şükela:  tümü | bugün soru sor
 • saat ve çikolatadır
 • hiç bir şekilde savaşmamak.

  -eyy isviçre bize katıl ve dünyayı yönetelim.
  -yok aga ben almayayım siz takılın, maç sonunda kazanan gelip bende, emanette duran parasını alır.
 • dört bir tarafında milyonlarca insanın öldüğü 2 dünya savaşına da katılmamaktır.
 • papanın korunmasını sağlayan ülkedir.

  tarafsızlıkları oradan gelir.

  papanın onu koruyan devletin buyruğu altına girmemesi ve o devletin/kralın da papayı kendi çıkarları için kullanıp düşmanlarına karşı avantaj elde etmemesi için avrupa'da tarafsız bir ülkeye ihtiyaç var. o da isviçre.

  dünya'daki neredeyse her şeyin sebebinin dine dayanması çok garip değil mi?
 • (bkz: bilim)
  (bkz: saat)
  (bkz: çikolata)
 • (bkz: bilim adamı)
 • çikolata, peynir, çakı ve milli savunma. dünya üzerinde hiçbir ülke yoktur ki isviçre'yi işgal edebilsin.

  bu milli savunma konusunu biraz açmak isterim. düşünün ki dünya tarihinde sömürgeciliğin, savaşın, işgalin ve ölümün kitabını yazabilecek devletlerle etrafı çevrili olmasına rağmen hiçbir ülke değil işgal etmek, savaşa girmeye dahi çalışmamış isviçre ile.

  ilk olarak isviçre'de herkesin kendi silahı vardır, askerlik hizmetini yapan her vatandaş silahını üniformasını evine götürmek zorundadır. her türk asker doğar deriz ya biz, adamlar fiilen her isviçreli askerdir felsefesini yaşatıyorlar.

  ve tabi isviçre dağlık bir ülke, dağlık alanda savaş vermek hiçbir şekilde arazi çatışmalarına benzemez. karşında coğrafi avantajları üzerine yıllarca eğitilmiş bir ordu varsa, böyle bir savaşı kazanma şansınız çok düşük olur.

  bir de tabi isviçre altyapısının herhangi bir savaş durumunda imha edilebilecek şekilde tasarlanmış olması vardır. isviçredeki bütün stratejik yollar, köprüler ve viyadükler dinamitlidir. bir savaş durumunda patlatılmak üzere. bu yüzden hiçbir şekilde tankla topla girilemiyor ülkeye. ve tabi dağlık bölgelere kamufle edilmiş hava savunma radarları ve füzeleri mevcut. uydudan dahi belli olmuyor, bakıldığında dağın tepesindeki karlık alanlar gibi görülüyor. bu yüzden havadan da müdahale edilemiyor.

  bu yüzdendir ki isviçre avrupa'nın ve savaşların ortasında tarafsızlığını korumayı başarabilmiş bir ülkedir.

  eğer amerikan filmlerindeki gibi uzaylılar dünyayı işgal etmeye gelirlerse, bence bütün dünya ortak karar alıp onları ilk önce isviçre'nin üzerine salmalıyız.*

  düzeltme: imla