şükela:  tümü | bugün
 • ithaki yayınları’nın ithaki bilimkurgu klasikleri dizisinden sonra yeni çıkardığı seri: karanlık kitaplık.

  yayınevi seri için şu şekilde bir açıklama yaptı:

  “peki nedir karanlık kitaplık? aslında adından da anlaşılacağı üzere ağırlıklı olarak korku ve gotikten oluşan ama kara fantazinin yanı sıra uygun olduğunu düşündüğümüz kurgudışı kitapların da dahil olacağı bir seri.

  bu seriyi yaparkenki birincil amacımız, yıllar içerisinde düzensiz ve dağınık olarak yayımladığımız eserleri bir araya getirmek. ilk iki kitap da bunun bir göstergesi. bu kadar yoğun yayıncılık yaparken bazen bizim bile atladığımız ama yayımlarken çok keyif aldığımız eserlerin kaosta kaybolmasını önlemek istiyoruz. ama tabii ki bu yalnızca eski eserleri yan yana koyacağız, sonra da keyfimize bakacağız demek değil.

  daha önce hiç çevrilmemiş yazarlar, çevrilmiş yazarların çevrilmemiş kitapları, kuytuda kalmış başyapıtlar da serinin bir parçası olacak. zaten yeni bir iş yaparken üzerine koymak, eskisinden daha iyisini yapmak taviz vermek istemediğimiz bir konu. bu bağlamda clive barker, robert aickman ve richard matheson gibi üstatların daha önce hiç çevrilmemiş eserlerini yayımlayacağımızı da buradan müjdeleyelim.

  diğer bir amacımız da halihazırda yayımladığımız h. p. lovecraft, william hope hodgson gibi ustaların eserlerini yayımlamaya devam etmek için (özellikle kendimize) motivasyon yaratmak. kim bilir, belki bu sayede clark ashton smith, robert e. howard, algernon blackwood da seride kendine yer edinir. hatta bizim dönemimizin karanlıkta 33 yazar'ını bile yapacak gücü kendimizde buluruz.”

  serinin ilk iki kitabı şöyle:

  1) uğursuz bir şey geliyor bu yana - ray bradbury
  2) uykulu kuytu söylencesi - washington irving