şükela:  tümü | bugün
  • sarımsak sosuyla mı yoksa soğanla mı daha iyi olur tartışması getirilen ama italyanların büyük çoğunluğunca sarımsakta karar kılınan, yanında ekmek le servis edilen, çok haşlanmamış, enfes makarna.
  • benim için bir yaşam biçimi. tagliatelle olsun, tortellini olsun, tantuni olsun, onlarsız bir hayat düşünemiyorum.
  • aman allahım dünyanın en güzel şeyidir. evet en güzelidir bunun için italya'da yaşamanız gerek. en güzelleri güney italya ve orta italya'da bulunur.
  • italya'nın 20 bölgesinin her birinde en az bir düzine geleneksel ve genellikle evde taze olarak hazırlanan makarna çeşidi var ki bırakın bizi bir çok italyan bile italya'da ki pasta çeşitlerinin tümünü saymaya sayamaz ve kendi bölge mutfağı dışındakilerin adını bile bilmeyebilir. italyanca makarnaya pasta denir ya da makarnanın az haşlanmış yani aldente yani (dişe gelecek denli diri) yenmesi gibi klişe bilgileri geçersek her makarna çeşidinin kendine özgü sosu olduğunu, çoğu makarnanın yumurtalı ve durum buğdayı kullanarak hazırlandığını, gnocchi adıyla bilinen ve patates unuyla hazırlanan şeyin 'pasta' sınıfına girmediğini hatta ravioli olarak adlandırılan mantı çeşitlerinin de ayrı bir grup olarak sınıflandırıldığını bilmek gerek. italyan makarnaları italyan restoralarında çoğunlukla ana yemek yani secondo piatto olarak değil primo piattodur yani antipasto (aperatif) sonrası yenilen giriş yemeği olarak sunulmaktadır. türksünüz ve bir italyan restoranında makarnanınız mideye indirdikten sonra elinizde bir ekmek parçasıyla tabaktaki sosu sıyırmak (tabağı sıyırmak sünnettir der atalar) hiç çekinmeyin çünkü bu gelenek coğrafyamıza özgü değil tersine italya'da "`fa la scarpetta!" deyiminin kaşılığı olan bu eylem sanırımroma imparatorluğu` döneminde roma coğrafyasına dolayısıyla bizim yaşadığımız topraklara da yayılan bir adet.