*

 • repubblica sociale italiana (the italian social republic veya republic of salo)
  mussolini'nin otto skorseny tarafından kurtarılarak getirildiği kuzey italya'nın alman hakimiyetinde bulunan topraklarında salo kasabasında 23 eylül 1943'de kurulmuş ve 1945 'e kadar bir şekilde varolmuş kukla devlet
 • o zamana kadar -en azından kendi sınırları içinde- alman askeri ve toplama kampları ile tanışmamış italyanların ikinci dünya savaşının oyun olmadığını anlamalarını sağlayan, yunanistan yenilgisinden sonraki ikinci olay. la vita e bella filmi de bu zamanları anlatır.
 • italyan toplumsal cumhuriyeti'nin (repubblica sociale italiana) gayriresmi adi.

  italya'yi ikinci dunya savasi'ndan dusurmek isteyen muttefikler once sicilya ve ardindan da brindisi uzerinden guney italya'ya cikarma yapar ve kuzeye dogru ilerlemeye baslarlar. daha onceki dunya savasinda da isler boka sarinca saf degistirmis olan italya, yine benzer bir davranisla nazi almanyasiyla olan birligini bozar ve kral 3. vittorio emanuele, benito mussolini'yi basbakanliktan alir. bunun uzerine yeni basbakan pietro badoglio mussolini'yi tutuklatir.

  daha sonra almanlar tarafindan kurtarilan mussolini, alman isgali altindaki kuzey italya'nin garda golu civarindaki kucuk salo kasabasinda yeni bir fasist cumhuriyet ilan eder. alman ss birliklerini takliden kurulan kara tugaylar vasitasiyla halk buyuk baski altinda tutularak savas devam ettirilir.

  savas oncesi faaliyetleri, iktisadi basarilari ve italya'nin kalkinmasindaki rolu sebebiyle onceleri halktan sempati toplamis mussolini, bu devleti kendi icin ikinci bir sans olarak gorur ve tekrar eski kuvvetine kavusmak ister fakat almanlarin elinde oyuncak olmaktan ileri gidemez.

  bu devlet, 25 nisan 1945'te kendisine karsi savasan partizanlar ve abd onculugundeki muttefik ordulari tarafindan yikilir.
  (bkz: bella ciao)
 • nazi almanyası yavaş yavaş sona doğru giderken, müttefik devletler (özellikle ingiltere) operasyon husky'yi yapıp güney italya'yı işgal etmiştir.işgal altında olmayan kuzey italya topraklarında da nazilerin desteğiyle italyan sosyal cumhuriyeti kurulmuştur.cumhurbaşkanı alman komandolarının hapisten kaçırdığı mussolini'dir.ingiliz işgal bölgesi ve kuzey arasında çatışmasız geçen bir kaç ayın ardından,normandiya çıkarması ve sovyet karşı saldırısıyla birlikte ingilizler hücuma geçmiş ve cumhuriyete son vermiştir.mussolini ise italyan halkı adına tutuklanıp idam edilmiştir.
 • italyan sosyal cumhuriyeti şeklinde incelense daha iyi olurdu gibime geliyor:

  (bkz: salo cumhuriyeti)

  edit: bunlar hep bizim taşıttığımız başlıklar.
 • almanya'ya, italya ile müttefiklik sonucu kenara attığı kuzey italya'daki hak iddiasını hayata geçirme fırsatını sağlamıştır bu cumhuriyet. güney tirol ve çevresindeki avusturyalı nüfus nedeniyle almanya'nın kendilerine iadesini zaman zaman talep ettiği bölge (irredantizm), italyan sosyal cumhuriyeti kurulurken almanya'ya katılmış, biraz değişiklikle birinci dünya savaşı öncesi avusturya/macaristan-italya sınırına benzer bir görünüm almıştır. almanya'ya katılımla birlikte italyan azınlık bölgeden zorla güneye göç ettirilmiştir.
 • türkiye cumhuriyetinin, 1930lu yıllardan 2012 yılına kadar uygulanan 19 mayıs gösterilerini ithal ettiği ülke. 80-90 yıl öncesinin siyasi rejim sembollerinin 2000lerde hala uygulanması ve bunun milli bilinç, milli duygular adı altında insanlara empoze edilmesi utanç verici.
 • nazi almanyasının kuklası olarak italyan lider benito mussolini tarafından 1943 yılında kurulmuş bir devlet saloda kurulduğu içinde salo cumhuriyeti diyede geçer
  bu cumhuriyetin kurulma nedeni italyanın müttefik devletlere teslim olması ve mussoliniyi baştan atmalarıdır. bunu kabul etmeyen hitler mussoliniyi kaçırıp bu devleti kurmayı zorlamıştır
 • 1943'te mussolini'nin italyan faşist partisinden kovulup hainlikten tutuklandıktan sonra yeni kurulan italya krallığı hükümeti barıştan yana olunca nazilerin hızlı bir operasyonla mussolini'yi hapishaneden kurtarıp kuzeyde kurdu bir italyan nazizmi denemesidir, başarısız olmuştur.

  resmi olarak devlet güneydeki pietro badoglio hükümetine geçtiğinden dolayı uçaklar, silah depolarının çoğunluğu ve devletin yasal yapısı ingiltere ve amerikan yanlısı olan bu hükümetin elinde durmuş, italyan sosyal cumhuriyeti ise elinde sadece belirli bir sayıda savaşabilecek insan ile (çoğunluğunu nazilerin sağladığı) silahlwrla duruyordu. o yüzden devletten ziyade bir gerilla örgütü gibi davranmışlardır, idari yetkinin çoğu ya yerel faşist partiye ya da nazilere verilmiştir bu da toplama kamplarının kurulmasına neden olmuştur.

  tek yapabildikleri şey george s. patton'un ilerleyişini yani tank hücumunu durdurup sovyetlerin daha yetkin bir şekilde avrupa üzerine ilerleyebilmelerini sağlamak olmuştur dolayısıyla.
hesabın var mı? giriş yap