şükela:  tümü | bugün
 • türkçe karşılığı ittirmedir. yalan değil, şaka değil.
 • türkçe: yineleme, tekrarlama, iterasyon.

  tam olarak karşılamasa da bilgisayar bilimlerinde replication* kavramı yerine kullanılır.

  iterasyon işlemi uygulanan bir problemdeki sonuç değeri bir sonraki iterasyonda kullanılmak üzere tutulurken, replication işleminde bir önceki sonuç değerinden bağımsız olarak parametreler değiştirilmeden sistem çalıştırılır.

  burada her replikasyonda veya iterasyonda farklı sonuç beklemenin arkasındaki motivasyon, olasılıksal dağılım ve rastgeleliktir. yani olasılıksal süreçleri barındıran optimizasyon problemleri için söz konusudur.
 • mühendislikte sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisi iteratif tasarım sürecidir.

  bir sistem tasarlamaya başladınız. belli bir çıktınız var elinizde ve gereksinimlerle karşılaştırıyorsunuz. sonuç olarak birşeyleri beğenmediniz veya istekleri karşılamıyor bu çıktı. napıyorsunuz? hooop başa döndünüz ve son çıktıyı veren design driver parametreleri ile oynayarak optimum sonuca ulaşmaya çalışıyorsunuz.

  farkında ve bilinçli olarak yapıldığında iyi ve hızlı sonuç veren, farkında olmadan yapıldığında ise yine iyi sonuç veren ancak farkındalığın eksik olmasından kaynaklanan metotsal eksikliklerden ötürü uzun sürede sonuca ulaştıracak tasarım sürecidir.

  candır kısaca.
 • lost'ta danielle rousseau'nun kaydettiği yardım çağrısında öğrendiğimiz fransızca kelimelerden biridir: iteration 17294530 bik bik

  (bkz: lost)*
 • (bkz: yineleme)