şükela:  tümü | bugün
  • bir "kopekte" en cok aranan ozellik
  • köpeklerde bulunan şartlanma ile ilgisi olmayan, insana özgü anlamı ne yazık ki idrak edilememiş ve kölelik ile bir tutulan güzel, edinilmesi gereken bir vasıf.
  • sevgiden ötürü sergilenen bir davranıştır. önce sevmek sonra itaat etmeyi seçmek... kişi seçim hakkını kullanır. isyan , muhalefet ya da itaat. sevdiğine itaat etmeyi seçer. itaat eder çünkü sever. sever ve itaat eder. kölenin efendisinin emirlerini seçim hakkı olmaksızın köleliği gereği yerine getirmesiden öte anlamlarda kullanılır itaat etmek. yalnızca mecburiyetin, alternatifsizliğin, şartlanmanın,saplantının sonucu değildir. sabır, tepkisiz ve ahmakça beklemek olmadığı gibi itaat etmek de kölelik değildir. sevgili ile muhabbet ve mutabakat demektir. sevilenin gönlünün hoş tutulması için çaba göstermektir. gassal elinde meyyit gibi olmak denir. gassalın amacı meyyitin bedenini yıkayıp pak etmektir. meyyit gibi olmak seçimi (ama gassalın elinde) itaat etmeyi seçmektir. meyyit gibi olmak itaat etmektir. bu yüzdendir ki gassalın elindeki meyyit gibi olmak denir. nekrofilin elindeki meyyit gibi değil.

    sevgi kaynaklıdır. sevilen ile mutabakat (ki siyasal veya fikirsel mutabakat değildir kasedilen) için yanıp tutuşmaktır. muhalefetten (ki siyasal veya fikirsel muhalefet değildir kastedilen) uzak durmaktır. önce sevmek gelir. ardından seçim. sonra itaat etmek.
  • keyfine doyum olmayan
  • bir otoriteye itaat etmeden önce peter alexeyevich kropotkin in "yalnızca itaat edenler yollarını kendi başlarına arayanlardan daha sık yanılır" sözünü düşünün.