• tuhaf bir otorite hissettirme manyaklığından kaynaklanan belirsizliktir, hatta daha da ileriye gidiyorum ibnelikten, götoşluktan kaynaklanır. özel sektörde çalışanlar için bayram tatili öncesindeki 1 hafta hep sancılıdır. öyle ya, kaç gün tatil olacak belli değil. onu bırak arefe günü kaçta çıkacağın bile tam belli değil. çıkıp "gençler arefe günü 13:00'da tatil başlıyor, şu gün de bitiyor" diyebilmek o kadar kolay ki. ama yapılmıyor, yapılmayınca da kişi ne bir otelden yer ne de bir otobüs bileti falan alabiliyor, ayırtabiliyor. yani ne oluyor, kişi oturduğu yerde oturuyor, gidemiyor biryere. gidemeyince de "ben dönüş bileti bulamadım, 1 gün geç geleceğim" diyen yok, "memlekete gideceğim avans istiyorum" diyen yok. işveren delikanlı gibi çalışanının karşısına çıkıp "geç kalanı sikerim, dönüş biletini almayan hiçbiryere gitmesin" veya "avans mavans yok kardeşim, paran yoksa gitme biryere" diyemiyor da böyle pasif, içten pazarlıklı, ibnece bir yöntem izliyor.

(bkz: çok doluyum sözlük)
  • sozluk olarak hepimiz elit kesim oldugumuz icin bizim icin olmayan belirsizlik. hepimiz gotumuze buzlu badem sokuyoruz zenginlikten biliyorsunuz.

saka lan saka bizim is yerinde var bu olay bu hafta ben direk, ben tatile gidiyorum is olursa iznimden kesin amina koim eger tatil ederseniz zaten sorun yok diyerek kapadim mevzuyu. marabayim ama gerekirse tavrimi koyar kulaklarindan tutar siker atarim adami.
  • işverenin götoş olmasından kaynaklanır.amcık ağızlı rahattır tabi!istediği kadar bayram tatili yapar istediği kadar harcar!çalışana gelince yokuş yapar!
  • çalıştığım iş yerinde her bayram öncesi yaşanan durumdur.
    malumunuz ağustosta kurban bayramı var ve türkiye'nin yüzde doksan dokuzluk kısmı dokuz gün tatil yapacak.
    ancak bizim iş yerimizdeki çok sevgili patronlarımız (patron, eşi yine patron ve eşinin erkek kardeşi yine başka bir patron) bizleri cumartesi günleri, arefe günleri ve resmi tatillerde genellikle kafalarına göre çalıştırdıkları için bu bayram tatili acaba bize kaç gün sorunsalını yaşıyoruz. dokuz gün olsa bileti alıp memlekete gidebilecekken, arefe dahil cumartesi günleri de çalışma ihtimalinden dolayı uçak bileti alamıyorum. sorduğum zaman da belli değil bakarız yanıtını alıyor olmam ayrı kafa karıştırıcı bir iş.
  • özellikle arada sadece cuma günü kalıyosa, o günün de tatile eklenip eklenmeyeceği konusunda diğer arkadaşlarla kafa patlatılır. daha sonra bankaların cuma günü çalıştığı ögrenilir ve hayaller yıkılır.
  • gazetelerin internet sitelerinden flas flas yayınladıkları haberlere göre 2008 kurban bayramı için belirsizliğini yitirmiş hayal kırıklılığı.
    (bkz: http://www.hurriyet.com.tr/…em/10482623.asp?gid=229)
  • bazı işyerlerinde bir önceki cumartesi gününün çalışma günü olarak belirlenmesiyle kaybolan belirsizliktir. ancak zaten iş kanunu çerçevesinde her türlü dakikayı değerlendirerek 55 saatlik maksimum çalışma haftasına ulaşmış işyerinde, normal mesainin toplamı 66 saate ulaşan haftanın açıklaması yapılmaz, kimse şikayet etmez, edemez.
  • kpss'ye kastırıp, devlete geçme isteği uyandırır
  • muzdarip olduğum belirsizlik. şu anda ayın konumunu bekliyoruz izin gün sayısının belli olması için. ertesi gün bayram olup okmayacağına da ayın konumuna göre karar verecekler. yani bırakın izni bayram günü bile belli değil şu anda burda.
  • 1.5 gün senelik izin gaspına yol açmış belirli belirsizliktir.
hesabın var mı? giriş yap