*

şükela:  tümü | bugün
  • isviçre'de her işsizin kayıtsız şartsız 2500 frank (2250 euro) işsizlik maaşı alması için referandum yapılacakmış. tayyip işi bilmiyor, bizde bu vaadi verse ertesi gün yüzde 90 ile başkanlık gelir.

http://www.ntv.com.tr/…amasi,l08eny1sgegftymjawfx4w

ağlamıyorum, gözüme refah kaçtı.

edit: sombrefloe uyardı, işe bağlı olmaksızın temel gelir desteği içinmiş oylama. böyleyse durum daha bombastik oluyor, adamlar çalışan adama ekstra para vermeyi tartışıyor lan!
  • bir yerde bir hata var ama hata olan yer neresi bilemedim.

ancak yine de insanoğlu en azından kendi fiziki şartları elverdiğince çalışmaya teşvik edilmeli.
  • büyük ihtimalle halkın "hayır" diyeceği referandum.
  • ısviçre işsizine maaş baglamayı planlarken, biz işsizden vergi alırız!
    (bkz: gss prim borcu)
  • batı bizi barajlardan köprülerden ötürü kıskanıyor olduğu için çok da sikimde olmayan olay.

çatlasınlar... hıh...

*
  • temel gelire destek oyunun %20 civarında kaldığı oylama.

bu referandum beraberinde mülteci işlemleri için reform, doğum öncesi genom kontrolü, ve birtakım devlet hizmetlerine de evet/hayır oylaması yapmışlar: http://www.swissinfo.ch/…16-in-switzerland/42153620
  • bolluk ve refah sayesinde böyle bir teklif yapılabiliyor kabul ediyorum ama asıl sebep deflasyon tehlikesi ile yüz yüze olmalarıdır.

deflasyon nedir?
    deflasyon negatif enflasyondur. fiyatların genel seviyesinde zamanla düşüştür. yani paranın alım gücünün zamanla yükselmesidir. çok tehlikelidir.

deflasyon neden tehlikelidir?
    yıllarca yüksek enflasyon ile uğraşmış bir ülke olduğumuz için deflasyonu tehlike olarak görmek başta ilginç gelebilir. deflasyon olan bir ekonomide tüketimde ciddi azalma görülür. çünkü bu yıl harcamaktan vazgeçtiğiniz para ile seneye daha çok şey alabilirsiniz. mesela deflasyon yaşayan bir ülke olsaydık bugün 100.000 tl ile araba almak yerine bir süre bekleyip 100.000 tl ile araba+bilgisayar alabilirdik. paranın alım gücünün sürekli artması halkın tüketim harcamalarını sürekli erteletir. tüketim olmayınca da ekonomi küçülmeye başlar, işsizlik artar. tüketim azaldıkça deflasyon artar deflasyon arttıkça tüketim daha da azalır kısır döngü şeklinde. deflasyon kendini besleyen bir olay olduğu için çözüm çok zordur. kurtulmak yıllar alır, ekonomiyi perişan eder.

isviçre bu yüzden tüketimi teşvik adına negatif faiz uygulamasına geçti. yani bankadaki paranız artacağına azalıyor. devlet, vatandaşı parayı bankaya koyacağına, harcamaya, tüketim yapmaya teşvik etmeye çalışıyor. ancak son yıllarda abd üzerinden bütün dünya gördü ki tüketimi teşvik etmek için faizler yeterli bir araç değil bu yüzden deflasyonu yenmek adına tüketimi artırmak için bu şekilde işsizlik maaşı, helikopter para poltikası gibi araçlar da gündeme geliyor.
  • ortak banyo ve tuvaletli, telefon ve interneti bağlanmamış, mobilyasız tek kişilik bir yurt odasının aylık 300 ila 550 chf arasında değiştiği ülkede hiç şaşırtıcı değildir. onlara göre geçinmek için gereken asgari gelirdir.

ağlamıyorum, sadece insan gibi hissetmiyorum.

(bkz: onlar insansa biz neyiz)
    (bkz: biz insansak onlar ne)
  • evet deyin olum amcam da orda yaşıyo durumlar sıkıntı evet deyin
    yetmez ama evet
  • anlam veremediğim referandum. dünyayı ne hale sokacaklarından haberleri yok. işsize 2250 euro vermek nasıl bir akıldır? bu akıl neye dayanarak öne sürüldü?
    (bkz: kafamda deli sorular)