şükela:  tümü | bugün
  • giris turkiye'den yapilacaksa davetiye olmadan asla alinamayan vize. eger giris bir schengen ulkesinden yapilacaksa otel rezervasyonu ve alinmis schengen vizesi de kabul edilmekte.
  • bordro, banka hesabi, sigorta belgeleri, otel ve ucak rezervasyonu gibi dokumanlari 1 fotograf ile vize bolumune ulastirdiginiz taktirde 48 saat icerisinde alabileceginiz vizedir. isvicre buyukelciligi ulkesine gitmek isteyenlere dusman, kacak gozuyle degil turist ve hatta musteri gozuyle bakar. ayrica 2007'de isvicre de schengen vizesine dahil olacaktir.

edit: schengen vizesine gecis teknik sebeplerle 2008'e kalmistir.
  • ziyaretçi olarak gidilecekse almak için az da olsa uğraşılması gereken vize.
    başvuru yaparken; yanına gidilecek akraba ile akrabalık derecesini gösteren belge, o kişilerin oturma izninin fotokopisi olmazsa olmazlar arasındadır, başvuruda size verilecek olan garantör kağıdını akrabalariniza postalamanız gerekir, gerisi sadece hazırlanan vizenizi beklemekten ibarettir.

edit: artık yanına gidilecek kişinin maaş bordrosu ve banka hesap ekstresini de istemekteler.

edit2: bir senede 2 kere 3'er aylık dilimler halinde (arada bir ay olması gerekiyor) kalma olayı ise ilginçtir, farzedelim mart ve temmuzda geldiniz tekrar gelmek için sene sonunu beklediniz ve ocakta gelmek üzere başvurdunuz, başvurunuzu kabul ederler, bilet dahil herşeyi halledersiniz ve son gün sizi arayıp mümkün olmadığını söylerler, gerekçe ise; bahsedilen bir sene için, 2005-2006 şeklinde takvim yılı değil de ülkeye ilk giriş tarihinizin esas alınması, yani marta kadar giremezsiniz ülkeye...
  • sinir kapisinda almaya kalkarsaniz hem soyulmaniza (transit vizeye 75 euro vermi$tik adam ba$i) hem de baya bir bekletilmenize (t.c pasaportumuzla alakasi var mi bilemiyorum) neden olan vize.
  • kanada vatandaşı olmayan ama kanada göçmeni olan türk vatandaşlarına gerekmeyen vize.
  • 10 yillik amerika vizesi, bilimum schengen vizesi dolu pasaportla, cok uluslu bir sirket calisani olarak, sirket kanali ile yapilan ve oldukca kabarik bir banka hesabinin teminat olarak gosterildigi, isvicre'den gelen bir davet uzerine yapilan vize basvurusu neticesinde, benzeri bir seyahatin 1 ay icerisinde yeniden yapilabilecegin ozellikle belirtilmesine ragmen, 15 gunluk bir zamanda gecerli, 4 gunluk kalisa izin veren, single entry verilen sey.

kapida girerken (hadi onu anladik diyelim) ve cikarken (yuh) gordugunuz hayvan muamelesi cabasidir.

hah ama ne oldu; bir adet fena calismayan beyin, isvicre'ye gocmeyi dusunurken, aldigi guzel teklife ragmen, "skime kadar, bu ulkeyi zenginlestirmek istemiyorum" deyiverdi.

dagin haberi olmadi, sozlugun haberi olsun bari.

(bkz: ego tatmini) (bkz: sefam olsun)

edit: tabi bu kadar yazdıktan sonra isviçre'de yaşayan manita yapmamış olsaydım, süper olacaktı. şimdi her iki ayda bir gidiyorum bu garip düzen ülkesine. ortalamasına baktığımda da gayet iyi karşılıyorlar kapıda aslında. belki de bu entry'i yazdıktan sonra geçen 4-5 senede değişti birşeyler, bilemiyorum. daha geçen ay en büyük gazetesinde istanbul'da yaşayanların portrelerine adanmış bir ek yayımlandı mesela - etkisi oluyordur mutlaka.ya da ben hep gerizekalılara denk düştüm ilk gidişimde..

fakat isviçrelilerin gerçekten de dünyanın en süper ülkesinde yaşadıklarına dair sarsılmaz bir inanışları var. aslında isviçreli kimliğinin önemli elementlerinden biri bu inanç. bazen sinir bozucu diyaloglara sebep olabiliyor.

