şükela:  tümü | bugün
  • bir suredir italya'dayim, inanilmaz bariz bir koku ve tat farki olmasa bu basligi inanin acmazdim.
    hani biz tarim ulkesiydik? hani en verimli topraklar, gunesimiz, havamiz, koylumuz?

kucuk bir domatesi kesince butun odanin koktugunu en son cocukken yasadigimi hatirliyorum turkiye'de. kirmizi rengini unutmusum gormeye gormeye.

turkiye'de tarim kalitesinin ne kadar dustugunu su kiyasi yapmadan anlamak imkansiz.
  • italya hükümeti çiftçisine domatesin kg'ı başına 2 € sübvansiyon verdiği için çiftçi açısından oluşan lezzet.
  • domates diye posa, salatalık diye karton yediğini bilmeyen milyonlar var ülkede. yediğimiz hiç bir meyve/sebze doğal değil. insanlık tarihinin başlangıcından itibaren insan güçsüzleşiyor. bu son senelerde daha da arttı. beyin fonksiyonları ilerlemiş olsa bile fiziksel olarak hızla düşüşte. e ülkemizde durum daha kötü. ne yediğimiz belli değil. bu şartlarda doğan çocuklar ya hasta, ya eksik, ya az gelişmiş.

bilimsel olarak karşılığı nedir bilemem ama adeta dnamız güçsüzleşiyor giderek.
  • italyada olduğunu belirtmenin alternatif yolları.

oysa ki ülkemin koyununu bile bir farklı baktığı gerçeği.
  • bir suriye domatesi** kadar lezzettli olmayan avrupai domatesin özendirilmeye çalışılan son durumu.
  • akıllarda "mozarella" çağrışımı yaparak daha da üzmüştür.
  • italya'yı bilmem de haftasonu 24kitchen'da bir polonya şehrindeki semt pazarını gördüm, dibim düştü. o gıdaların kokusu tvden evi doldurdu öyle güzel görünüyorlardı.
  • kesinlikle katıldığım gerçektir. italyadayken bazen üşenir direk konserve domates alırdım sos hazırlarken kolay olsun diye. düşünün yani bizde konserve ne alırsanız iğrençtir, ama o domatesler... hala kokusu burnumda tadı damağımda. tazesinden bahsetmiyorum bile. bir tek benim dikkatimi çekmemiş demek ki. sevindim.
  • israilden ithal edilen genetiği ile oynanmış kısır tohumlar ile üretim yapılmasından kaynaklı durum. koskoca ülke kendi tohumlarını üretemeyecek hale geldi.

ekleme: abudiya adlı yazar uyardı, yerli tohum üretimine engel olan bizzat devletin kendisiymiş...
    tohumculuk kanunu