• ne basbakani nede hukumeti istia etti ,gerci bundan sonra ne faydasi olacak ama boyle rahat bir ulke
  • 22 nisan -3 mayıs 2020 tarihleri arasında 12 günlük tatil yapma hayallerimin suya düştüğü ülke.
  • italya, tunus'a tıbbi malzeme taşıyan gemiyi italya'a açıklarında resmen korsanlık yaparak kıyıya çekmiş ve el koymuş.
  • italya'da gün gün koronavirüsten ölenlerin sayısı şu şekildedir:
    22 ve 27 şubat arası 10
    27 şubat ve 2 mart arası 18
    2 mart ve 6 mart arası 49
    7 mart 36
    8 ve 9 mart 97
    10 mart 168
    11 mart 196
    12 mart 189
    13 mart 250
    14 mart 175
    15 mart 368
    16 mart 349
    17 mart 345
    18 mart 475
    19 mart 427
    20 mart 627
    21 mart 793
    22 mart 651
    23 mart 601
    24 mart 743
    25 mart 683
    26 mart 662
    27 mart 969
    28 mart 889
    29 mart 756
    30 mart 812
    31 mart 837
    1 nisan 727
    2 nisan 760
  • bu virus bir sekilde bitecek .ve inanin insanlar italyaya tatile kosa kosa gidecekler
  • bugünkü koronavirusten ölenlerin sayısı 743 olarak açıklanmıştır. bugüne kadarki en yüksek ikinci sayısı. azalma eğilimine geçti diye sevinmişken bu sayı hiç iyi olmadı.
  • tam zamanında hayallerimin ülkesini gezip dönmüşüm. ne turist yoğunluğunun olduğu yaz mevsiminde gittim ne de koronavirüsün italyanları helak ettiği kış mevsiminde. sonbaharın ılık günlerinde tertemiz gezdim geldim.

daha bugün 700'den fazla insan ölmüş yahu bu koronadan.

fıstık gibi ülke, sokakları içilebilir su çeşmeleri ile dolu. zamanın papa'sı fakir halk da temiz suya ulaşabilsin diye her sokağa çeşme yaptırmış, özellikle roma'da çok denk geldim. bologna'da hiç görmedim sanırım. milano'da görünce de baya şaşırmıştım. yani koskoca fashion week'ler falan ama sokak arasındaki çeşmelerden nasibini almış. aman neyse suya 2 euro vereceğime bu çeşmeler hayatımı kurtarmıştı.
    çeşmelerin türkiyedekilerden farkı üstünde "hayrattır" yazısı olmaması ve aslan kaplan, kuşlu muşlu hayvanların ağzından burnundan suyu içmeniz.
  • 2009 ve 2010 yıllarında 6 ay torino'nun grugliasco semtinde yaşadım. comenius asistanı olarak oradaki bir orta okulda yardımcı ingilizce öğretmenliği yaptım. programın yerleştirme sonuçları belli olur olmaz okul müdürü bana harika ingilizcesiyle mail atmıştı, ki kendisi ingilizce öğretmeni değildi.

okuldaki öğretmenlerden biri oradaki fiyatlara oranla çok daha uygun bir fiyatla evleriyle aynı bahçedeki garajın üstündeki çatı katını eşyalı olarak bana kiralayabileceğini söylemiş. severek kabul ettim. ilk gittiğimde okul müdürüm beni hava alanından kendi özel arabasıyla aldı üstelik karşılamaya okulda görevli olan iki ingilizce öğretmeni daha gelmişti.

oturma izni, hastane, bankacılık bir sürü bürokratik işlerimde hep yanımda oldular. ev sahiplerim zaten şahaneydi. beni akşam yemeğine davet ediyorlardı. okula daha kısa sürede gidebilmem için kendi bisikletlerinden birini ödünç vermişlerdi. sık sık bir ihtiyacım olup olmadığını soruyorlardı.

her hafta mutlaka dışarda ya da birinin ev sahipliğinde akşam yemeği daveti düzenleniyordu. davet edilenler şarap ya da çikolata getiriyordu. yemek yemeyi, dedikodu yapmayı ve kahkaha atmayı çok seviyorlardı. kısacası her şey rüya gibiydi.

her dışarı çıktığımda farkettiğim şey genç insanların azlığı, ve yaşlı insanların ise yoğunluğuydu. parklarda oturuyorlar, kitap okuyorlar, bisikletle alışverişe gidiyordu bu yaşlı insanlar. süpermarketlerin önünde bisiklet park yeri vardı. hatta çalıştığım okulda da böyleydi. otopark küçücük, bisiklet park yeri ise büyüktü. öğretmenlerin çoğu okula bisikletle veya yürüyerek geliyordu.

kısacası kendini işlerine veya evlatlarına adayıp yaşlandığında bunalıma giren ebeveynler değillerdi onlar. kendi hayatlarini doyasıya zevk alarak yaşıyorlardı. belki de bu sayede bu kadar uzundu ömürleri.