vizeye gelince, şimdi artık schengen bölgesi. ilkinde 4-5 günlük verdiler, ikincisinde ise 1 yıllık çaktılar direkt. öpüyorum. (evde denemeyin, hayatım yolda geçtiği için bolca vize mevcut pasaportlarda)

onun dışında; türkiye'ye inancım baki. üzerime düşeni gerçekleştirdiğime inanana kadar, burada değer üretip, burayı zenginleştireceğiz.

edit2: 2011'de yaptığım son edit'den sonra oldu yıl 2013. hayat yapacağını yaptı - danimarkalı bir hatunla beni yanyana getirdi - şimdi aynı gaz danimarka'ya gidip geliyorum. senelik schengen'imi eski günlerin hatırına hala isviçre'den alıyorum.

bunun dışında değişen başka şeyler de var - nickimiz degisen ya o yönden - ben bu ülkeye artık inanamıyorum amına koyayım. hele kopenhag'da hayatın nasıl yürüdüğünü gördükten sonra (isviçre'den sonra bile çarpıyor - öyle düşünün) artık bu sansürcü, şiddet esiri ülkede debelenmenin, kendini ve hayatını kurban etmenin anlamsız olduğuna kani oldum. bugüne kadar fena işler yapmadım - 50 mühendise yakın bir kadroya maaş ödeyen bir şirketin ortağı oldum, vergimi son kuruşuna kadar ödedim, birçok genç mezun mühendisin kariyerlerinin başlamasına vesile oldum. karşılığında ise salak ve atm makinesi yerine konulma, göz korkutma teşebbüsleri vb. buldum.

burada çocuk büyütmek delilik lan - ciddi söylüyorum. ortamın aptallığını geçtim, salak salak eğitim veren kurumlara yılda 30000 liralar falan bayılmak? o kadar zengin miyiz lan biz?

artık yeter hacı - 3 bilemedin 4 seneye bana müsade.

bakalım edit3'de ne olacak - heyecanlıyız. belki güzel şeyler olur - güvenimi toplarım tekrar memlekete karşı.

edit 3: tarihimiz şubat 2015'i gösteriyor. ülkeye karşı güvenimi toplamak şöyle dursun, türkiye'den bir cacık olmayacağını anlamış vaziyetteyim. bu yüzden bana müsade dedim ve kopenhag'a taşındım. uzaktan uzaktan bakacağım tabi ülkeme - sonuçta burada köküm, işlerim var. ama uzaktan uzaktan.

türkiye'nin tüm yavşaklığı ile içimdeki idealizmi nasıl öldürdüğünün güncesi olmuş oldu böylece bu entry. bu ülke bizi mutsuz etmek için elinden geleni ardına koymuyor son 5 senedir.

mutluluk hepimizin hakkı. kovalayın derim.
  • schengen vizesine henuz gecis yapılamamıstır ama schengen'i nasıl bilirseniz isvicre vizesi de oyle olmustur.
  • ingiltere, ogrenci vizesi (minimum bir sene) yada gecici-kalici oturma izni olan turk vatandaslarina simdilik gerek olmayan vize. kasim 2008 de, schengen vizesine gecis yapicaklarini acikladiklarindan,bu tarihten itibaren vize uygulamaya baslicaklardir malesef.
  • güvenlik özellikleri fazla , hologramında isviçre haritası bulunan ,sarı renklerin hakim olduğu kasım 2008 de isvicre nin schengen vizesine geçmesi ile ortadan kalkacak olan ,alınması oldukça zor olan vize.tasarımı göze hoş görünür ama alınırken çekilen zorluklar insanın aklından çıkmaz
  • kasım ayı itibariyle isviçre vizesi kalmayacak;schengen vizesiyle isviçre'ye gidebileceksiniz. konsolosluk bana görev verdi açıkla diye,kağıtta yazanı yazıyorum;

"01.11.2008 tarihinden itibaren isviçre schengen vizesi uygulamasına geçecektir.

isviçre vizeniz 01.11.2008 tarihinden daha ileri bir tarihe kadar geçerliyse dahi, vize sadece isviçre için geçerli olacaktır.

isviçre vizesi schengen ülkelerinde kesinlikle geçerli olmayacaktır."