şükela:  tümü | bugün
  • halkımız tarafından benimsenmiş, kanıksanmış olması ilgi çekicidir.
    .
    yerli ve milli anamur muzumuz, lezzetli olmasına rağmen, hızlıca ikinci plana itilmiştir.
    yerli ve milli muzumuz, kilogram başına daha fazla adet içermesine rağmen, tercih üstünlüğünü yitirmiştir.
    .
    üstelik, uğur dündar'ın arena programını izleyenler bilir. ithal muz içine binip gelen, "muzus seyahcollus" böceği, nice güzide imalat atölyelirimizin .mna koymuş, mühürlenmesine neden olmuştur.
    .
    el-cevap; yine de, ithal muzun, yerli muza kısa zamanda kazandığı bu psikolojik üstünlük, ebatlarından kaynaklı, psikolojik algı yönetimi değil de nedir?
  • yerli muzun eski lezzeti ve kalitesi yok.

son yıllarda bizim eski anamurumuzun yerini 3-4 farklı tür aldı pazarda. sanırım daha fazla ürün veren dayanıklı türler bunlar. ama o eski anamur lezzeti de kayboldu ki en çok o yüzden tercih edilirdi anamur.

ithal muz evde daha fazla dayanıyor. görüntüsü daha düzgün, hemen kararıp şekerlenmiyor. marketlerde de daha yaygın bulunabiliyor.

sosyo kültürel bir durum yok yani. kaliteyi bozar ve pazarlamayı beceremezseniz vatandaş da almıyor işte.
  • katılıyorum şahsen benim algımı yönetmiş ve de değiştirmişler. anamur’dan birebir yerli üreticisinden o muzu alırım yine beğenmem, markette ithal muza yönelirim. hatta muz ile sınırlandırmayayım kendimi, limon da öyle. erdemli’den aldığım limonu da beğenmiyorum mesela.
  • yerli muz olmuş mutant. bence de anamur muzu daha lezzetli ama 3 tane muz tek kabuğa girince insanın alası gelmiyor.

önce yerli üreticiler kendine çeki düzen versin. okyanus ötesinden gelen muz nasıl benim muzumdan daha fazla satılabiliyor diye kendine sorsun.
  • biz yerli muz bulduğumuz sürece tüketiyoruz. ama gördüğüm kadarıyla ithal muzlar yılın tamamında piyasada bulunabilirken bizim muzların daha dar bir sezonu var.
    sonuç olarak başlığı açan arkadaşa katılıyorum, tat ve fiyat olarak yerli muz tercih edilmeyi hakediyor. insanlar yukarıdaki nedenlerden dolayı ithal tercih ediyorlar ama bence dünyanın bir ucundan gemi ile en az bir ayda gelen malların ben doğallığından şüphe ederim.
    not: bu arada yerli muz piyasadayken ithal muzların fiyatı bariz şekilde düşürülüyor. yine de bizim mal daha ucuz olmazsa insanlar tercih etmiyor. burada bir pazarlama sıkıntısı var gibi.
    not: bir arkadaş mesaj göndermiş, ithal muzlar yemyeşil gemiye doldurulup gönderiliyormuş yani yetişme sürecinin büyük kısmı gemide geçiyor *