şükela:  tümü | bugün
  • marsta, ayda, metrobüste, direksiyon başında dahil tonla yerde namaz kılmayı irdeleyen sözlük halkının bunca senedir hakkında yorum yapmamış olduğu ibadet..

denk birşeyler aradım fakat bulamadım..

haram mıdır helal midir nedir ondan da pek anlamıyorum.. ama çok rastlanır gelen gidenin mescit ya da en azından seccade sormasına.. çalışanların kılması apayrı bir tartışma konusu..
  • yurtdışında sorun olmazken türkiye'de her daim sorun olan, yerine getiren insanların yaftalandığı farz ibadet.
  • namazı işten kaytarma amacıyla kılan insanlar da* görülmektedir. tam işlerin yoğun olduğu saate, yeni bir müşteri geldiğinde, müdür acil bir şey istediğinde hemen ortadan kaybolurlar. bu insanlar yarın öbür gün kendi işlerini kurduklarında ise namazlarını kazaya bırakırlar, çünkü bu sefer patrona değil kendilerine çalışmaktadırlar. allah böyle insanlardan uzak tutsun.
  • bundan on onbeş sene önce patronum yahudi, birim amirlerim seküler insanlardı. patronun namaz kılıp kılmamam umrunda olmazdı belki, fakat seküler müdür, amir ve iş arkadaşlarımın mobinginden kurtulamam düşüncesiyle namazı aşikar kılamazdım. hatta allah affetsin arasıra kazaya bırakıp akşam eve gidince kıldığımda çok olmuştur.
    şimdi ise çalışma ortamım daha mütedeyyin fakat bu sefer de camiye ya da mescide gittiğimde çalışma arkadaşlarımın işten kaytarmak için, göze girmek, terfi almak için namaz kılıyor, şov yapıyor göndermelerine maruz kalmamak için maalesef yine hakkıyla namaz kılabildiğim söylenemez.
    ben namaz kılıyorsam, bu bana farz ise ibadetimi her yerde vakti zamanı geldiğinde yerine getirebilmem gerekir. tabii ki ben namaz kılıyorum diye insanların işlerini ve hayatlarını da aksatmamalıyım. bir takım işgüzarlar kaytarmak amaçlı namaz kılan veya ağardan alan insanlar da olabilir elbet. mesai saatinde kalkıpta nafile namaz kılmak, öğlen vakit varken mesai saatinde namaz kılmak, işin yoğun olduğu saatlerde namaz kılmak doğru değildir. işyerinde her namaz kılanı bu katagoriye koyanlar var. senin arkamdan ya da böyle mecralarda şovmen diyebilme hakkın elbette vardır. fakat benim için mühim olan senin değil, allah'ın benim hakkımda ne dediğidir.