*

şükela:  tümü | bugün
  • olabilir: önlemler alınmazsa ve sıkı karantinaya geçilmezse olacak olandır. bu durumda dışarıda onbinlerce hasta vatandaş var demektir.

olmayabilir: sıkı karantina uygulanırsa durum çok kötü olmaz. belki de dışarıdaki binlerce hastayı hızlıca tespit edebilmişizdir.

önemli olan ipin ucu kaçmadan zorunlu ev karantinası uygulanması ve dışarıdaki hastaların sayılarının artış hızıyla paralel test sayısını artırmak.

ipin ucu kaçtı mı? evet.

edit: başıma düşen başlık.
  • ben korkuyorum, "bazılarınız sevdiklerinize zamanından önce veda edeceksiniz" demişti (bkz: boris johnson),

cidden su derdi basımıza açanların abv ya
  • olmayız

(bkz: şehir hastaneleri)
  • italya'da beter olmayız yaşlı sayımız italya kadar fazla değil ancak bu gidişle 75 yaşının üzerinde kimse kalmayacak gibi hiç bir şekilde önlem alınmıyor kısa sürede herkese bulaşacak gibi şuan nüfusun %15'ine çoktan bulaştı bence.
  • (bkz: akmhp)nin bulduğu çözümler;

daha fazla beton üretmek.

(bkz: kanal istanbul) vb.
  • geliyordu gelmekte olan...
    insanlar solunum cihazı bulamayıp italyadaki gibi ölünce yada seslerini bir hemşireye duyuramadan koridorlarda yatarak iyileşince mevcut siyasi yönetimin ipini cekecektir.. koltuk sevdası sebebiyle sayılar italyadan daha beter olduğunda da seffaf olunacak mı ? yoksa önlem için 2 haftacık hayatı durduracaklar mı... eger ölmezsek izleyip görecegiz...
  • yaşlı sayımız italya kadar fazla değilin bir mantığı yok. ortalama ömür 80 olan bir ülkeyle 70 olan bir ülke arasında corona ölümleri için de benzer bir farklılık olacaktır. corona yaşlı insanı öldürmüyor, bağışıklık sistemi zayıf insanı öldürüyor. senin 70 yaşındaki yaşlılarının bağışıklık sistemi zayıfsa ona etkisi italyadaki 75 yaşındaki ile benzer oluyor.
  • türkiye italya'dan beter olacaksa, tüm avrupa'nın italya'dan beter olması lazım zira uygulamalarımız aşağı yukarı aynı. daha yüksek hasta ve ölüm vakalarına rağmen tüm avrupa işine gitmeye devam ediyor. öyle topyekün bir sokağa çıkma durumu söz konusu değil. iş ve zorunlu ihtiyaçlar dışında da bilinçli kesim evinde her ülkenin vurdumduymaz kesimi de sokaklara çıkmaya devam ediyor bu her yerde böyle.

sözlük kısmına gelirsek burayı ciddiye alan var mı bilmiyorum ama almamanızı tavsiye ederim. burada yazılan herşey politik hezeyanlar üzerine kurulu. mevcut tüm değerler sabit iktidar farklı olsa farklı yorumlayacak insanlarla dolu burası, ben arada bakıyorum pratik haberlere erişmek için, altındaki entry'lere götümle gülüp geçiyorum, psikiyatrik vaka sözlükçülerin çoğu, destek almaları lazım.
  • %100 italya'dan beter olacağız.
    böyle bir pandemi karşısında hiçbir hazırlığımız olmadığı gibi hazırlık yapabilecek ve süreci artıya çevirebilecek zekaya sahip bir hükümetimiz de yok kaldı ki böyle bir niyetleride yok gibi görünüyor
    yatırımlar hastanelere,teknolojiye kısaca bilime değil camilere, diyanete aktarıldı.
    böyle bir durumda da beklenen sonuca doğru ilerliyoruz.
    selam ve dua ile!!