• tatsız peynir + domates
  • bir yemek öğünü değil de daha çok "espresso içmeden önce bir şeyler atıştıralım" modundadır. italya' daki ilk sabahınızda önünüzdeki reçel ve kruvasanları görüp de hassiktir (kahvaltıda şekerli şeyler sevmeyenlerdenim) dedikten sonra, birlikte geldiğiniz ekipteki abinin yanında getirdiği poşetten peynir, zeytin ve bursa domatesi çıkardığı an, aslında ne kadar dandik bir kahvaltı olduğunu daha iyi anlarsınız.
  • her yer kruvasan, pizza ve makarna
  • tiramisu gibi kahvaltıdır. yani tam bir pick me up. hahaha. boktan bir espiriyle başladım çünkü nabzım coşmuş durumda.

italyan kahvaltısı üç ögeden oluşur. şeker, kafein ve nikotin. zenginseniz sonrasında kokain de olabilir.
    dediğim gibi bu kahvaltının talebi pick me up, beni ayaklandır, beni kaldır, coştur ve duvarlara tırmandır oluyor.

klasik italyan kahvaltısı cornettive caffe* ile yapılır. nikotin ve kokain opsiyonel olduğu için istediğiniz yöntemle bünyeye zerk edebilirsiniz. fakat islam kültürüyle yetişmiş yazarlar cornetto yemeden önce iki kere düşünse iyi olur çünkü bazı tariflerde domuz yağı kullanılır. marmelatlısı da böyle kremalısı da. hamurunda domuz var yani haberiniz olsun.

kahvaltı kahve barında başlar ve tuvalette biter. çünkü kahvaltıdan sonra kaka yapmamak sağlıklı bireyler için mümkün değil. tuvalet performansınıza göre kahvenin önünüze gelmesinden itibaren 10-15 dakikada savaşa hazır bir şekilde çıkarsınız.

yani kısacası italyan kahvaltısı diye birşey yoktur. şeker kafein ve nikotini kan dolaşımına serum kokteyli şeklinde de alabilirsiniz.

sonuçta nabzınızın %10-%20 artması garanti.
  • otelinizin muazzam bir kahvaltısı var diyen italyan arkadaşa sövmekle geçmişti ilk günkü italya kahvaltım. espresso, her çeşit kruvasan, bin çeşit kadar marmelat ve reçel. kolay adapte olan bir insan olduğum ve tatlıyı sevdiğim için alıştım ikinci gün.

yine de merak edip klasik italyan kahvaltısı hep böyle midir, diye sordum 70'lerindeki meslektaşıma. böyle derken? dedi. işte kruvasan, marmelat ve espresso böyle boktan mıydı hep geleneksel italyan kahvaltısı, dedim. yok benim gençliğimde farklıydı her şey, dedi. nasıldı, dedim. kahvaltı sadece espresso ve sigaraydı, çok güzeldi, dedi.

sonra beatles'ın 1965 yılındaki velodromo vigorelli milan konserine gitmek için evden nasıl kaçtığını anlatmaya başladı.

(bkz: ipek'e yardım elini uzat)
  • kahvaltı diye bildikleri sabahları macchiato ve kruvasan tüketmek hangi kahvaltı??
  • genelde akşam yemeği geç ve ağır yendiği için çoğu italyan sabah acıkmamış olur. o yüzden bir bar tezgahına dayanarak krosan ve caffé macchiato ile iş bitirilir. hatta çoğunlukla öğle yemeği de atlanır; belki bir sandviç ve kahve ile geçiştirilir hızlıca. italyanların iyi yemeğe olan tutkusu ancak hava karardıktan sonra kendini gösterir. gün ışığında sadece turistler yemek yer.
  • adeta kahveye bağımlı olan italyanlar için kahvenin yanında her şey kahvaltı demek olabilir. yeme alışkanlıkları bölgelere göre farklılıklar gösterse de genelde ponçik isimli içi kayısı reçelli yiyeceğin öne çıktığı italyan kahvaltısında, bisküvi ve pastaneden alınma çeşitli tatlı ve tuzlular bulmak mümkün. güne enerjik başlamayı seven italyanlar, fiziksel ve zihinsel aktiviteleri için enerji verecek besinlere ihtiyaç duyarlar. bu arada olur da italya’da sabah cappucino yerine filtre kahve isterseniz, anında turist olduğunuzu anlayabilirler. çünkü italyanlar sabahları cappucino’dan başka bir şey içmezler.
  • italyan bir ailenin evine konuk olmuştum. hep beraber kahvaltı yapıcaz diye masaya oturduk. bisküvi (bildigin sari ve yuvarlak bim biskuvisi) ve espresso geldi. hep beraber onu yedik.
  • genelde üç bilemediniz dört parçadan oluşan yapay bir kahvaltı biçimidir. yapay diyorum çünkü güney avrupa kahvaltılarının birbirlerinden pek bir farkı yoktur. ama bir italyanla kahvaltı edecekseniz ortaya peynir ve zeytin koyarsanız size gözlerini kısarak bakarlar; sebebi basittir. bir italyan peyniri ya yemekte eritilmiş biçimde veya akşam yemeği sonrası şarap ve ekmekle beraber tüketir. zeytin de benzer şekilde kahvaltılık değildir. domates, salatalık ve az çeşit yeşilliğe daha girmedim. espresso, küçük bir çörek bazen biraz nutella veya reçel ile 'geçiştirirler'. bize göre kahvaltı bu demek değildir. kahvaltı yapamayan benim gibilerin hızlıca uyum sağlayabileceği bri atıştırmalık türüdür italyan kahvaltısı. espresso ve muz da beraber güzel gidiyor bu arada.*
hesabın var mı? giriş yap