şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ibo'nun* 80'lerin basindan kalma agir, depresif arabesk sarkisi. "oy eminem" diye de soylendigi duyulmustur. soz ve muzik derdiyoklar ikilisinden. ibonun yanik sesine harika giden, elektrosaz atraksiyonlu progresif arabesk duzenlemesi ile damardan kan ceken, fena yapan bir sarkidir. 80'lerde almancilar arasinda cok populerdi.

  isyan etmek bosuna
  geri gelmez gidenler
  sevenlerin ahini
  hice sayip gulenler

  oy emineeeeeemmmmm, emi-emi-neeemm
  geri gelmez gidenler
  ahg aman aman amaaaaaannn
 • tatlıses'in 80'lerin ilk döneminde çevirdiği filmlerde arkada hep bu şarkının müzikleri çalardı. mutlu ol yeter albümünde yer an şarkının diğer adı da emine'dir...

  almanya'da çıkan mutlu ol yeter cd'sinde söz-müzik anonim, bearbeiten ise derdiyoklar yazıyordu.

  isyan etmek boşuna, geri gelmez gidenler
  sevenlerin ahını hiçe sayıp gidenler

  kader bize gülmüyor, elden birşey gelmiyor
  zaman çoktan geçti, giden geri gelmiyor...
 • ibrahim tatlıses in saykodelik şarkısı. vay be ibo, sen neymişsin?
 • türk müzik tarihinin en iç karartıcı parçası.
 • toplumun tabanını pasifize etmek için üretilmiş aşırı derecede ağır bir ibo şarkısı.
 • bir şarkının ismiymiş şimdi öğrendim, dinliyorum.

  ama benim derdim başka. içimden isyan etmek geliyor. içimden haykırmak filan geliyor. ama hepsi nafile biliyorum. antidepresanlar sağolsun ağlamak mümkün değil, ağlasam bile 3-5 damla gözyaşı içimi serinletmiyor artık. bütün acıklı şarkıların, hatta şarkıların bütün acıklı olma potansiyeli gösteren taraflarını kendime yakıştırıyorum. yeniden majör depresyona çok yakınım. yeniden hiçbir şeyin benim için bir şey olmadığı o günlere çok yakınım. son çırpınışlarım da fayda vermezse bırakacağım. bir aptal heves uğruna harcadığım ömrüm geri dönülemez bir yere gidiyor.

  intihar etmek de çözüm değil benim için. inançlı bir insanım. ama eskisi kadar inançlı mıyım bilmiyorum artık. isyan etmek düşüncesi kafamda sinsi sinsi dolaşıyor. ben bu kadar kötü bir insan mıyım? neden ve nasıl bu kadar çözümsüz hisseder oldum? çabalıyorum, neden olmuyor mesela. gitgide kötüye gidiyor her şey. karamsarlık değil. bir çok insana göre iyi durumdayım aslında ama aptal bir zamanda sıkıştım kaldım. isyan bile edemiyorum. tüh bana be. ama istiyorum. iyi şeyleri gözardı edip kötü şeylerden kurtulamayışıma isyanım var içten içe çünkü. ama nafile. isyan etmek nafile. isyan etmek boşuna gerçekten de. bir şey değişmiyor, duaya inancım sarsılmış. kendime edebileceğim her türlü aşağılamayı kendim kendime yapıyorum zaten. allah kahretsin ya. gözümden bir damla yaş düşmüyor. oysa kalbim sıkıntıdan göğüs kafesimi dövüyor sanki.

  dışardan o kadar sakinim ki. herkes beni huzurlu sanıyor. herkes dingin halime bakıp sevimli buluyor. tanıdığım herkes beni sevilesi bir şey görüyor. ben kendimden nefret ediyorum halbuki. isyan etmek nafile. nafile işler ise bende öylesine güzel duruyor. şurada yatağımda oturdum, yazıyorum. niye? başka hiçbir şey gelmiyor içimden. en son buna bel bağladım da ondan. kendimden kaçamıyorum. kendimi kabul edemiyorum. hayatta hiçbir hobim kalmadı. sevgi duyduğum ilgi duyduğum hiçbir şey kalmadı. herşeye duyulan geçici heveslerden bile uzağım. üç tane ilaç kullanıyorum. ama gene de bu haldeyim. işte isyan etmeyi yeniden istiyorum böyle olunca. kurtulamıyorum. çabalıyorum halbuki. girdiğim bu kısırdöngüden çıkayım diye başladım tedaviye. tedavi olurken dünyamı düzelteyim diye uğraştım. uğraşırken niye bu kadar çabuk yorulmak zorunda olduğumu anlamıyorum.

  herkesin zayıflıkları var. ama ben zayıflıktan müteşekkilim sanki. üstelik öyle de güçlü duruyorum ki. dışarıdan bakan biri laf işlemez sanıyor.

  bitirmek istemiyorum bu yazıyı. kimse de okumasa olur. ama buna bile sabrım dayanmıyor. yoruldum. daha fazla yazmaya ihtiyacım var, daha fazla yazmaya gücüm var, daha fazlası için iradem yok. belamı bulmuşum ben. isyan etmek gerçekten boşuna...
 • bu saykodelik parçanın ortalarına doğru başlayan ve bir dakikadan uzun süren aşmış bir bağlama solosu vardır.
  80 ler arabesk kültürü içinden böyle bir eser çıkmış. hayran olmamak elde değil.