şükela:  tümü | bugün soru sor
 • - hicbir seyi hicbir zaman not almayın.olusan hata mesajlarını tekrar olusturmaya calısarak ne oldugunu anlamak it ekibinin isidir..
  - fotokopi makinesi calısmadığında it destek bölümünü arayın.sonucta o da elektronik bir cihaz.
  - eger yazıcıya gonderdiğiniz bir dökümanın cıktısını alamıyorsanız aynı dökümanı yirmi defa daha yazıcıya gönderin.böylece yazıcıdaki boşlukları doldurup,yazının çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  eger hala yazıcıdan çıktı alamıyorsanız,aynı yazıyı firmadaki değişik tüm yazıcılara gönderin.muhakkak bir tanesi çalışacaktır.
  - hiçbir şekilde teknik terimleri öğrenmeyin.siz "bu şey birden durdu" dediğinizde şey'in ne anlama geldiğini it ekibi muhakkak bulur.
  - sistemdeki yardım dosyalarını,kullanıcı kitaplarını okumayın.onlar sadece teknik adamlar içindir.
  - telde konuştuğunuz it elemanı hemen yanınıza geleceğini söylediğinde ona; "hemenden kaç hafta anlamalıyım?" diye sorun.bu şekilde çok iyi motive olurlar.
  - acil bi mesajın tamamını büyük harflerle yazarak gönderin.bu sayede mesaj sunucusu hemen o mesajı alıp,bekletmeden,öncelikli olarak ilgili yerlere dağıtır.
  - it bölümünden çağıdığınız bir kişi hemen yanınıza geleceğini söylediyse,yerinizi kahve veya çay almak için terk edin.bu sayede elemana bilgisayarınızın şifresi gerekli olduğunda orada bulunmazsınız.yüzlerce bilgisayarın ekran koruma modundan çıkış şifresini hatırlamak it elemanları için çocuk oyuncağıdır.
  - it elemanlarını bilgisayarınızı bir yerden bir yere taşımak için çağırdığınızda,cihazı yarısına kadar kartpostallar,bebek,çocuk veya manzara fotoğrafları,doldurulmuş maket oyuncaklar,kurutulmuş çiçekler altında bırakın.it elemanlarının kendilerine ait bir yaşamı yoktur,tek görevleri bunların arasından sistemi bularak sizi memnun etmektir..
  - it elemanı masasında yemek yiyosa doğrudan yanına gidin ve tüm içinizi boşaltın,söylemek istediklerinizi söyleyin.
  - size it bölümünden yüksek öncelikli bir posta geldiğinde okumadan hemen silin.it ekibi sadece test amaçlı posta gönderir.
 • sozumuz meclisten disari itcileri it gibi calistirin gerekirse*
 • aklınıza gelen herşeyi it ye yepyeni bir proej gibi sunun. siz onlardan daha zekisiniz çünkü, onların aklına gelmemiş olabilir.
 • ikinci elden yasanmis bir ornek:

  telefondaki adam : sizden aldığım bilgisayarda c yi açıyom, d yi açamıyom. tıklayın "barometre hatalı" diye bi mesaj çıkıyo
  sandman : yannışınız olmasın? biz pc lere barometre takmıyoz
  t.a : yok yaw, bak aha tıklıyom d ye, "dankk, barometre hatalı" yazıyo ekranda
  sandman : alla allaaa, yaw biz şimdiye kadar hiç barometre takmadık, yoksa taktık mı? bak beni de şaşırttın şimdi...
  t.a : walla bilemiycem, de bunu yapın kardeşim, arızalı barometre takmaya utanmıyo musunuz?
  sandman: yaw beyfendicim, takmadık diyom , ama taksak da zaten hem c ye hem d ye takardık, c ye tak d ye takma, olmaz... yapmayız öyle şey
  t.a : aha bak yazıyo ekranda "barometre hatalıı"
  sandman: taam yarın gelip bakıcaz, saat 11 uygun mu?
  t.a : eyi eyi gelin....
  sandman: sonuçta gidilir, d ye çift tıklanır, "dannkk" sesiyle birlikte ekranda "parametre hatalı" yazısı, şehirdışı normal servis ücretinin 3 katı kadar bir fatura ile adamın gözüne sokulur. ikinci partitionu formatlamadan müşteriye teslim eden görevlinin işine son vermek için şirkete dönüş beklenmez, telefonla halledilir....
 • 7 mb'lik dosyayı e-posta ile göndermeye çalışıp sonra da bu niye gitmiyo diye sormak
  bilgisayarı yavaşlatan pek çok lüzumsuz yazılım kurmak (herşey daha şirin bir windows için)
  herşeyi desktop'a atmak (bilgisayarda bilgi kaydetmek için başka yerler de var)
  excel'de yapılamayan herşeyi it elemanına sormak
  chat programlarının nasıl kullanıldığını it elemanına sormak
  herhangi bir yazılımın nasıl kullanıldığını it elemanına sormak (bilecek tabi, eşek değil ya)
  bilgisayar herhangi bir sebeple çalışmazsa sorunun hemen çözülmesini beklemek.
 • it demeniz yeterince delirticidir zaten. hatta "bunun babası da itti, itoğlu it la bu ehihehe" diye bokunu çıkartın. acaip deliriyorlar. tavsiye ederim.