şükela:  tümü | bugün
  • böylesine dahiyane fikri beyninin hangi karanlık kıvrımlarında ürettiğini merak ettiğim sığır.

hayır olan yine sana bana dar gelirliye oluyor parası olanın zaten hiçbir şeye eyvallahı yok. bu arada sana da hak veriyorum can derdindesin stres yapıyorsun vs ama biz de et derdindeyiz be saygıdeğer hocam.
  • en kısa sürede kesilip yeneceğinin farkında değildir.
  • onu yeme beni ye mesajı veriyordur.
  • ithal et icin verilen parayi hayvancilikla ugrasan yurdum insanina tesvik olarak versen, hem koylusu ciftcisi kazanir, hem dis ticaret acigi azalir.

ama sen anlamazsin, hep 10 liralik kiyma aldigin icin...
  • işin ekonomiye ve sektöre zararına değinmeyeceğim.

ab standartında hayvan kesim tebliği internette mevcuttur. bu tebliğe aykırı hayvan kesimi yapamazsınız. hele ihracat yapan bir tesis asla bu tebliğe aykırı kesim yapamaz, denetim altındadır. ab sınırları içinde müslümanların helal kesim dediği kesimi yapamazsınız. kosher denilen kesim yahudiler için helaldir.bir müslüman, kesilirken besmele çekilmemiş, kanı akıtılmamış hayvanı yemez. bu konuda dinine bağlı, para yememiş hocaların karşı da fetvaları vardır.

abden aldığınız ithal et helal et değildir. benim için sorun yok tabii. memleket de sorun etmiyor. biraz daha fakirleşirse toptan din değiştirir mi insan merak ediyor?
  • ithal eti destekleyen sığıra laf anlatamaz.
    sığır işte ancak ohadan, çüşden anlar.
  • uzun vadeli önlemi günlük önlemlere yeğleyen insandır. günü kurtarma derdindeki öküzlere dert anlatmaya uğraşır.

geleni yedin bitirdin ya öküzcüğüm yarın ne yiyeceksin? hayvancılığı böyle böyle bitirdiler zaten. romanya'dan getirilen eti ucuzdan piyasaya saldığın zaman zarar eden çiftçi- hayvancı bir daha üretim yapar mı?
    buradaki esas soru yurtdışından gelen et buradakinden neden ucuz. bir hayvanın 2 günde bitirdiği bir çuval yem an itibariyle 70 lira olursa , ve bundan %8 vergi alınırsa sen daha çok ithal et diye sürünürsün.
  • bu hayvanların ne kadar kötü şartlar altında ülkeye getirildiğine dair haberleri görüp de ithal et tüketmeyi kabul etmek mümkün değil. 40 liraya alacağıma 60 liraya alır daha az et yerim ama en azından ne yediğimi bilirim. bu tarz hakaret içeren başlıkları açanların da uçması lazım sözlükten.