şükela:  tümü | bugün
  • bu sadece italya için degil, fransa için de söylenebilir. bu ikisi markalar yaratabilmiş ve bu markaların pozitif özelliklerini üzerlerine giyebilmiştir. ispanya ise tabi kişisel yorumum franco'nun diktatör rejimi sırasında içe kapalı bir dönem yasadıgı için bu anlamda çok geride kalmıştır.

örnek:
    (prosciutto vs jamon)
    (champagne vs cava)
  • şu sıralar çok merak ettiğim karşılaştırma*.
  • her ikisi de 2002 dünya kupasında güney kore'ye karşı kaybetmiştir. ancak daha sonra adalet tecelli etmiş, 2006 dünya kupasını italya, 2010 dünya kupasını da ispanya a milli takımları kazanmıştır.
  • ispanya eskisi gibi futboluyla zevk vermiyor.ayrıca paslaşmaları fena halde izleyenleri sıkıyor.italya ise defansı ile geçilmez bir kale.hucumda ise harika işler yapmaya devam eden bir oyuncuya sahip.kim mi? telli telli balotelli :)
  • 4 sene italya, 2 sene ispanya'da yaşamış biri olarak söylüyorum; iklim koşulları hariç italya üç koyar bir sayar.
  • italya'nin onde tamamlayacagi karsilastirma. kultur, tarih ve gastronomi mirasi konusunda italya'ya kafa tutabilecek cok az ulke vardir dunyada.
  • italya sanayi,gelişmişlik ve kültür açısından ispanyanın çok önündedir.ikisininde akdeniz ülkesi olması kimseyi yanıltmasın italya sağlam koyar.

ispanyanın tek artısı fazla şişirilmiş bir ülke olmasıdır, benim zavallı ülkem türkiye'ye biraz nefes alma imkânı sağlansa azıcık gelişse ve şu ortadoğu– terör sorunlarıyla uğraşmasa emin olun ispanya'dan daha gelişmiş daha medeni bir ülke olurduk çünkü biz daha potansiyelli bir ülkeyiz.

neyse akdeniz ülkeleri genel sıralamam şu şekilde:

1fransa
    2 italya
    3 ispanya
    4 türkiye
    5 yunanistan
    6 hırvatistan
  • corona virüsten sanılanın aksine ispanya çok daha fazla etkilenmiştir.
    yapılan test sayısı:
    italya:906.864
    ispanya:355.000
    vaka sayısı:
    italya:147.577
    ispanya:158.273
    kritik durumdaki hasta sayısı:
    italya:3.497
    ispanya:7.371
    kaynak: https://www.worldometers.info/coronavirus/
  • gezdiğim iki ülke, ikisine de sempatiğim.
    bana hangisinde yaşamak istersin illa seç deseler italya derim ama