şimdi ise bir virüs yüzünden ölüyor bu güzel yaşlı insanlar. hatta belki de büyük bir kısmı herhangi bir tıbbi müdahale dahi göremeden ölüyor.

italya'da günlük ölüm sayıları başlıklarını gördükçe evim ile okulum arasındaki parkta oturup kitap okuyan o güzel yaşlı insanlar geliyor gozumun önüne. kalbimin orta yerine bir taş oturuyor sonra.
  • italya'da karantinanın 17.gününde bildiriyorum .

italya corona virüs konusunda yaşanan son gelişmeleri toparlamak gerek sanırım.çünkü yine hani pik yapmıştı , yine artmaya başlamış düzelen birşey yok gibi entryler çoğalmaya başlamış.

bugün 24 mart 2019 yerel saat ile 18:00 (türkiye saati ile 20:00) itibarı ile son rakamlar aşağıdaki gibi,

toplam yapılan test sayısı:296.964
    toplam enfekte sayısı:69.126
    toplam aktif hasta sayısı:54.030
    yoğun bakımda ki hasta sayısı:3396
    ev de karantina altına alınmış belirti göstermeyen hasta sayısı:28.697
    toplam iyileşen sayısı:8326
    toplam hayatını kaybeden hasta sayısı: 6820

kaynak 1
    kaynak 2

hayatını kaybeden sayıları 2 günün ardından yine artışa geçmiş durumda ancak bunun en büyük sebebi yoğun bakıma kaldırılan hasta sayısının gittikçe artması. günlük ortalama olarak yoğun bakımda ki hasta sayısı 200 civarında artıyor maalesef. bunun sebebi de önceden hasta olanların durumlarının ağırlaşması.
    yoğun bakıma kaldırılan bu kişilerin yine önemli bir kısmının hayatını kaybedeceği maalesef aşikar olduğu için ölüm sayılarının da önümüzdeki günler de artmaya devam etmesi muhtemel olarak düşünülebilir. bu yüzden yoğun bakım da ki hasta sayılarının rakamları önemli.

bunların yanında karantinanın işe yaradığı söylenilebilir, çünkü hastalığın yayılma hızı hatırı sayılır bir şekilde azalmış durumda, günlük artış hızı son rakamlar ile hesaplandığında % 7,2' ye kadar düştüğü görülmekte. bundan 2 hafta önce bu rakamların her gün 2 'ye katlanarak exponansiyel arttığı düşünüldüğünde karantinanın işe yaradığı aşikar.

ayrıca yarın itibari ile italya'da 80 kritik sektör hariç üretim faaliyetlerinin tamamen durdurulması kararı alındı . bu hayati faaliyetler dışında kalan sekörler dışında tüm ekonomik faaliyetler şu an için durdurulmuş durumda.

kaynak

son olarak dışarıya çıkmanız gerekli durumlarda sorgulanırsanız göstermeniz gereken belge de dün itibarı ile ufak değişikliler yapıldı.artık spor , market veya başka bir şey için çıktığınızda ufak bir açıklama şeklinde nereden nereye gittiğinizin de belirtilmesi gerekiyor ve polis tarafından bu açıklama yetersiz görülürse kesilen para cezası bu akşam itibarı ile 400 euro'dan 3000 euro'ya çıkarıldı.

yeni autocertificazione formu

italya'da son durumlar özetle bu şekilde .
    bunları ve daha fazlasını periyodik olarak takip etmek isterseniz cenova'dan iki gazeteci türk arkadaş günlük veya 2 günlük olarak çektikleri videolar ile italya ve avrupa'da ki son durumu anlatıyorlar.

italya'da son durum
  • ıtalya 23 mart itibariyle 6820 kişi corona virüs dolayısıyla vefat etmiş iken 1.5 milyarlık çin'de sadece 3281 kişinin vefat ettiğine inanmıyorum. internette herkes bulabilir. son 3 ayda 8 milyon telefon hattı kullanıcıları çin'de azalmıştır.
hesabın var mı? giriş yap