şükela:  tümü | bugün
 • kısaca "isg sınavı" denilen, biri baharda öteki kışın olmak üzere yılda iki kez yapılan bir sınav.

  adından da anlaşılabileceği gibi işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olmak isteyen kimseler katılıyor bu sınava.

  işyeri hekimi olmak için tıp fakültesi mezuniyeti sonrası bakanlıkça* yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından birinde kurs almak (ve haliyle bu kursu başarıyla tamamlamak) ve sonrasında bu sınavda başarı sağlamak gerekiyor.

  iş güvenliği uzmanı olabilmek için ise öncelikle "mühendis, mimar, teknik öğretmen, fen ya da fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya lisans mezunları ile meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlar."* şartını sağlamak ve yine aynı şekilde kursu tamamlayarak sınavda başarı sağlamak icap ediyor.

  sınavı ösym yapıyor. 50 soru soruluyor ve bu 50 sorudan 35'ini doğru yapmanız gerekiyor. yanlışlar doğruları götürmüyor.

  kursu bir kez tamamladıktan sonra sınırsız sınava giriş hakkı elde ediyorsunuz (eskiden 2 sene / sınav ile sınırlıymış galiba).

  ek bilgi olarak işyeri hekimliği için başvuracaksanız sınav ücreti 165 tl ile ösym'nin yaptığı sınavlar arasında en pahalısı diye duydum (değilse bile 50 soru için 165 tl nedir abiler? allahınız yok mu?)

  yine bir ek bilgi vereyim tıpçı arkadaşlara, "sorular çok basit gözüküyor çalışmadan da yaparım hehe" şeklinde düşünüyorsanız kendi safahatımı yazayım, ona göre karar verin:

  - ilk sınava sıfır çalışma ile girdim ve 33 doğru yaptım. ikinci girişimde 2 gün baksam tozunu attırırım diye düşündüm.
  - ikinci sınava iki gün değilse bile yarım günlük üstünkörü bir okumayla girdim: 24 doğru.
  - üçüncü sınav 16 aralıkta ve ben çalışıyorum.

  özet: çalışın.

  -
  edit: bakanlığın şu sayfasından daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  **

  edit:

  birkaç kez sorulduğu için açıklık getireyim istedim; arkadaşlar bu sınav tek bir sınav değil. yani eğer iş güvenliği uzmanı olmak istiyorsanız girebileceğiniz 3 çeşit sınav var (a, b ve c sınıfı iş güvenlik uzmanları için 3 çeşit sınav). işyeri hekimi olmak için gireceğiniz sınav tek, o da işyeri hekimliği sınavı. bir de diğer sağlık personeli olmak için girilen sınav var, haliyle onun adı da diğer sağlık personeli (dsp) sınavı oluyor. bu sınavların tamamı aynı gün yapılıyor. sınava girdiğinizde önünüzde oturan kişi c tipi iş güvenliği uzmanlığı, sağınızda oturan kişi dsp, solunuzda oturan kişi b tipi iş güvenliği uzmanlığı ve arkanızda oturan kişi ise işyeri hekimliği sınavına giriyor olabilir. evet uzattım farkındayım (bugün 3 saat trafikte kaldım, mazur görün beynimin bir kısmını kullanamıyorum).

  konular ve yüzdeleri şu şekilde.

  ayrıca bir de tavsiye vereyim; şu arkadaşın videolarını izlemek faydalı olabilir.

  başarılar.