şükela:  tümü | bugün soru sor
 • italya'da sadece floransa ve roma'yı deneyimlemiş birisi olarak söyleyebilirim ki; italya'da bir ay kalsam bir kere bilet, kart vs. kullanmam. tamam abartmayalım ama oldukça fazla bedavaya kullanabilirim araçları.

  metrolarda çok az güvenlik var. turnikeden atlasanız ruhları duymaz. hele yoğun saatler çok kalabalık olduğu için daha rahat olursunuz. otobüslerde ise durum daha rahat. bütün kapılardan binebiliyorsunuz araçlara ve bileti gösterdiğiniz cihazlar ön, orta ve arka kısımlarda bulunuyor. göstermeseniz kimse sormaz ki zaten şoförün oturduğu yer tamamen kapalı. tramvaylardaki durum otobüslerle aynı.

  son olarak italya içinde dört kere şehirler arası tren kullandım sadece bir kere biletimi kontrol ettiler. yakalanırsanız 100 euro artı bilet parasını ödüyorsunuz. ama dediğim gibi risk almak size kalmış. riske edip daha fazla şehir görebilirsiniz.
 • birçok avrupa ülkesindeki gibi insanların namuslu oldukları varsayımından hereketle dizayn edilmiş sistemler. hırsızlık yapmayı, vergi kaçırmayı, kul hakkı yemeyi adet edinmiş ucubeler turnikelerden atlarken kendilerini çok zeki zannetseler de bu hareketler elin avrupalısının türklerin ne kadar düşkün ve gurursuz olduğuna kanaat getirmesinden başka bir boka yaramıyor.
 • turkiye de islerin neden bu kadar kontrollu yapildiginin nedenini okudunuz.

  tanim: italya da toplu tasimada guvenli onlemleri azdir.
 • sadece insanlar için olan bir hizmettir.
 • avrupa'nın bir çok ülkesinde ulaşım araçlarını yöneten kimselerin asil görevi aracı yönetmektir. bilet kontrolü yapmak değil. bunu bilmeyen bir kısım cahilin kendini akıllı sanmasına neden olan taşıma sistemidir. şoför kontrol etmiyor diye bilet almayan uyanık cahiller kontrolör geldiğinde en az 50€ cezayı anında paşa paşa öderler. ödemek istemezlerse polis karakoluna kadar eşlik edilir.
 • tek bir bilet ile gezmeniz roma ve venedik' te dolaşmış biri olarak sadece denetimci beyfendi ve ablalarımıza bağlıdır.

  gerçi denetime yakalanan bir arkadaşım abicim öğrenciyim bilet satan bir yer bulamadım otobüse binmesem uçağımı kaçırıcaktım diyerek işin içinden sıyrılmıştır buda bir yere not edile.(olay saati: sabah 8 suları, olay yeri: venedik, camping rialto kamp alanı)
 • toplu taşıma kurumlarının hizmet ve çalışma performansını bilet kontrol etmek üzerinden değerlendiren salakları gün yüzüne çıkarmıştır.

  o kurumların işi insanlara iyi toplu taşıma hizmeti verebilmektir arslanım. bilet kontrolü yapmak değil. bıkmadan usanmadan fare gibi yeri kazıp metro yapmalarının, yetinmeyip her yöne otobüs-tramvay hattı çekmelerinin sebebi de budur.

  tek şehirde 300+ istasyonluk metro ağı kuran adamlar bilet kontrolünü mü beceremeyecek?

  (bkz: he amk he)
 • (bkz: roma pass)
 • baskent roma haricinde, napoli de haric, toplu tasimayi fazla gozlemleyemedigim icin, kesin konusamayacagim ama, roma'da, metro hatti haric, ozellikle turistik ve belli bir kesimin kullandigi bolgelerde isleyen otobus hatlarinda otobuslere cok fazla kontrolor biner.bizim gibi iett otobuslerinin bugulu camindan bakarken kulaginda kulaklikla klip ceken gencler icin kim hangi durakta biner, kim kimdir ve kime ne muamele ceker tahmin etmesi zordur, bir de dusunsene ters koltukta oturuyorsun, kaos cikar. siyrilmasi cok kolaydir. uzun sureli kaliyorsaniz zaten cebinizde cantanizda fazlasiyla bilet birikmistir, o gunun tarihine ait bilet ariyormus gibi kutuna yakin hissettigin ilk bileti gosterdiginde zaten tarih kontrol etmekle ugrasmayacaklardir. hasbelkader her seye ragmen yakayi ele verdiyseniz, burada oderseniz 50 euro, sonra odeyecekseniz 100 euro diyerekten size bir adet form doldurtacaklardir ciddi bir tavirla, o da pasaport numarasi, ikamet adresi, isim soyisim irt zirt her seyi barindiran bir formdur. oss'de nasil salladiysak bu formda da sallariz. vatandasimin gozu vataninda ne kadar aciksa orada da olmalidir degil mi? boyle ufak tefek bilgiler en tecrubeli gezgininden en titregine herkesin isine yarar. ayik olun, termini dediginiz bizim icin uzuncayirdan ibaret.

  not: uzuncayirda hayatta kalabilenler icin napoli dedigin nedir ki gulum?

  vaffanculo.