şükela:  tümü | bugün
69 entry daha
  • doğru, fakat eksik önerme.

bir ülkeyi güzel yapan coğrafyasından önce içinde yaşayan insanların medeniyet seviyesidir.

ege’nin iki yakası benzer coğrafi özellikler ama çok derin kültürel farklılıklar gösterir. bizim aleyhimize olan bu kültürel farklar da oraları çok daha güzel yapar.

yıllar önce kıbrıs’la ilgili bir belgesel izlemiştim. kktc’deki rumlardan türklere geçen ama bakımsız kalan bahçelerin hali içler acısıydı. muhabirle bölgede yaşayan bir çiftçi arasında geçen şöyle bir dialog hatırlıyorum:

+şimdi bu bahçenin eski sahibi olan rumlar gelse görse ne olurdu?
    -ne diyim, utanırdık.
  • y kuşağı mıdır nedir? sizin yapacağınız kıyaslamanın amk . iki fotoyla neyi kıyasladığınız belli değil.palermo vs yozgat
    özet geç diyen dillerinizi s*
  • genel bütün ülkeye bakarsak su götürmez bir gercektir dogru.

deniz kenari tatil yöreleri klasmaninda bakarsak ise siralama türkiye=yunanistan > italya olarak düsünülebilir. yunanistan ve turkiye nin denizinden güzel deniz avrupada ufak bölgeler haricinde bulamazsiniz. mesela o cok ovulen french riviera nin denizi gercekten bir kac koy haric bok gibi pisdir, dalgali ve deniz anasindan gecilmez. ıtalya da ise yunanistan ve turkiye ile yarisabilecek denizler sadece sicilya, sardegna ve cizmenin topugunun ustunde ki bir kac bolge. ıspanya desen zaten rezalet mallorca haric cöp denizler, belki almeria.

ama sehir turizmi icin turkiyenin elinde istanbuldan baska kayda deger hicbir sehir yok, italya yi köy köy gezebilirsin. yunanistan da sehir olarak zayiftir ama yine genele vuruldugunda turkiye’den iyidir.

fiyat/hizmet olarak bakarsan türkiye rakipsizdir orasi ayri
  • turkiye’yi bahsi gecen ulkelerle kiyaslarken kullandigi gorselleri nerden buldugunu merak ettigim bir yazarin actigi baslik.. bir yanda yunanistan’in en bilinen sehirlerinden biri olan santorini, diger yanda turkiye’nin neresi oldugunu bile anlayamadigimiz yerleri.. koy bakalim bi kelebekler vadisi, bi gocek, bi adrasan.. sonra kiyaslayalim..
  • italya’da şu ana kadar 2.5 sene yaşamış bir olarak italya’nın türkiye’den mimari(bir zahmet) ve doğal olarak daha güzel, türkiye’nin ise italya’dan daha konforlu olduğunu söyler geçerim. yunanistan’a ise turist olarak gittiğim için bir fikrim yok. turistik yerlere turla gidip gezdikten sonra ahkam kesenleri ciddiye almayın bile.
  • italya sadece türkiye'den değil dünyanın bütün ülkelerinden daha güzeldir.
  • türkiye'nin doğası hepsinden güzel. sen önce git bir karadeniz'e. türkiye sadece bir akdeniz ülkesi değildir. şehirlerin içinden geçerek gör. sadece iznik'e giderken dağların arasından geçmek bile harikuladedir. kaş'a giderken elmalı'dan aşağı indin mi.. memleket çok güzel. oralarda da doğa güzel olabilir ama türkiye bir başka. mimari ,tarihi yapılar açısından italya açık ara dünyada ilk sıralarda gelir. maalesef bizim eksik yanımız da burasıdır. ancak dert etmeye gerek yok. önemli olan doğayı korumaktır. o güzellikleri çöp yığınına cevirmemektir. ne zaman bir ormana gitsem çöp yığınına rastlıyorum. bir insan nasıl eline geçen herşeyi böyle şuursuzca ormana, denize atabiliyor. ne zaman görsem ağzımı çok pis açıyorum. yedi sülalesini anıyorum. yeter artık atmayın şu ormanlara her bokunuzu. pikniğe geldiğinizde attığınız çöplerin içinde oturmayıp temiz yer arıyorsunuz sonra orayı da çöp yığınına çeviriyorsunuz. evde de böyle mi davranıyorsunuz.
  • italya, yunanistan burarlar hep hojdur ama benane
  • yunanistan’ı gören herkesin imzasını atacağı tespit. özellikle zakynthos, mykonos ve santorini açık ara. ama italya’dan önce ispanya adalarını da tavsiye ederim.
  • tamam daha güzel ilgi manyağı kardeşim. şimdi bak şurdan siktir ol git.
171 entry daha