• arkadaşlar merhaba,

bugün sizleri bir konuda uyarmak için buradayım.

son zamanlarda (ithalat ve ihracat) danışmanlığını yaptığım firmaya çok fazla dolandırıcı epostalar almaya başladık.

geçenlerde bir tanıdık arkadaşın firması da bu şekilde dolandırılmış; sizler de dolandırılmamanız için bu anlatacağım konuya biraz bakın istedim:

şöyle ki;
    siz bir firmasınız. ithalat yapıp, iç piyasaya satış yapıyorsunuz.
    disbirütör'ü olduğunuz ya da sürekli mal aldığınız tedarikçiler var.
    atıyorum isviçre'den mal ya da cihaz falan alıyorsunuz düzenli olarak.
    bir gün bir sipariş geliyor, çok acil. hemen isviçre'deki ortağınıza mail atıyorsunuz.
    şu ürün için şu müşteriye verilmek üzere şu kadar ürün ihtiyacımız var.
    aynı gün maile cevap geliyor ve ekte proforma fatura;
    hemen şu tutarı ödeyin ve ürünü yollayalım diye.
    bildiğiniz gibi bir çok firma ürün alırken bu şekilde uçak kargo ile alıyor ürünü ve proforma da yazan şekilde akredite olmadan işlem yapıyor.
    karşı tedarikçinize de yıllardır güveniyorsunuz.

fakat bugün aynı şekilde bir ürün alırken proforma faturanın biraz şeklinden şüphe ettim ve mail yerine direk tedarikçi firmayı aradım. mailden ve proforma faturadan şüphelendiğimi söyledim.

adamlar maillerini kontrol etti ve bu maillerin kendileri tarafından atılmadığını, faturadaki banka hesabını söylememi rica ettiler.

banka amsterdam'da ve bizim tedarikçi de isviçre'de.

bu durumda ortaya çıktı ki; birisi tedarikçinin adına bize mail atmış. hem de adamların mail adresi üzerinden.

eğer fark etmeseydim; onbinlerce euro parayı o bankaya havale edecek ve karşılığında şirketçenek soğuk bir sürahi çay içecektik.

benzeri duruma düşen bir arkadaşım geçtiğimiz hafta 30 bin euro kaybetti.

bu durumda yapılacak şeyler ne olabilir;
    1- mail adresini gönderenin aracı mail sunucularından yollamadığına emin olun
    2- mailde yazılanları telefon ile teyit edin
    3- banka hesap numarasını da aynı şekilde telefonla onaylayın

aksi halde farkında olmadan dolandırılabilirsiniz.

bilginize,

kaynak
hesabın var mı? giriş yap