şükela:  tümü | bugün
 • olma mı hiç türkçe söylenmiş eseri..
  zeno'nun bilinci, iyi yürekli yaşlı adamla güzel kızın öyküsü, kötü bir şaka: ilk batında hatırladığım, türk kitap raflarında yerinde telakki edilebilecek yapıtların yazarı, kırkambar italyan..
 • yarin ki italyanca edebiyat vizesinin konusunu olusturan yazar..sular seller gibi yaladim ve yuttum kendilerini.
 • (bkz: senilita)
 • hep bir şeylerin arasında: avusturya ve italya'nın, edebiyatla ticaretin (ya da zeno'yu düşünürsek hukukla kimyanın), karısıyla metresinin. kendine seçtiği isim bile italyanca almanca karışımı bir şey. (svevo soyadı latince'de cermen soyuna verilen 'seuvus'tan geliyormuş, italo da malum) aslında svevo'yu düşündüğümde hep zeno'yu düşünüyorum zaten, senilita'daki emilio'yu değil mesela, sadece hayat öyküsü koşut gittiğinden değil, ama sıkıntılarını emilio gibi daha karartmıyor da, zeno gibi istediği olmazsa tutunabileceği en yakın dala tutunuyormuş gibi geliyor bana. olayı da tam burda başlıyor zaten: tutunduktan sonra rahat durmamasından, the boy with the thorn in his side'ı oynamasından. yani, ilginç bir kişilik olsa gerek, tanımak isterdim.
 • olurken 'olmek bir sey degilmis' diyen adam.
 • yaşamın ucuna yolculuk'ta*şu şekilde tanımlanmış yazar:

  'dünya edebiyatında belki en ihtiraslı sigara içen yazar,her gün en az altmış sigara içen yazar.sınırsızlığını sigara ile dengelemeye çalışan,aşk,kıskançlık,evlilik ve ölümü en güzel anlatan,insanın kendi kendine algılayamadığı,ama svevo okuyunca tanımlayabildiği tüm gizli duyguların büyük ustası'...
 • "hiçbir zaman sakin olamamak belki de benim yazgım" demiştir svevo.

  öyledir. her zaman tedirgindir. hep iki durumun arasındadır, kararsızdır, ama hiç bir zaman çok da üzgün değildir. kaybetmenin ironisini yapar düzenli olarak. bu yüzden svevo okurken hissettiğiniz ruh hali hüzünden çok derin bir ironidir, ince bir gülümsemedir. zeno'nun bilinci yeryüzünde yazılmış en eğlenceli metinlerden biridir belki de, özellikle sigarayi bırakma bölümüyle. joyce'la da iyi arkadaş oldukları bilinir edebiyat çevrelerince, ikisinin tarzı birbirlerinden çok farklı olmasına rağmen, iki ayrı ülkede modernist edebiyatın öncülerinden olmuşlardır.

  aylak adamdan çok öncedir svevo, belki de en tedirgindir o'dur.
 • gerçek adı ettore schmitz'dir.. (1861-1928)..

  çok $anssız bir oğlak kendisi.. zira çoğunluk tarafından bilinen zeno'nun bilinci'ni yayımladığında 62 ya$ındaydı, keza 67'sinde araba kazasında hayata veda etti.

  alman ve rus edebiyatı'na meraklı olan svevo, iyi bir yazar olma yolunda tıngır mıngır yürüyordu. ancak svevo 19'unda iken fatih çar$amba'da züccaciye dükkanı olan babası francesco amca iflas edince, oğul svevo bankada çalı$maya ba$ladı. anne-babası öldüğünde ve evde çorba yapacak kimse kalmadığında, lavia veneziani yengeyle evlendi, ya$ 28. aslen yahudi olan svevo karı dırdırına dayanamayarak katolik oldu.

  denizcilikte kullanılan boyaları imal eden veneziani'lerin fabrikasına girdi. hatta $irketin ingiltere'de bir $ubesini kurdu. $irkette çalı$ırken biriktirdiği paraları (ki artık malboro'yu bırakıp samsun içiyordu) yazdığı 2 kitaba yatırdı. bankada çalı$tığı yıllarını anlattığı una vita (bir ya$am) ve senilità* (ya$lılık) adlı kitapları pek ilgi görmeyince kitap yayımlamaktan vazgeçti. ama yazmaktan yılmadı.

  1907 yılında papazın çayırı'nın ilk hareketlenmeye ba$ladığı zamanlarda trieste'de ingilizce öğretmenliği yapan james joyce ile tanı$tı. joyce ile ondan ingilizce dersleri alan svevo'nun dostluğu ölene kadar sürdü. özellikle senilità'dan etkilenen joyce, yazdıklarını yayımlaması için kendisini te$vik etti. ve 1919'da yazmaya ba$ladığı "zeno'nun bilinci"ni 1923'de bitirdi ve yayımladı. ancak yine ilgi görmedi ve önemsenmedi. ancak joyce'un önerisiyle fransızcaya çevrilen kitap, ülkede büyük yankı uyandırdı. eugenio montale'nun etkisini de unutmamak gerekir.

  tam tanınmaya ba$ladığı sırada, geçirdiği araba kazasınından birkaç gün sonra öldü.. allah taksiratini affetsin..

  resmi için: http://www.triesterivista.it/…mages/svevo italo.jpg
  kitapları için: http://www.ideefixe.com/…te.asp?kid=227&query=0&f=1
 • romanlarındaki yan karakterleri okurken dostoyevski'yi akıllara getiren italyan yazar.