• otelinizin muazzam bir kahvaltısı var diyen italyan arkadaşa sövmekle geçmişti ilk günkü italya kahvaltım. espresso, her çeşit kruvasan, bin çeşit kadar marmelat ve reçel. kolay adapte olan bir insan olduğum ve tatlıyı sevdiğim için alıştım ikinci gün.

yine de merak edip klasik italyan kahvaltısı hep böyle midir, diye sordum 70'lerindeki meslektaşıma. böyle derken? dedi. işte kruvasan, marmelat ve espresso böyle boktan mıydı hep geleneksel italyan kahvaltısı, dedim. yok benim gençliğimde farklıydı her şey, dedi. nasıldı, dedim. kahvaltı sadece espresso ve sigaraydı, çok güzeldi, dedi.

sonra beatles'ın 1965 yılındaki velodromo vigorelli milan konserine gitmek için evden nasıl kaçtığını anlatmaya başladı.

(bkz: ipek'e yardım elini uzat)
  • sadece kahve ve sigara ile yapılan kahvaltıymış. her gün italyan kahvaltısı yaptığımı bilmiyordum. artık ''ben her gün italyan kahvaltısı yaparım yeeaaa'' diyerekten kızlara hava atabileceğimi öğrendim. sevindim. negzel.
  • tatlı üzerine kurulu gibi. tatlıyı, sert kahve tadı eşitler diye düşünüyor olabilirler, bilemem niyetlerini. kruvasan ve kahve temel taşlarını oluştuyor. zaten orda yapı paydos, başka taş falan yok yani. temeli yeterli görmüşler. meyveli , jöleli, marmelatlı pastalar bonus.
    kimileri buna kahvaltı demez bile. kimileri sabah sabah şeker komasına ne gerek var diye düşünür. ben fevkalade engin görüşlü bir kimileri olduğumdan ve memleketimizin bazı yörelerinde sabah kahvatısının çorba ya da ciğer kebapla falan yapıldığını bildiğimden, yadırgamamaya çalışırım. hatta, italyanlara hep moral veririm bu hususta. hı hı, tabiy, sizin kahvaltınız çok zengin, aşırı güzel, bu kruvasan beni akşama kadar acıktırmaz, bu görkemli çeşitlilik, bu damak tadı beni sağ komaz falan derim. o kadar iltifat ediyorum hala daha bi dilim ekmek vermiş değiller. ayıbolüyö.
  • kayısı marmelatlı bir kruvasan ve sert bir kahvedir genelde. ben menemene rastgelmedim hiç..
  • kahve ve biskuvi ile yapildigini cok gordum. hatta baska turlusunu gormedim desem yeridir.

sigara kisisel tercihtir.
  • bu sabah floransada "omlet var mi" sorusuna karsilik almis oldugum cevaba istinaden aslen gercekte hic var olmadigini anladigim sey. getirdikleri aksamdan kalma kabakli mabakli, yumurtanin sirf sarisindan yapilmis igrenc bol tuzlu bir seydi. bu tip seyler yerine daha garanti olan sandvic turu seyler tercih edilmelidir.
  • barda yapildigi zaman, kuruvasan (sade/kremali/cikolatali) ve kahveden (daha cok cappucino/espresso) olusur genellikle.
    evde ise kayisi receli/biskuvi vs. ve kahveden olusur **.

peynir, zeytin, yumurta ve sucuk gibi seyleri kaldiramayan kahvaltidir.
  • türk usulü kahvaltının* yanında esamesi bile okunmaz.
  • sınırsız çay yoksa gereksizdir.
  • italyan bir ailenin evine konuk olmuştum. hep beraber kahvaltı yapıcaz diye masaya oturduk. bisküvi (bildigin sari ve yuvarlak bim biskuvisi) ve espresso geldi. hep beraber onu yedik.
hesabın var mı? giriş yap