerligin nasil yapilacagini anlayamamamdir. fransiz kantonundan gelen bir genc, italyan kantonunda askere gitse, ve nufusun %60'inin alman kantonlardan geldigi dusunulurse, ortalik tam bir bayram yeri oluyordur saniyorum. ki bu durumda bulunan bir isvicre vatandasi türk'le tanistigimda hakkaten her dil icin 3 ayri komutan, 3 ayri birlik oldugunu, ve 3 ayri emir verildigini anlatmisti. zaten milli marslari bile 4 ayri dilde olan ulkenin, askerdeki sabah milli mars torenlerinin ne kadar sasirtici olacagi asikardir.

  mutlaka (bkz: isvicre ordusunda savasa gitmek)

  isvicre ordusunun gucunu test etmek isteyenler icin oneri: ozellikle davos zirvesi zamaninda kucuk bir ucakla isvicre hava sahasina girin ve telsizinizi kapatin. sonra sayin bakalim kac saniye sonra kicinizda beliren isvicre jetlerinin roketlerini gorebileceksiniz.
 • (bkz: #6033594)
 • terhis zamanlarinda ( hemen hemen her ay ) sbbnin guzide trenlerinde gorebileceginiz yakisikli , yagiz delikanlilarindan kurulu (bkz: isvicre askeri) sakin selamet ordu
 • napolyon savaslari sonrasında vatikan haricinde herhangi bir ülkede paralı askerlik yapması yasaklanmış kurum...
 • vatandaşları bankacılık sistemi ve çikolatanın avrupaya gelişinden önce hayatlarını sadece kılıç yapımı ve paralı askerlikten kazanan ülkenin ordusu. dolayısıyla ufak tefek bir ülke diye düşünüp ordusunu karamürsel sepeti sanmamak lazım. savaş tarihinde isviçre piyadesi * denilen bir kavram varsa eğer bu adamları italyan ordusu ile karıştırmak herşeyden önce hayasızlıktır. ha şimdiki konjonktürde coğrafyalarına en yakın tehdit 15 bin kilometre uzakta da olsa*çok değil 200 250 sene önce avrupada bir yerlerde savaş çıksa mutlaka ucundan kıyısından da olsa isviçre savaşın içine girerdi çünkü italya, fransa, almanya ve avusturya'nın tam ortasında. ayrıca paralı askerlik yoluyla bu savaşların çoğunda aktif olarak ta savaşmıştır isviçre ordusu'nun ilk nüveleri diyebileceğimiz paralı askerler. hala vatikan'da papayı koruyan askerler de bir gelenek olarak isviçreden gider.

  edit: 1980'li yıllarda ne alakaysa bu ordunun bir de kontrgerilla veya dah popüler adıyla gladio skandalı vardır. ilginç askerlik sistemleri sayesinde bir nevi sürekli askerlik durumu yaşayan, israil gibi, isviçreli bazı vatansever gençlerden askerlik bitince de vatan savunmasına katkıda bulunmaları istenmiş, her hangi bir komünist oldu bittiye karşı örgütlü direniş yapmaları beklenmiştir. bizdeki versiyonu için talat turhan, kontrgerilla cumhuriyeti isimli eser tavsiye edilir.