şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerika'nın türkiye büyükelçisi ricciardone bugün "türkiye'de neler olup bittiğini anlayamıyorum, gazeteciler neden içerde hiç anlamıyorum" demiş oradan aklima geldi, kuşkusuz fransızla dolup taşan ve üç gün sonra unutulan şu karlı günlerde, it started in naples'i izlemek ve amerikalılıkla tanışmak isteyenler için biraz motivasyon işe yarar. içinden sadece sanat güneşimiz sophia loren geçtiği için söylemiyorum, amerikalı olmak konulu eski moda meseleleri de unutmayın diye söylüyorum.

  http://www.youtube.com/watch?v=2hwg6ltzr2i
 • başrollerinde sophia loren ve clark gable ‘ın oynadığı, 1960 yapımı bir komedi filmi.
  ölen kardeşinin gayrimeşru çocuğunu bulmak için amerika ’dan napoli ’ye giden bir adam ve o çocuğun bakımını üstlenen teyzesi arasında geçen komik ve haliyle romantik olaylar anlatılıyor filmde.
  yer yer çok komik sahnelerin olduğu film, insanın içini ısıtan cinsten. özellikle küçük çocuk nando tam bir italyan erkeği ama küçültülmüşünden. her şeyi coşkulu yapıyor ve filmin komedi kısmını iyi götürüyor.
  sophia loren ’in şarkılarına ve danslarına karşılık, clark gable da bol bol clark çekiyor.

  filmin orjinali siyah beyazken, dvd’si renkli. ve o kadar iyi temizlenmiş ki izleyiciye 60’lardan bir film izlediği hissi vermiyor. renkler ise fazla canlı. ama napoli’nin küçük bir adasında geçen bu filmdeki doğa, sokaklar, kıyafetler çok güzel. ayrıca dvd kapağı kocaman bir spolier veriyor.

  bir de filmde dikkatimi çeken şeylerden biri filmin konusunun büyük bir kısmını tanıyor olmam. emel sayın-engin çağlar ’ın oynadığı süreyya filmini bilenler varsa ‘’ben bu filmi bir yerden biliyorum’’diyebilir. tabi süreyya filminin bir yerden sonraki gelişimi ve sonu farklı.

  60’ların havasını seven ve bu iki muhteşem oyuncunun gençlikten orta yaşa geçen dönemlerini izlemek isteyenler için çok güzel bir film. renkleri, muziplikleri, müzikleriyle, evde film izlemeyi sevenleri ziyadesiyle tatmin ediyor.
 • filmin en güzel sürprizi avukat rolündeki büyük yönetmen vittorio de sica 'dır:

  (bkz: ladri di biciclette)
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "macera böyle başladı", melville shavelson'ın yönettiği 1960 abd yapımı romantik komedi filmi. en iyi sanat yönetimi dalında 1961 yılında oscar'a aday olan film, paramount pictures tarafından jack rose prodüktörlüğünde çekilmiş bir yapımdır. roma, napoli ve capri'de çekilen filmin başrollerinde clark gable, sophia loren ve vittorio de sica yer almışlardır. filmin müzikleri de oldukça dikkat çekicidir. özellikle loren'in renato carosone'nin tu vuo fa l'americano şarkısı eşliğindeki seksi dansı filmden akıllarda kalmıştır. filmin imdb.com puanı ise 6,3/10'dur. sonuçta, önemli bir klasik olduğu söylenebilir.

  konusu
  philadelphia'lı bir avukat olan michael hamilton (gable), daha önce amerikan ordusu için görev yaptığı napoli'ye, bu defa kardeşinin bir emlak işini halletmek için gelir. ülkesinde evliliğine birkaç gün kalmış olan hamilton, burada kardeşinin gayrıresmi bir çocuğu olduğunu ve bu çocuğa kabare şarkıcısı olan teyzesi lucia'nın (loren) baktığını öğrenir. zamanla michael ve lucia arasında önce çocuğun velayeti konusunda bir kavga, daha sonra ise romantik bir ilişki gelişir ve michael, filmin en sonunda italya'da kalmaya karar verir.

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0053957/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/it_started_in_naples

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=9men8hedl-q

  --- spoiler ---